אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע: קיים שוק עמוק, התיקון בדוחות יהיה רק מעכשיו והלאה צילום: נמרוד גליקמן

רשות ני"ע: קיים שוק עמוק, התיקון בדוחות יהיה רק מעכשיו והלאה

ההחלטה על שוק עמוק תקבע לפי איזה ריבית יחשבו החברות הגדולות את הפרשות לפנסיה לטובת העובדים שלהן

01.09.2014, 13:38 | תומר ורון

רשות ני"ע פרסמה היום (ב') טיוטה להערות הציבור בה היא קובעת כי קיים שוק עמוק בישראל וכי אופן יישום ההחלטה בדו"חות יהיה מכאן והלאה ולא תיקון אחורה.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות פרסמה טיוטה בת 186 עמודים שנשענת בין היתר על חוות הדעת של ד"ר חיים לוי קידר (שקבע כי קיים שוק עמוק) ועל טיעונו של שמואל האוזר, יו"ר הרשות, כפי שכתב במכתב ששלח בעבר למוסד לתקינה חשבונאית לפיו קיומו של שוק עמוק הוא ברירת המחדל.

"כדי להמשיך במצב הנוכחי בו משתמשים בשיעור התשואה על אגרות חוב ממשלתיות בישראל, במיוחד עת בה קיימות ראיות חזקות המעידות על קיומו של שוק עמוק באגרות חוב קונצרניות באיכות גבוהה, קיימת חובה להוכיח כי לא מתקיים שוק עמוק באגרות חוב אלה, נטל אשר לא הורם למועד זה", נכתב בטיוטה של רשות ני"ע.

ההחלטה על שוק עמוק היא אמנם החלטה חשבונאית אך היא יצרה מאבק לא קטן בין הרגולטורים השונים כשההחלטה בעצם תקבע לפי איזה ריבית יחשבו החברות הגדולות את הפרשות לפנסיה לטובת העובדים שלהן. החברות הגדולות שעובדיהן זכאים לפנסיה תקציבית צריכות לחשב כמה כסף עליהן לצבור עבור העובדים שלהן ולשם כך הן מחשבות כבר היום מה יהיה גובה ההתחייבויות.

שמואל האוזר, צילום: נמרוד גליקמן שמואל האוזר | צילום: נמרוד גליקמן שמואל האוזר, צילום: נמרוד גליקמן
ככל שהריבית לצורך החישוב גבוהה יותר, כך החברה צריכה לשים בצד פחות כסף היום, ולהפך. התקן החשבונאי קובע שאם קיים שוק אג"ח עמוק בישראל, אזי הריבית שלפיה יהוונו ההתחייבויות העתידיות תהיה ריבית מסוימת (בגובה תשואת אג"ח קונצרניות בדירוג AA), ואם לא קיים שוק אג"ח עמוק בישראל, הריבית שלפיה יהוונו ההתחייבויות תהיה נמוכה ממנה בהרבה (בגובה תשואת אג"ח ממשלתיות.

כאמור, הרשות קבעה כי אופן יישום ההחלטה יהיה מכאן והלאה, כלומר – החברות לא יידרשו לעשות תיקון אחורה בדוחות הכספיים שעליהם חתמו.

ההחלטה בדבר קיומו של שוק עמוק הגיעה לשלבים סופיים במוסד לתקינה חשבונאית שהייתה אמורה לאשר את קיומו. טענות על אי תלות של חברי הועדה ובדיקה שהתחיל לעשות מבקר המדינה, יוסף שפירא, הביאו את האוזר, בסוף חודש יולי, למשוך את ההחלטה מהמוסד לתקינה חשבונאית לידי הרשות שכאמור מפרסמת היום את הטיוטה להערות הציבור בנושא.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות