אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הוועידה הלאומית

מייסד מובילאיי: "בעתיד הקרוב לא תצטרכו לגעת בהגה - לי יש כבר רכב כזה"

אמנון שעשוע בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט": "התחום הולך לכיוון של נהיגה אוטונומית". עוד אמר כי "ישראל היא מעצמה עולמית בראייה ממוחשבת" ותאר את הסטארט אפ החדש שלו שמקריא לכבדי ראייה מידע קולי

02.09.2014, 12:09 | עומר כביר
"לא ירחק היום שבו כל אחד מאתנו יישא מצלמה על הגוף שתפקידה הוא לא לתעד אלא להבין את העולם סביבנו ולתת לנו ערך" - כך אמר פרופ' אמנון שעשוע, מייסד חברת מובילאיי, שדיבר היום (ג') בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

לדברי שעשוע, בשנים הקרובות עתידה הפעילות של מובילאיי לעבור זינוק משמעותי: "התחום הזה הולך לסטנדרטיזציה. כל יצרן רכב שרוצה כוכב בטיחות רביעי או חמישי חייב מערכות של מניעת תאונות אקטיבית. עד 2017 או 2018 יהיו מערכות כזו כמעט לכל רכב חדש שיוצא. רואים את זה בפעילות של מובילאיי. בין 2007 ל-2012 סיפקנו מיליון מערכות, ב-2013 סיפקנו 1.4 מיליון וברבעון הראשון של 2014 סיפקנו 3.5 מיליון מערכות. התחום כמובן הולך לכיוון של נהיגה אוטונומית, כלי רכב בהם הנהג לא צריך לגעת בהגה. לי יש רכב כזה והרבה זמן אני כבר נוסע ללא ידיים. בעוד זמן די קצר תוכלו גם אתם לקנות כאלו כלי רכב.

"ישראל היא מעצמה עולמית בראייה ממוחשבת, גם בתחום המחקר וגם יש יותר מ-100 חברות הזנק שעוסקות בתחום", אמר שעשוע במהלך הוועידה, שנערכת במלון דייוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. "לכולנו יש מצלמה בסמארטפון, שהתפקיד שלה הוא לצלם. אבל אני מדבר על היום שבו לכולנו תהיה מצלמה עלינו או לידינו, שתפקידה לא לתעד אלא להבין את העולם”.

שעשוע הביא שתי דוגמאות לתהליך הזה. הראשונה, הפעילות של חברת מובילאיי שהונפקה לאחרונה לפי שווי של 900 מיליון דולר. "יש לנו מצלמה שמותקנת על השמשה הקדמית ברכב ומייצרת תגובות למערכות השליטה והבקרה של הרכב, כדי למנוע תאונות”, הוא אמר, והקרין פרסומת של יונדאי מהסופרבול שמדגימה את פעילות המערכת. “הם בחרו להציג אמצעי בטיחות – מצלמה שברגע שהיא מזהה מכשול בולמת אוטומטית. הם השקיעו סכום גדול בפרסומת כי הבינו שהלקוח הסופי פתוח לקבל כאלו מסרים". בסרטון אחר שהקרין שעשוע מודגמת מערכת בטיחות שבה הרכב בולם אוטומטית כשהוא מזהה הולך רגל. "המערכת שלנו מאוד עילית, ונחשבת לפריצת דרך”, קבע.

  

אמנון שעשוע בוועידה הכלכלית הלאומית, צילום: נמרוד גליקמן אמנון שעשוע בוועידה הכלכלית הלאומית | צילום: נמרוד גליקמן אמנון שעשוע בוועידה הכלכלית הלאומית, צילום: נמרוד גליקמן

  

הדוגמה השנייה שהביא שעשוע הינה הפעילות של הסטארט-אפ החדש שלו, orcam, שמתמקד במצלמה שמבינה את העולם הוויזואלי כמוצר לביש. "מי ירצה דבר כזה?” הוא שאל והשיב: "בשלב ראשון טיפלנו בתחום של כבדי ראייה. מדובר באנשים שמשקפיים לא מתקנות את בעיות הראייה שלהם – בערך 350 מיליון איש בעולם, קהל צרכנים די גדול, למערכת שתוכל לעזור להם להבין את העולם". הוא הוסיף כי "זו מצלמה שיושבת על המשקפיים ומחוברת ליחידת חישוב שנמצאת בכיס. התפקיד שלה הוא להבין מתי המשתמש רוצה מידע ולתת לו מידע קולי. למשל, כשמשתמש עומד בתחנת אוטובוס, המצלמה יכולה להגיד לו מה מספר הקו שמתקרב. אם הוא עומד מול רמזור להגיד לו מתי יש אור ירוק. אם המשתמש מחזיק עיתון, המערכת יודעת להקריא לו את המאמר. חשפנו את הטכנולוגיה בשנה שעברה, והמוצר כרגע בשלב הפיילוט עם 300 איש. הוא יצא למכירה המונית לקראת סוף שנה. התחום הולך למוצרים לבישים לא רק לכבדי ראייה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות