אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 6 שנים: יוון בדרך לצאת מהמיתון צילום: אי פי איי

אחרי 6 שנים: יוון בדרך לצאת מהמיתון

למרות שכלכלת יוון התכווצה ברבעון השני בשיעור גבוה במעט מכפי שהעריכו בתחילה, אלה התוצאות הטובות ביותר שרשמה הכלכלה מאז הרבעון הרביעי של 2008. הנתונים מצביעים על כך שיוון בדרכה לעמוד ביעד הצמיחה שהציבה לשנה כולה - של 0.6%

01.09.2014, 14:17 | שירות כלכליסט
כלכלת יוון התכווצה ברבעון השני בשיעור גבוה במעט מכפי שהעריכו בתחילה, אך בכל זאת המדינה צפויה להיחלץ בחודשים הקרובים ממיתון הנמשך שש שנים, כך לפי נתונים שפורסמו היום (ב').

קראו עוד בכלכליסט

לשכת הסטטיסטיקה היוונית, Elstat, דיווחה כי בין החודשים אפריל ליוני התמ"ג התכווץ בשיעור שנתי של 0.3%, זאת לעומת הערכה קודמת לפיה חלה התכווצות של 0.2%.

ראש ממשלת יוון אנטוניס סאמארס, צילום: רויטרס ראש ממשלת יוון אנטוניס סאמארס | צילום: רויטרס ראש ממשלת יוון אנטוניס סאמארס, צילום: רויטרס

עם זאת, אלה התוצאות הטובות ביותר שרשמה הכלכלה מאז הרבעון הרביעי של 2008.

על אף התיקון כלפי מטה, הנתונים של הרבעון השני מצביעים על כך שיוון בדרכה לעמוד ביעד הצמיחה שהציבה לשנה כולה - של 0.6%, בהתאם לתחזיות של הנושים שלה: האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית.

מאז נכנסה למיתון ב-2008, התמ"ג של יוון התכווץ ביותר מרבע, על רקע אמצעי הצנע שהנושים הבינלאומיים הכריחו את הממשלה להטיל מאז 2010. במקביל, שיעור האבטלה טיפס לשיעור מרשים של 27.5% מכוח העבודה.

 

לפני כארבע וחצי שנים, יוון קיבלה את חבילת החילוץ הראשונה. לפני שזה קרה, הרעיון שמדינה החברה באיחוד האירופי תזדקק לסיוע חירום מקרן המטבע הבינלאומית, הנציבות האירופית והבנק המרכזי האירופי היה בלתי מתקבל על הדעת. חבילת החילוץ אפוא מסמנת את רגע כניסתה של אירופה למשבר כלכלי בהיקף מלא.

 

בעקבות המשבר הכלכלי, מפלגות יורו־סקפטיות ומפלגות ימין קיצוניות רשמו הישגים בבחירות לפרלמנט האירופי במאי, כשהן סוחפות אחריהן מיליוני אירופים המתוסכלים מקצב ההתאוששות מהמשבר הכלכלי ומשיעור האבטלה הגבוה באירופה. ביוון מפלגת השמאל סיריזה (Syriza), המתנגדת למדיניות הצנע שכפה על המדינה האיחוד כחלק מתוכנית הסיוע ליוונים, זכתה ב־27% מן הקולות. מפלגת הימין הקיצוני היוונית השחר הזהוב, הנחשבת למפלגה ניאו־נאצית, זכתה ל־9% מן הקולות.

 

מוקדם יותר השנה סקירה ציבורית העריכה כי פער המימון ביוון ב-2014 עומד על 2.6 מיליארד יורו וכי המדינה תזדקק לסיוע נוסף של 12.3 מיליארד יורו ב-2015, אולם גורמים רשמיים במשרד האוצר היווני חלקו על הנתונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות