אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום הוגש נגד פרדי רובינסון, בעל השליטה לשעבר במילומור צילום: אוראל כהן

נחשף בכלכליסט

כתב אישום הוגש נגד פרדי רובינסון, בעל השליטה לשעבר במילומור

רובינסון שכיהן כמנכ"ל ויו"ר מילומור והחברה הבת שחר המילניום בשנים 2005-2008 נאשם כי ביצע משיכות כספים אסורות במיליוני שקלים בין החברות, תוך הסתרת עסקאות בעלי עניין וטובות ההנאה שעברו ביניהן

31.08.2014, 12:58 | זוהר שחר לוי
כתב אישום הוגש היום (א') נגד פעיל שוק ההון פרדי רובינסון, בעבר בעל השליטה במילומור, לבית המשפט המחוזי בתל אביב המייחס לו עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, פגיעה בניהול התאגיד ועבירות דיווח על פי חוק ניירות ערך.

קראו עוד בכלכליסט

רובינסון שכיהן כמנכ"ל ויו"ר מילומור והחברה הבת שחר המילניום בשנים 2005-2008 נאשם כי ביצע משיכות כספים אסורות במיליוני שקלים בין החברות, תוך הסתרת עסקאות בעלי עניין וטובות ההנאה שעברו ביניהן.

פרדי רובינסון , צילום: אוראל כהן פרדי רובינסון | צילום: אוראל כהן פרדי רובינסון , צילום: אוראל כהן

כפי שנחשף ב"כלכליסט", לפני כשבועיים הודיעה הפרקליטות לרובינסון כי יועמד לדין לאחר שהתקיים בעניינו שימוע. בעניינה של חברת שחר המילניום שגם היא הייתה מעורבת בתיק הוחלט "לאחר בחינת הטענות" שלא להגיש כתב אישום והתיק נגדה ייסגר.

כתב האישום בעניינו של רובינסון מגיע כמעט 6 שנים לאחר שנפתחה חקירת רשות ניירות ערך בפרשה. את הראיות סייע לבסס, בין היתר, עד מדינה שגויס ושמו נאסר בפרסום.

העבירות מתייחסות לשנים 2005-2008, שבהן כיהן רובינסון כמנכ"ל ויו"ר מילומור, העוסקת ביזום פרויקטי בנייה, נדל"ן מניב ועבודות תשתית, וכן כמנכ"ל ויו"ר החברה הבת שחר המילניום המחזיקה בחברה המפעילה בתי מלון וקזינו ביוון. שתי החברות נמחקו מהמסחר בבורסה.

על פי האישום, בשנים הרלוונטיות בוצעו בהוראתו של רובינסון משיכות כספים אסורות משחר למילומור במיליוני שקלים. המשיכות בוצעו ללא תמורה וללא בטחונות כדי לספק מימון זמני למילומור, ושלא לשם קידום מטרותיה של שחר. על פי הנטען, משיכות הכספים האסורות היו בניגוד להתחייבויותיה של שחר לפי תשקיף הנפקת האג"ח שפרסמה ב-2004. עוד נטען שלמרות שדובר בעסקאות בין חברה לבעל שליטה בה, לא אושרו משיכות הכספים על ידי דירקטוריון שחר, ועדת הביקורת של החברה והאסיפה הכללית.

רובינסון, כך עלה בחקירת רשות ניירות ערך, נתן הוראות אישיות לביצוע העברות הכספיות, תוך הסתרתן מרואי החשבון של החברות, ובכך מנע את אזכורן או ציונן בדו"חות הכספיים. הנתונים שהוסתרו כוללים בין היתר עסקאות בעלי עניין, יתרות החובה בין החברות, טובות ההנאה שעברו בין החברות, שעיבודים ערבויות וכיו"ב. ההסתרה, כך על פי החשד, בוצעה מדי רבעון בהוראת רובינסון.

הסתרת המשיכות בוצעה בדפוס הבא: מידי רבעון, בסמוך לביקורת או סקירה שביצעו רואי החשבון בשחר ובמילומור ולקראת הגשת הדו"חות הכספיים, הורה רובינסון להעביר ממילומור לשחר סכומי כסף שיאפסו את כרטיס החובה והזכות לחלוטין בין החברות, כך שלא יכללו במאזן הבוחן. בדרך זו ניתן היה להעביר את מאזן הבוחן לרואי החשבון, כשהוא אינו משקף את תנועת הכספים בין החברות.

את שחר המילניום מייצגים עורכי הדין עופר ברטל ודב גלעד-כהן, את רובינסון מייצגים עורכי הדין נבות תל-צור וירון ליפשס ממשרד כספי ושות'. את התיק מלווה עו"ד יוני לבני מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

כתב האישום הוגש גם נגד היועץ המשפטי של שחר המילניום, עו"ד אמיר דינור, השוהה בשנים האחרונות בארצות הברית. בפרקליטות ציינו כי בכוונתם לנקוט צעדים שונים "ככל שיידרש" במטרה להבטיח את התייצבותו למשפט.

עוד נכללים בכתב האישום גם חברת מילומור, שהייתה חברת האם של שחר המילניום, סמנכ"ל הכספים שלה, אורן דואדי ורואת החשבון שלה, גילה שלייפר.

עורכי דינו של פרדי רובינסון מסרו בתגובה: "קיבלנו בצער רב את החלטת הפרקליטות להגיש היום, בשלהי שנת 2014, אישום הנוגע לפעולות שבוצעו לפני תשע שנים, בשנת 2005, ואשר החקירה בעניינן הסתיימה לפני יותר מ-5 שנים. יודגש כי בכתב האישום שהוגש היום אין צל של טענה כי מר רובינסון, לכאורה, לקח שקל אחד לכיסו הפרטי, והטענות שכן כלולות בו נוגעות אך ורק, להעברות כספיות שבוצעו בין שתי חברות ציבוריות שבשליטתו, העברות שבמהלך המשפט יובהר שנועדו לשרת את מטרות החברות, ולקדם את עניינם של ציבור המשקיעים, בעלי המניות ומחזיקי האג"חים של החברות.

"עם כל הצער על הניסיון לפגוע בשמו הטוב וזאת על לא עוול בכפו, מר רובינסון שם את מבטחו בבית המשפט. והוא סמוך ובטוח כי ,לאחר ליבון הדברים בפני ערכאה בלתי תלויה ומקצועית, יתברר, גם אם שנים ארוכות לאחר מעשה, שלא נפל כל פסול במעשיו, ושההאשמות המיוחסות לו בכתב האישום הן האשמות שווא נטולות כל בסיס ויסוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות