אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש קבע: כך מחשבים שווי שטח לצורך תשלום מס רכישה צילום: עמית שעל

ביהמ"ש קבע: כך מחשבים שווי שטח לצורך תשלום מס רכישה

בית המשפט המינהלי בחיפה קיבל ערר שהגיש מושב בלפוריה נגד שומת המס שהוטלה עליו, וקבע כי יש לחשב מס רכישה על שטח לפי שווי השוק שלו, ולא לפי החוזה בין הצדדים

27.08.2014, 08:46 | עמרי מילמן

בית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה קיבל לאחרונה החלטה בעלת חשיבות עקרונית במסגרת ויכוח משפטי בין רשות המסים לבין מושב בלפוריה בעמק יזרעאל, על האופן שבו יש לחשב שווי של שטח לצורך תשלום מס רכישה. במסגרת ההחלטה בוטלה קביעת רשות המסים שלפיה יש לחשב את שווי השטח לפי החוזה הכתוב בין הצדדים, ונקבע כי יש לחשבו לפי שווי השוק האובייקטיבי של השטח.

שטח קרקעי (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן שטח קרקעי (ארכיון) | צילום: נמרוד גליקמן שטח קרקעי (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן

החלטת בית המשפט נוגעת לחטיבת קרקע של 366 דונם הממוקמת ליד עפולה. בשנת 2009 מכרה קרן היסוד את השטח למושב תמורת 782 אלף שקל. בעקבות המכירה, דרשה רשות המסים מהמושב לשלם מס רכישה על השטח לפי שוויו הכתוב בעסקה. הדרישה פתחה פתח לרשות לגבות היטל השבחה גבוה לאחר חלוקת השטח בין התושבים. זאת, היות שכאשר נקודת הייחוס של שווי השטח נמוכה, אז הרווח על ההון (היטל ההשבחה) גדול יותר. מנגד ביקש המושב לקבוע נקודת ייחוס גבוהה יותר לשווי השטח (כלומר לשלם בעתיד היטל השבחה נמוך), ולשלם מס רכישה לפי שווי השוק שלו, העומד על 51 מיליון שקל, על פי חוות דעת שהציג.

בערר שהגיש המושב, באמצעות עו"ד מיכל סולומונוביץ ועו"ד מאיר פורת ממשרד זיו שרון, הוא טען כי הכלל הנוהג בדיני מסים הוא לחשב את מס הרכישה לפי שווי השוק של השטח, והחריג לכלל הוא חישובו לפי השווי החוזי. המושב טען כי על רשות המסים שמבקשת לנהוג לפי החריג לכלל להוכיח כי מתמלאים כל התנאים להתקיימותו.

בית המשפט לעניינים מינהליים קבע כי בנסיבות המקרה יש לפעול לפי הנוהג המקובל, כלומר לחשב את מס הרכישה לפי שווי השוק. עם זאת, נקבע כי שווי השוק שנטען על ידי המושב אינו מדויק, ויש לחשבו מחדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות