אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אריאל: "מיחזור המשכנתאות לזכאים יכניס למדינה 4 מיליארד שקל"

שר השיכון קרא לציבור למחזר משכנתאות ולקחת אותן בתנאים טובים יותר מהבנקים במגזר הפרטי; הוא הוסיף כי מחירי הדירות יירדו ב-2015 הודות לשתי התוכניות - מחיר מטרה ומע"מ 0

02.09.2014, 13:10 | דותן לוי

"התרומה הצנועה של משרד השיכון לתקציב המדינה ב-2015 יכולה לעמוד על 4 מיליארד שקל רק ממיחזור משכנתאות שהעניקה המדינה לזכאים", כך אמר היום שר הבינוי והשיכון אורי אריאל בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט".  

קראו עוד בכלכליסט

כגימיק אריאל הרים צ'ק גדול לפקודת יאיר לפיד על סכום זה. "זה נראה גימיק אבל אני אסביר. הבנו שאפשר למחזר משכנתאות שהמדינה נתנה כיוון שאין עמלת פירעון מוקדם ואנחנו רואים שאנחנו יכולים להביא את הציבור לעשות זאת. יש כ-120 אלף משפחות שלקחו את המשכנתאות הללו בשנים עברו אם רק שליש ימחזרו משכנתאות ויקחו משכנתא מהבנקים במגזר הפרטי בתנאים טובים יותר נוכל להחזיר למדינה כ-4 מיליארד שקל, זה מצריך עבודה עם בנק ישראל ונבצע זאת בימים הקרובים".

בהתייחסו למחירי הדירות אמר השר אריאל: "מחירי הדירות יירדו ב-2015 מ-2 סיבות, יש לנו שתי תוכניות - מע"מ אפס ומחיר מטרה ושתיהן יכנסו לתוקף בקרוב. הערכה הייתה שתוכנית מע"מ אפס תעבור לפני הקיץ אבל קרתה תקלה וזה לא קרה וזה יעבור במושב החורף הבא עלינו לטובה".

עוד אמר אריאל, "התשתית להורדת מחירי הדירות הם השיווקים וצריך לומר את זה בצורה ברורה. ככל שיהיו שיווקים המחירים ירדו וכרגע אנחנו נמצאים באוברדראפט גדול של כ-100 אלף יח"ד ושאף אחד לא יספר שאפשר להשלים את הפער בשנה אחת. אנחנו מגדילים את היקף השיווקים בכ-10% מידי שנה וחלקם הגדול במרכז הארץ במקומות כמו: צריפין, סירקין, ראש העין ועוד ואנחנו מגיעים לעשרות אלפי יחידות דיור במקומות כמו שדה דב שנמצא במרכז ת"א. כדי לבצע זאת אנחנו עובדים בשיתוף עם משרדי האוצר והתחבורה".

אריאל מציג "צ אריאל מציג "צ'ק" בסך 4 מיליארד שקל, בוועידה | צילום: ששון תירם אריאל מציג "צ

לגבי העלות של התוכניות אמר אריאל, "אנחנו מדברים על מע"מ אפס אחוז שעולה כ-3 מיליארד שקל לשנה, על תוכנית נתיב לדירה שתעלה כמיליארד שקל לשנה ותוכנית מחיר מטרה שתעלה כמיליארד וחצי שקל לשנה. אם לא ברור מזה שיהיה שינוי אני אומר לכם שזה יקרה לאור כמות הכסף שמושקעת בעניין שהיא ללא פרופרציות בהשוואה לשנים קודמות והיא פועלת בכל המישורים.

"חתמנו על הסכמי הגג בהיקף של כמאה אלף יח"ד בערים כמו ראשל"צ, קרית גת, ראש העין קרית ביאליק. התוכנית הזו תאפשר שיחד עם בניה של יח"ד יהיו לנו מוסדות חינוך ושטחי ציבור מוכנים והעירייות יתחייבו לעמוד בקצב היתרי הבניה וזה מביא אותנו לעולם זמנים אחר אבל זה לא יגמר בתוך חצי שנה ולכן יש את תוכניות הגישור. מע"מ אפס הוא ל-7 שנים ומחיר מטרה אפשר לסיים כשבוחרים".

לסיום אמר אריאל, "אני רוצה לדבר על הדיור הציבורי, עמידר היא חברת הנדל"ן הגדולה בארץ אבל עד היום היא עסקה בתחזוקת המבנים אנחנו בנו על דעת רשות החברות ואגף התקציבים ומצאנו שיש לחברה הזו פוטנציאל נדלני שלא נעשה בו שימוש. אם עמידר מחזיקה דירות ביד אליהו במרכז ת"א מדוע שהיא לא תיקח את המגרש הזה, תתכנן עליו בניה של כ-40 יח"ד בכסף שתקבל, הדיירים הקיימים יקבלו דירות טובות יותר - ובכסף של המכירה אפשר יהיה לבנות דירות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
אפשר להשלים את הפער ביחידות הדיור תוך פחות משנה - השאלה היא האם הממשלה באמת רוצה...
יש חברות מחו"ל שמתות לבוא ולבנות פה באיכות ומהירות גבוהים מהחברות הישראליות, ובמחירים נמוכים יותר. בניגוד לקבלנים הישראלים שרוצים לגזור גם את הקופון בתור היזם, הם מעוניינים רק לבוא ולבנות, ושהמדינה תתעסק במכירת הדירות ותעשה את עיקר הרווח. העניין הוא שצריך לקבל החלטה, להקטין את החסמים הבירוקרטים שמעכבים פה את הכל, ולתמחר את הקרקע במחיר שמעמד הביניים יכול לעמוד בו. הבעיה היא שאף אחד ממקבלי ההחלטות לא באמת מעוניין לעשות את זה. - כל השאר סתם סיפורים...
אורח  |  02.09.14
14.
קרא לדורשי דיור מפונקים עם כניסתו לתפקיד, מה ציפיתם?
שנתיים בתפקיד, אפס השגים.אפס. דיור ציבורי, במנהטן דיור בר השגה בלונדון. אצלנו? ביבי, בנט, אריאל. מתנשאים שמנים ומפוטמים לא מפסיקים לשקר ולפמפם סיסמאות. ואפילו בפריפריה המחירים בשמיים. אין דיור ציבורי, אין דיור בר השגה.אין כלום. מי האדיוטים שבחרו בנבלים הללו?
סופר טנקר אריאל.  |  02.09.14
לכל התגובות