אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות צניחת ברזיל למיתון: המנהיגה הירוקה עשויה לזכות בנשיאות צילום: אי פי איי

בעקבות צניחת ברזיל למיתון: המנהיגה הירוקה עשויה לזכות בנשיאות

אנליסט: "התערבות יתר של הממשלה בכלכלה יצרה אקלים עסקי רע מאוד". בבחירות שיתקיימו באוקטובר מנבאים סקרים ניצחון למרינה סילבה

30.08.2014, 21:56 | בלומברג

לראשונה מאז 2008 כלכלת ברזיל צנחה למיתון על רקע ירידה בהיקף ההזמנות שנגרמה בשל אווירת חוסר הוודאות לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו במדינה באוקטובר הקרוב.

התמ"ג של ברזיל התכווץ ב־0.6% ברבעון השני לעומת הרבעון הקודם לאחר שהתכווץ ב־0.2% ברבעון הראשון - על כך דיווחה אתמול לשכת הסטטיסטיקה בריו דה ז'נרו. ההתכווצות ברבעון השני היתה גדולה יותר מהערכה חציונית של 42 כלכלנים שנסקרו על ידי בלומברג שעמדה על 0.4% ברבעון.

 , צילום: אי פי איי צילום: אי פי איי  , צילום: אי פי איי

נשיאת ברזיל דילמה רוסף ניסתה לאושש את הצמיחה באמצעות קיצוצי מסים, הקצאת מיליארדי דולרים באשראי והגדלת ההוצאות הסוציאליות. "זה הדבר האחרון שדילמה רוסף היתה צריכה", אמר לבלומברג ניל שירינג, אנליסט לכלכלות מתפתחות בקפיטל אקונומיקס, בשיחה עם בלומברג. "הנתונים הללו הם התפנית הגרועה ביותר עבורה. ברור שזה יגרור עכשיו לחץ מוגבר על הבנק המרכזי להקל את המדיניות כדי לחזק את הצמיחה".

היקף ההשקעות התכווץ ב־5.3% ברבעון השני לעומת הרבעון הקודם, מה שתרם לעיקר הפגיעה בתמ"ג. עם זאת, בזכות עלייה בשכר הצריכה המשפחתית התרחבה ב־0.3%. "התערבות יתר של הממשלה בכלכלה יצרה אקלים עסקי רע מאוד", ציין בשיחה עם בלומברג מאורו רוכלין, פרופסור לכלכלה בבית ספר למינהל עסקים ולמחקר בברזיל.

מרינה סילבה, צילום: אי פי איי מרינה סילבה | צילום: אי פי איי מרינה סילבה, צילום: אי פי איי

על רקע הנתונים הקודרים, הפעילה הסביבתית מרינה סילבה (56), לשעבר שרת הסביבה, צוברת תאוצה לקראת סבב הבחירות הראשון שיתקיים ב־5 באוקטובר והגדילה את הפער לעומת רוסף ב־10%. כך לפי סקרים שפורסמו ביום שישי. זהו הסקר השלישי בתוך פחות משבוע שצופה כי רוסף תאבד את הנשיאות לסילבה, שנכנסה למירוץ לפני כשבוע וחצי בלבד בעקבות מותו של מועמד מפלגתה אדוארדו קמפוס בתאונת מטוס. שיעורי התמיכה בסילבה זינקו ל־34% מ־21% בסקר קודם שנערך לפני שהציגה את מועמדותה, בעוד התמיכה ברוסף צנחה ל־34% מ־36%. אם יתקיים סבב שני, לפי התחזיות, ב־26 באוקטובר, סילבה עשויה לזכות ב־50% מקולות הבוחרים בעוד רוסף תקבל 40%, כך לפי חברת הסקרים הברזילאית דאטה־פולה.

סילבה, בתם של פועלים ממטעי הגומי באמזונס שלמדה קרוא וכתוב רק בנעוריה, היתה עובדת משק בית לפני שהצטרפה לפוליטיקה והפכה לפעילה בולטת נגד בירוא יערות האמזונס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות