אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצה בת מהנדסת? שטוף כלים צילום: שאטרסטוק

רוצה בת מהנדסת? שטוף כלים

מחקר חדש מצא שבנות לאבות אשר נטלו חלק שווה במטלות הבית שאפו לקריירות שנחשבות פחות 'נשיות'. הן רצו להיות אסטרונאוטיות, מדעניות, שוטרות או שחקניות כדורגל מקצועיות

27.08.2014, 14:33 | שירות כלכליסט
אבות שעוזרים עם הכביסה והכלים מסייעים לעצב את העתיד של בנותיהם, כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת למדעי הפסיכולוגיה (Psychological Science).

קראו עוד בכלכליסט

החוקרים מצאו שבנות לאבות אשר נטלו חלק שווה במטלות הבית נטו יותר לשאוף לקריירות שנחשבות פחות 'נשיות' כמו אסטרונאוטיות, גיאולוגיות, מדעניות ימיות, שוטרות או שחקניות כדורגל מקצועיות.

עם זאת, בנות לאבות שמאמינים בשיוויון מגדרי, אך השאירו את מרבית מטלות הבית לאמהות, העדיפו קריירות יותר נשיות באופן מסורתי, כמו מעצבות אופנה, אחיות, ספרניות או עקרות בית.

השתתפות האב במטלות הבית מנבאה את שאיפות הקריירה של בנותיו, ילדות בחוג לגו אתגרי, צילום: תומי הרפז השתתפות האב במטלות הבית מנבאה את שאיפות הקריירה של בנותיו, ילדות בחוג לגו אתגרי | צילום: תומי הרפז השתתפות האב במטלות הבית מנבאה את שאיפות הקריירה של בנותיו, ילדות בחוג לגו אתגרי, צילום: תומי הרפז

בכך שהם מסייעים במטלות הבית, האבות מאותתים לבנותיהם שהם מצפים מגברים לעזור בבית ובכך לפנות לנשים יותר זמן עבור הקריירה שלהן, אמרו החוקרים ל"וול סטריט ג'ורנל".

החוקרים באוניברסיטת בריטיש קולומביה בוונקובר, קנדה, בדקו את הגישה של הורים וילדים לגבי מטלות הבית באמצעות שאלונים. בנוסף, החוקרים בדקו מהן שאיפות הקריירה של הילדים בגילאי 7 עד 13.

 

בממוצע, אמהות דיווחו שהן מבצעות כ-70% ממטלות הבית והטיפול בילדים, בהשוואה ל-42% מהמטלות שמבוצעות על ידי האבות. עם זאת, האבות בילו פי שניים יותר שעות מאשר האמהות בעבודה. רק ב-15% מהבתים תרמו בני הזוג באופן שווה למשימות הבית. שני שליש מהאבות ו-14% מהאמהות דיווחו על חוסר הסכמה באמונותיהם לגבי תפקידים מגדריים והדוגמא שהם נותנים לילדיהם בבית.

בנות שגדלו בבתים בהם עמדת ההורים לגבי תפקידים מגדריים הייתה פחות מסורתית נטו לדמיין עבודה מחוץ לבית בתור מהנדסות או מדעניות. עם זאת, לההשתתפות של האב במטלות הבית הייתה השפעה רבה וחד משמעית על שאיפות הקריירה של הבנות.

בנים שאפו לקריירות 'גבריות' באופן מסורתי כמו רופאים מנתחים, מהנדסים או מנהלי חברות, ללא קשר לאמונות של הוריהם או חלוקת המטלות בבית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות