אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

למ"ס: התחלות הבנייה ברבעון השני - בשפל של שנתיים

ברבעון השני חלה צניחה של 19% בהתחלות הבנייה, זאת בהשוואה לרבעון הראשון של השנה. לעומת הרבעון המקביל אשתקד מדובר בירידה של 14%. בתוך כך, על פי נתוני האוצר: עלייה של 7% ברכישת דירות בחודש יוני בהשוואה למאי

31.08.2014, 13:34 | עינת פז-פרנקל

התחלות הבנייה בשפל של שנתיים: בחודשים אפריל עד יוני הוחל בבנייתן של 9,311 יחידות דיור, המספר הנמוך ביותר שנרשם מאז הרבעון השלישי של 2012. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לרבעון השני של 2014.

בהשוואה לרבעון הראשון של 2014, ברבעון השני חלה צניחה של 19% בהתחלות הבנייה. לעומת הרבעון המקביל אשתקד, התחלות הבנייה ברבעון השני ירדו ב- 14%.

קראו עוד בכלכליסט

התוצאות אינן מפתיעות, שכן בחודשים האחרונים שבים ומתריעים הקבלנים כי הם אינם מתחילי פרויקטים חדשים למגורים, וזאת בהמתנה לתוכניות הממשלה להורדת מחירי הדירות: מע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה וכן תוכנית מחיר מטרה שצפויה להוזיל את מחירי הדירות בכ-20% באמצעות קביעת מחיר סופי לדירה.

בניית דירות חדשות (ארכיון), צילום: יריב כץ בניית דירות חדשות (ארכיון) | צילום: יריב כץ בניית דירות חדשות (ארכיון), צילום: יריב כץ

מנתוני הלמ"ס למחצית הראשונה של 2014, עולה כי החלו בבניית 20.85 אלף דירות חדשות בחודשים ינואר עד יוני, ירידה של כ-11% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מתוך התחלות הבנייה במחצית הראשונה, כ-31% היו בתים בודדים ובתים דו-משפחתיים, כלומר כמעט שליש מהתחלות הבנייה בישראל הן של צמודי קרקע.

המספר הגדול ביותר של דירות שהחלו בבנייתן במחצית הראשונה של 2014 נרשם במחוז המרכז, המהווה כ-30% מכלל הדירות, ואילו במחוז הדרום- כ-10% בלבד. המספר הגדול ביותר של דירות שהוחל בבנייתן, בתקופה זו, היה בערים ירושלים (כ-2,100) ראש העין (כ-1,310) ותל אביב (906 יח"ד).

התחלות בנייה לפי הלמ"ס התחלות בנייה לפי הלמ"ס התחלות בנייה לפי הלמ"ס

 

דו"ח אורות אדומים של האוצר: ירידה של 15% במספר הדירות שנרכשו ביוני

בתוך כך, על פי דו"ח אורות אדומים למצב המשק של משרד האוצר, בחודש יוני נרכשו 8,100 דירות חדשות ויד שנייה, גידול של 7% בהשוואה לחודש מאי, כך עולה מנתונים שמפרסם היום משרד האוצר במסגרת דו"ח אורות אדומים למצב המשק. יצוין כי בשנה החולפת עלו מחירי הדירות בכ-9%, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.  

בהשוואה ליוני אשתקד, נרשמה ירידה של 15% במספר הדירות נרכשו, אך חשוב לזכור שביוני 2013 היתה בהלת קניית דירות חדשות משום שב-1 ביולי עלה שיעור המע"מ מ-17% ל-18%.

נתונים ראשוניים לחודש יולי מצביעים על רמת עסקאות דומה לזו של חודש יוני, אולם נמוכה משמעותית בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, נמסר מהאוצר.

על אף הציפייה להטבת מע"מ 0%, מנתוני האוצר עולה כי רוכשי דירה לראשונה (זוגות צעירים), הזכאים להטבה אם תעבור בכנסת, רכשו ביוני מספר דירות הגבוה ב-4% בהשוואה למאי.

משקל המשקיעים בשוק הנדל"ן עומד על רבע, כלומר דירה אחת מתוך ארבע דירות בישראל נרכשת שלא למטרות מגורים, על-ידי מי שיש בבעלותו דירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
הצעת חוק: פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה ...
אני פונה לכל הזוגות הצעירים, ולכל האוכלוסיות המיוחסות בהצעת החוק... להמתין ולא לקנות דירות עד כניסתו לתוקף של החוק!!!! ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ רק אם כולנו יחד נרצה בכך שהמחירים ירדו הם אכן ירדו. הקבלנים ובעלי עניין אחרים שולטים בהיצע אנחנו הציבור שולטים בביקוש. הלובי של בעלי עניין שאינם מעוניינים בכך שמחירי הדירות ירדו מנסה להפעיל לחץ בכל הערוצים, כולל החרדים ומיעוטים אחרים. בבקשה ממכם אל תאמינו לכל השקרים המופצים מידי יום. סובלנות, היא משתלמת. כל מה שאנו צריכים זה להוריד את הביקוש ואז הקבלנים וכל בעלי עניין אחרים כולל הממשלה ילכו לחפש מי יקנה מהם דירה במחיר הגיוני וראלי. ובכך נשיג את היעד!!! בואו נילחם על הבית שלנו כי אין לנו ארץ אחרת! בכבוד רב, אחד העם.
אחד העם "יאיר לפיד" , תל אביב  |  31.08.14
14.
הגדלת ההיצע באופן מיידי
ניתן לבנות באמצעות מכולות אלפי דירות סטודיו שישמשו כמעונות סטודנטים. היתרון הגדול של הבנייה באמצעות מכולות היא המהירות הרבה של הבנייה, תוך מספר חודשים ניתן לבנות אלפי דירות סטודיו. הסטודנטים יקבלו דירות סטודיו ללא שותפים, הקרקע תישאר בידי המדינה, שיטת הבנייה זולה ולכן השכירות תהיה נמוכה. משמעות הדבר היא שכל 2 סטודנטים שיעברו למעונות בעצם מפנים דירת שלושה חדרים, וכל 3 סטודנטים שיעברו למעונות מפנים דירת ארבעה חדרים. הסטודנטים יקבלו דירת סטודיו פרטית (כפי שרובם מעדיפים) ואילו דירות 3-4 חדרים יחזרו לשוק לטובת הציבור הרחב. על מנת להבין טוב יותר אנא קראו בגוגל אודות שני פרויקטים מצליחים מאוד באירופה, חפשו בגוגל: tempohousing keetwonen tempohousing diemen אשמח לשמוע הערות והארות (אבל קראו קודם היטב אודות שני פרויקטים אלה בגוגל)
31.08.14
לכל התגובות