אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתיד החברה בסימן שאלה: הערת עסק חי לקרדן אן.וי צילום: עמית שעל

עתיד החברה בסימן שאלה: הערת עסק חי לקרדן אן.וי

הגירעון בהון החוזר - 97.7 מיליון יורו ברבעון השני. הנהלת החברה: "אנחנו במו"מ מתקדם להשלמת עסקאות - מאמינים שנעמוד בפרעונות החוב"

01.09.2014, 10:22 | יניב רחימי

לדו"חות הכספיים של קרדן אן.וי, שבשליטת יוסף גרינפלד ואבנר שנור, צורפה ברבעון השני הערת עסק חי. רואי החשבון ציינו שלנוכח העובדה כי על קרדן אן.וי להשלים עסקאות משמעותיות בפרק זמן קצר כדי לעמוד בהתחייבויותיה במועדם, מתעוררים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הדו"חות ציינה הנהלת קרדן אן.וי שהחברה ממשיכה להתמקד במחויבותה לבעלי החוב שלה. "אנו מאמינים שנוכל לעמוד בפרעונות הקרובים מאחר ואני במשאים ומתנים מתקדמים להשלמת עסקאות שונות" טוענים מנכ"ל קרדן אן,וי, שוקי אורן, אולם לנוכח העובדה שאלה טרם הושלמו, דו"חות החברה כוללים כאמור הפניית תשומת הלב בנוגע ל"עסק חי".

מנכ"ל קרדן אן.וי, שוקי אורן. "אם העסקאות לא יהיו במחירים סבירים, לא נבצע אותן", צילום: עמית שעל מנכ"ל קרדן אן.וי, שוקי אורן. "אם העסקאות לא יהיו במחירים סבירים, לא נבצע אותן" | צילום: עמית שעל מנכ"ל קרדן אן.וי, שוקי אורן. "אם העסקאות לא יהיו במחירים סבירים, לא נבצע אותן", צילום: עמית שעל

נכון לסוף הרבעון השני מסתכם הגרעון בהון החוזר של קרדן אן.וי ב-97.7 מיליון יורו. עודף ההתחייבויות השוטפות על הנכסים השוטפים נובע בעיקר מחלויות שוטפות של אגרות החוב.

אחרי שפרעה בשלהי 2013 ובתחילת 2014 חוב של 102 מיליון יורו למחזיקי האג"ח ו-8 מיליון יורו חוב לבנק, נרשת חברת האחזקות להיערך לפירעון נוסף של 100.5 מיליון יורו בפברואר 2015 ובנוסף לפרוע הלוואה בנקאית על סך 28 מיליון יורו כבר בדצמבר השנה.

"ביצוע עסקאות במכירת חיסול לא על הפרק"

בקרדן אן.וי מתכוונים לפרוע את החוב ממקורות שיגיעו בעיקר ממזומנים שינבעו ממכירת נכסים מסוימים, לרבות מכירת השקעות במניות של חברות מוחזקות, מגיוס הלוואות כנגד שעבוד של נכסים פנויים החופשיים משעבוד, מהחזר הלוואות בעלים או מחלוקת דיבידנד מחברות בנות. לטענת הנהלת קרן אן.וי, כל אחת מהעסקאות שלגביהן מתנהלים משאים ומתנים מתקדמים יכולה להניב לחברה 80-60 מיליוני יורו. לדעת החברה, סביר שלפחות שתיים מתוך שלוש העסקאות יושלמו בזמן שיאפשר לקרדן אן.וי לפרוע את התחייבויותיה במועדן.

"אנחנו מאמינים שהעסקאות צריכות להתבצע במחירים שישקפו את השווי האמיתי של שלהן" אמר הבוקר מנכ"ל קרדן אן.וי, שוקי אורן, בשיחה עם "כלכליסט", "היה והעסקאות לא יוכלו להתבצע במחירים סבירים, לא נבצע אותן. ביצוע עסקאות במכירת חיסול לא על הפרק כי הוא יפגע ביכולת הפרעון ארוכת הטווח. מחזיקי האג"ח, שגילו אחריות גדולה, מודעים לכוונות של החברה ואין לנו שום כוונה לעשות מכירת חיסול. אסור לנו להגיע למצב שרק כדי לשלם את התשלום הקרוב נפגע ביכולת התשלום ארוכת הטווח של החברה".

בנוסף לאתגר הניהולי והפיננסי המורכב, לשוקי אורן גם אינטרס אישי בעמידה בהחזר החוב במועדו, שכן מענק שנתי של 725 אלף יורו שאושר על ידי האספה הכללית במאי השנה מותנה בכך שקרדן אן.וי תצליח לגייס מזומנים לפירעון האג"ח וההלוואה הבנקאית בסכום מצטבר של 128 מיליון יורו.

המענק לאורן התבסס על הישגיו בשנת 2013 שבה הצליח במשימה שנראתה כחסרת סיכוי לייצר את המקורות לשירות החוב של קרדן אן.וי.

החוב הפיננסי של קרדן אן.וי מסתכם ב-373 מיליון יורו, כשחלקו הארי מיחס למחזיקי האג"ח להם חייבת החברה 340 מיליון יורו והיתרה, בסכום של 33 מיליון יורו, היא הלוואה מהמערכת הבנקאית בישראל.

בשבוע שעבר זומנה אסיפת מחזיקי אג"ח שתתקיים ביום רביעי הקרוב, כשעל הפרק מתן דיווח על ידי החברה בנוגע לתוצאות פעילותה ובנוגע למצב עסקיה, בשים לב לדו"חות הכספיים שפורסמו הבוקר הכוללים הערת עסק חי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אין ספק שיצליחו לשרת את החוב
רק הקניון בשנגדו יכול אחרי החזר ההלוואה עליו להשאיר ביד קרוב ל 50 מיליון יורו. תה"ל שווה 100 מיליון דולר. שניהם לבד יספקו את 128 מיליון היורו שצריך עד פברואר. אז תשאר שנה שלמה בשביל להשיג את 85 מיליון היורו של פברואר 2016. הכסף הזה יבוא ממימוש חלקי של הקניון בדליאן. מה שישאיר את החברה עם זרוע הבנקאות במזרח אירופה ועם נתח מהקניון בדליאן. אין סיבה שהמניה לא תסחר בשווי של 60-70 מיליון יורו, דהיינו 2-2.5 שקל למניה.
משקיע  |  01.09.14
1.
אם לא ימכור במכירת חיסול = כנראה שלא ישלם את האג"ח.
האם מחזיקי האג"ח יסכימו להמתין עוד? האם ידרשו פירעון מיידי? ואם ילכו לפירעון מיידי האם האג"ח יפול ל 20 אגורות? ברור שלשוקי אורן יש אינטרס בגין הבונוס של המיליונים, האם טובת בעלי האג"ח בראש מעייניו או הבונוס או שניהם? ימים יגידו. בינתיים לפי הדו"ח המצב קשה, אין עוד הרבה זמן למועד התשלום, מה ששם את האג"ח במצב סופר מסוכן, התחילו הירידות היום, לאיזה תחתית מחיר אתם מצפים?
ישראלי  |  01.09.14