אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כפר שלם: נדחה הדיון בהסכם הפיצוי בעקבות השגות של התושבים צילום: שאול גולן

כפר שלם: נדחה הדיון בהסכם הפיצוי בעקבות השגות של התושבים

בעקבות פגישה בין תושבי השכונה עם מנכ"ל משרד השיכון, החליט שר השיכון להקים צוות שישמע את ההשגות על ההסכם ואמר כי: "כפר שלם הוא פצע פתוח במרכז תל אביב". ההחלטה תשוב לדיון תוך שלושה חודשים

28.08.2014, 14:29 | עינת פז-פרנקל

הסדר הפיצוי שגיבשה המדינה לתושבי שכונת כפר שלם בתל אביב, שאמורים להתפנות מהשכונה, נדון הבוקר (ה') בין ועד תושבי השכונה לבין מנכ"ל משרד השיכון, ולא יגיע במתכונתו המקורית לישיבת מועצת מקרקעי ישראל ביום ראשון.

בהנחיית יו"ר מועצת מקרקעי ישראל ושר הבינוי והשיכון אורי אריאל, התקיימה הבוקר פגישה בין נציגי תושבי כפר שלם ובין מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון שלמה בן אליהו, נציג רשות החברות הממשלתיות ויו"ר חברת חלמיש, החברה הממשלתית שאמונה על פינוי כפר שלם מזה שנים ארוכות.

כפר שלם. "פצע פתוח במרכז תל אביב", צילום: אוראל כהן כפר שלם. "פצע פתוח במרכז תל אביב" | צילום: אוראל כהן כפר שלם. "פצע פתוח במרכז תל אביב", צילום: אוראל כהן

בסיומה של הפגישה החליט אריאל להיענות לבקשת יו"ר ועד תושבי השכונה, ויציג לישיבת מועצת מקרקעי ישראל ביום ראשון החלטה על הקמת צוות, מתוך חברי המועצה, שיישב עם נציגי תושבי כפר שלם וישמע השגותיהם על ההצעה שהיתה אמורה להיות מאושרת בישיבה הקרובה.

על פי הסיכום, הצוות יסיים את עבודות וייתן את המלצתו למועצה תוך 75 יום, כך שההחלטה תשוב לדיון במועצת מקרקעי ישראל תוך 90 יום.

אריאל מסר: "כפר שלם הוא פצע פתוח במרכז תל אביב ואנו מחוייבים לרפאו. נעשה הכל שהפתרון יהיה מוסכם על התושבים. צריך לסיים את הסאגה העצובה הזאת במהרה ואני אפעל שכך יקרה".

על פי ההצעה לפיצוי שהיתה אמורה לעלות לדיון ביום א' בישיבת מועצת מקרקעי ישראל, המדינה תפצה את תושבי כפר שלם המתפנים בסכום מקסימלי של 1.3 מיליון שקל. הפיצוי המקסימלי הוא רק למי שהוגדר בסקר אוכלוסין שנערך בשכונה ב-1976 כ"ראשי משפחה", או דור שני ושלישי לראשי משפחה, שנכון לשנת 1996 היו בני 27 לפחות, או נשואים.

נכדים של ראשי משפחות שעברו את גיל 27 יפוצו על פי ההחלטה החדשה בכ-330 אלף שקל ונכדים נשואים של "ראש משפחה" יפוצו ב-350 אלף שקל. על פי ההסדר, הורים לשלושה ילדים לפחות זכאים לפיצוי בגובה 100 אלף שקל עבור כל ילד, אך תוספת זו תחול רק עד לילד השלישי.

עם זאת, ההסדר החדש קובע כי מי שרכש דירה מחוץ לשכונת כפר שלם, או פוצה בעבר בתחום תל אביב-יפו נגד פינוי קרקע, לא יהיה זכאי לפיצוי. כמו כן, ההסדר קובע שעבור תושבים שלא יחתמו על הסכמי הפינוי מול חברת חלמיש עד לסוף 2015, יפחת גובה הפיצוי ב-10% מדי שנה.

ההסדר, המהווה בפועל תיקון של החלטה 996 של רשות מקרקעי ישראל, גובש באמצעות צוות בראשות סגן ראש רשות החברות, נסים סלמן ובמשרד האוצר העריכו כי הוא הזכאים בו מגיעים לכ-800 משקי בית.

בדברי ההסבר להסבר להצעה צוין בין השאר: "פינוי ופיצוי תושבי כפר שלם, הואט ואף נעצר בשלהי שנות ה-90 מסיבות שונות (למעט פינויים בודדים בתחילת שנות ה-2000) ומאז מחירי הדיור עלו בקצב גבוהה יותר ממדדי יוקר המחיה. הגישה הייתה ונותרה לתת פיצוי למשפחות הזכאיות (וליחידים בהתאמה) בסכום שיכל לסייע ברכישת דירה באותו אזור של 4-3 חדרים".

עיקר טענת התושבים נגד ההצעה היא שמאות משפחות נותרו מחוצה לה, וכן כי סכום הפיצוי הוא נמוך. מחירה של דירה בתל אביב עומד כיום על 2.3 מיליון שקל, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. על פי נתוני אתר מדלן, בפרויקט של חברת אשדר שנמצא בהקמה בכפר שלם, נמכרו לאחרונה דירות 4 חדרים ב-1.8 מיליון שקל.

על השטח הארי של כפר שלם, שעוד לא פונה, ניתן יהיה לבנות עוד כ-1,800 דירות חדשות. במשרד הבינוי והשיכון מעריכים את הכנסות המדינה מהקרקע בכ-660 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות