אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הקיצוצים המתוכננים: אריאל מציע תוכנית לבנייה בעוטף עזה ב-650 מיליון שקל צילום: ששון תירם

למרות הקיצוצים המתוכננים: אריאל מציע תוכנית לבנייה בעוטף עזה ב-650 מיליון שקל

שר השיכון הגיש את תוכניתו לראש הממשלה והיא כוללת בין היתר סבסוד עלויות הפיתוח ביישובי עוטף עזה עבור מגרשים לבנייה, הלוואות לתושבים והקמת פרויקטים של תעסוקה ותעשייה; אריאל: "תושבי עוטף עזה הם הגיבורים הגדולים של המלחמה האחרונה. אנחנו מחוייבים לחזקם ביטחונית וכלכלית"

27.08.2014, 16:24 | עינת פז-פרנקל

למרות הקיצוץ הצפוי בתקציבי משרדי הממשלה, שר השיכון אורי אריאל הגיש לראש הממשלה בנימין נתניהו תוכנית לבנייה וקליטת עלייה ביישובי עוטף עזה בעלות של כ-650 מיליון שקל, כך הודיעה היום (ד') לשכת השר.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הצעת אריאל, יקצו מספר משרדי ממשלה 650 מיליון שקל לטובת היישובים בעוטף עזה והעיר שדרות. המדינה "תסבסד את עלויות פיתוח הקרקע לבנייה, תעמיד בתי אגודה ו'מבנים יבילים' (טרומיים) לרשות היישובים והקיבוצים, תקים מתחמי קליטה וכן שיפוץ, הרחבה, מיגון והקמת מוסדות ציבור בישובי עוטף עזה ובעיר שדרות", נמסר מלשכת שר השיכון.

התוכנית הוגשה בהמשך להחלטת הממשלה מתחילת החודש, שאימצה את הצעתם של ראש הממשלה, אריאל והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, לחזק את היישובים בעוטף עזה, ולהקים כפר סטודנטים בשדרות.

היישובים יחולקו לפי מרחקם מהגבול

בהמשך להחלטת הממשלה, הוקם צוות בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו לנושאי פיתוח תשתיות ומגורים בעוטף עזה. בצוות חברים נציגים ומנכ"לי משרדי התחבורה, הנגב והגליל, החקלאות ופיתוח הכפר, הגנת הסביבה, התשתיות הלאומיות, העלייה והקליטה, המשרד לשירותי דת, הממונה על התקציבים ונציג מטעם החשבת הכללית באוצר, ונציג רשות מקרקעי ישראל.

אחרי פגיעה של רקטות בשדרות ב"צוק איתן", צילום: איי אף פי אחרי פגיעה של רקטות בשדרות ב"צוק איתן" | צילום: איי אף פי אחרי פגיעה של רקטות בשדרות ב"צוק איתן", צילום: איי אף פי

לפי המלצות הצוות, היישובים יחולקו לפי מרחקם מהגבול של עזה: יישובים עד קילומטר אחד מהגבול; יישובים בסיווג "סמוך גדר"; טיישובים המרוחקים למעלה מ-7 ק"מ מגדר המערכת סביב רצועת עזה, ובלבד שלפחות מחצית מהיישובים בתחומי המועצה נכללים בשתי הקבוצות הראשונות.

עד כה, גיבש הצוות את ההמלצות הבאות: סבסוד עלויות הפיתוח ביישובי עוטף עזה עבור מגרשים לבנייה ב- 36 מיליון שקל מתקציב משרד השיכון; משרד השיכון יעמיד בתי אגודה לרשות האגודות השיתופיות (לעידוד קליטה ליישובים). יינתן סבסוד של 85% מעלויות הפיתוח והלוואה של 270 אלף שקל לכל יחידת דיור. לתוכנית יוקצו 360 בתי אגודה. לצורך כך יקצה משרד השיכון 170 מיליון שקל.

כמו כן, יוקמו מתחמי קליטה ורכישת 'מבנים יבילים', כולל ממ"ד ביישובים הכפריים. את עבודות הפיתוח תממן המדינה. רכישת היבילים תתבצע או על ידי המדינה או על ידי חלוקה בין המדינה לרשות המקומית/האגודה השיתופית. לשם כך יקצו משרד השיכון 51 מיליון שקל; משרד השיכון יעביר תקציב לאגודות השיתופיות באמצעות המועצות האזוריות לשיפוץ מבנים לטובת קליטת אוכלוסייה חדשה בהיקף 5 מיליון שקל.

נוסף לכך, יקדם משרד השיכון תכנון תוכניות מפורטות לתעסוקה ותעשייה; הגדלת הישובים ל-500 משפחות באמצעות תיקון תכנית המתאר הארצית; המשרד יתקצב סיוע לשיפוץ/הרחבה/מיגון/הקמת מבני ציבור, כמו גם שטחי ציבור פתוחים, פינות משחקים ומתקנים. לצורך כך יוקצה תקציב של 90 מיליון שקל. רשות מקרקעי ישראל תקצה קרקעות בפטור ממרכז.

בעיר שדרות, מתכנן משרד השיכון לסבסד את הוצאות הפיתוח. בבתים צמודי קרקע: 85% סבסוד או 200 אלף שקל, לפי הגבוה מביניהם. בבנייה רוויה: 85% מהוצאות הפיתוח. בנוסף יקצה המשרד 2 מיליון שקל למיתוג שדרות. עוד 17 מיליון שקל יוקצבו לשדרוג תשתיות ישנות ותקציב של 32 מיליון שקל לשיפוץ מוסדות ציבור. בנוסף, יפנה משרד השיכון תקציבים

לשיפוץ דירות ריקות של הדיור הציבורי, ולסיוע בשכר דירה.

לפי הצעת אריאל, משרד התחבורה יתכנן חלופות עבור הכביש מחבל שלום לבאר שבע בתוך 18 חודשים. כמו כן, יתכנן להרחיב את כביש 232. בנוסף, יוקצה תקציב של עד 80 מיליון שקל לטובת שיקום ופיתוח תשתיות ביוב בשדרות ובמעוצות האזוריות.

אריאל אף מציע להקצות 5 מיליון שקל מתקציב משרד העלייה והקליטה לצורך סיוע למשפחות העולים.

אריאל: "תושבי עוטף עזה הם הגיבורים הגדולים של המלחמה האחרונה. אנחנו מחוייבים לחזק אותם ביטחונית, אבל לא פחות חשוב מכך כלכלית. הגשתי לראש הממשלה הצעת החלטה שגובשה על ידי צוות מנוסה. אנחנו חייבים להם את כיפת הברזל הכלכלית הזאת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות