אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין קוד קסמים צילום: אם סי טי

אין קוד קסמים

יוזמות לימודי התכנות לילדים החלו לצמוח לפני כעשור. במקביל ליחסי הציבור המסיביים שהרחבת לימודי התכנות זוכה להם, הרעיון נתקל גם בלא מעט ביקורת

01.09.2014, 09:22 | רפאל קאהאן
יוזמות לימודי התכנות לילדים החלו לצמוח לפני כעשור, בעקבות מחסור גדול באנשי מקצוע שנוצר בתעשיית ההייטק המתפתחת. הרעיון קיבל עידוד מגורמים רבים בתעשייה ומחוצה לה: הארגון Code.org, שמנסה להרחיב את לימודי התכנות לקהלים גדולים ככל האפשר, זכה לתמיכה בין היתר מביל גייטס וממארק צוקרברג. גם הבית הלבן מקפיד לדבוק בתוכניות שמכינות את ילדי אמריקה לעולם ההייטק, והנשיא אובמה אף קרא לכל אמריקאי ללמוד מדעי המחשב.

ואולם, במקביל ליחסי הציבור המסיביים שהרחבת לימודי התכנות זוכה להם, הרעיון נתקל גם בלא מעט ביקורת. המתנגדים מציינים שתוכניות כאלה מיועדות לבתים ולבתי ספר שמחזיקים באמצעים טכנולוגיים נאותים, אלא שמדינות מפותחות סובלות ממצב המכונה "פער דיגיטלי": ילדים שנולדו למעמד סוציו־אקונומי נמוך כנראה לא יזכו להיחשף ללימודי תכנות כמו חבריהם העשירים יותר. בנוסף, ההדגשה של מדעי המחשב עלולה לדחוק לשוליים מקצועות אחרים בתחומי המדעים המדויקים וההנדסה.

ביל גייטס. תומך בהרחבת לימודי התכנות, צילום: אם סי טי ביל גייטס. תומך בהרחבת לימודי התכנות | צילום: אם סי טי ביל גייטס. תומך בהרחבת לימודי התכנות, צילום: אם סי טי

בעיה נוספת היא ששוק ההייטק העולמי צפוי להיות רווי בשנים הקרובות, בשל ההעסקה ההולכת וגוברת של מתכנתים ממדינות מתפתחות כמו הודו, סין ורוסיה. שכר המפתחים במדינות אלה נמוך בהרבה מהמקובל בתעשייה, מה שמעודד יותר ויותר חברות להעביר לשם עבודות פיתוח. בנוסף, בניגוד למקצועות אחרים המשויכים למעמד הבינוני־גבוה, עבודה בהייטק אינה מקנה ביטחון כלכלי. חברות רבות נוהגות לגייס מהנדסי תוכנה צעירים ולשלם להם סכום נאה, אולם מתכנתים מעל גיל 45 מתקשים למצוא עבודה בתחום. סבבי פיטורים פוגעים לרוב בעובדים מבוגרים יותר, שמוחלפים מיד בצעירים שיוצאים מבתי הספר והאוניברסיטאות, כך שלא נדיר לראות מהנדסי תוכנה שבאמצע החיים נאלצים למצוא לעצמם קריירה שנייה. כדאי לחשוב על זה לפני שמכינים את הילד לקריירה במשרדי גוגל או מיקרוסופט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
תכנות בסיסי זה חשוב כמו חשבון
היום כל אחד בתחום ריאלי יכול להרוויח המון מלדעת לתכנת. פיזיקאים, ביולוגים, כימיים, ניורולוגים, מתמטיקיים, ועוד ועוד - כולם יכולים להרוויח המון מלדעת תכנות - מחיפוש מתוחכם של מידע בהררי נתונים, בניית כלים יעודיים לאוטומציה, בניית סימולציות מתוחכמות ועוד ועוד. לימוד תכנות הוא יחסית זול - אפשר ללמוד עם מחשב מלפני 10 שנים, ואת זה אפשר לקנות בגרושים (או לקבל בחינם) גם במעמד סציו אקונומי נמוך.
01.09.14
1.
זאת לא ביקורת
אתה מציין כאן את החסרונות של עבודה בהייטק. זה ידוע. אגב, לאו דווקא בפיתוח, גם בבדיקות. השאלה אם זה אמור להאפיל על שאר היתרונות של התחום ? כנראה שלא. נכון שמעל גיל 45 הרבה אנשים בתחום עושים הסבה, אבל מה עם מה שהיה להם עד גיל 45 ? נזרק לפח ? מה עם מעבר לניהול בכיר ? מה עם הקמת סטארטאפ ? אז למה לא ללמוד מדעי המחשב ? בגלל הודו וסין ? נו באמת. זה קיים כבר שנים. בהרבה מקומות משימות רוטיניות ופשוטות עוברות אליהם ואילו הcore של הפיתוח נשאר פה. כבר הייתי חלק מצוות שלם שגויס פה בארץ אחרי שהצוות ההודי לא הצליח לקדם את המוצר וכשל. ישנם מספר חברות שעדיין לא הפנימו את זה אבל הם יפסידו כסף. בקיצור, הכתבה הזו סתם עושה עוול לתחום שלם ומלא הזדמנויות. אם כבר לדבר על חסרונות בצורה מאוזנת - לא חסר: מדובר במקצוע שלא מתאים לכל אחד ודורש ידע ורקע לא פשוט בתחום המתימטי. המשימות בחלק מהמקומות עלולים להיות רוטינים ולא בכל מקום מפתחים דברים מגניבים כמו בגוגל. ועדיין, הייתי שולח את הילדים שלי קודם ללמוד את התחום הזה ואז לתת להם לבחור כשיהיו גדולים את שאר הדברים, כי ההיפך בלתי אפשרי.
דניאל  |  01.09.14