אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית ת"א "מפשירה" את מדיניות תמ"א 38 ברובעים 3 ו-4 צילום: עמית שעל

פרסום ראשון

עיריית ת"א "מפשירה" את מדיניות תמ"א 38 ברובעים 3 ו-4

ל"כלכליסט" נודע כי העירייה החליטה לשנות את מדיניותה ולאפשר ליזמים לקדם תוכניות התחדשות עירונית באזורים אלו, בתנאי שהם אינם סותרים את התוכנית המאושרת

02.09.2014, 18:01 | יעל דראל

כחודשיים לאחר שמחלקת ההנדסה בעיריית תל אביב "הקפיאה" בפועל את הליכי התכנון של פרויקטי תמ"א 38 בתחומי הרובעים 3 ו-4 בעיר, החליטה העירייה לשנות את מדיניותה ולאפשר ליזמים לקדם תוכניות התחדשות עירונית באזורים אלו, בתנאי שהם אינם סותרים את התוכנית המאושרת. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית הרבעים, שאושרה בחודש מאי על ידי הוועדה המחוזית, מתייחסת לאזורי מרכז העיר הכוללים גם את האזור המיועד לשימור בתחומי "העיר הלבנה" (שהוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו) – אך עומדת לפני הליכי ערר במועצה הארצית. הדיון בעררים צפוי להתקיים בחודש נובמבר.

יישום תמ"א 38 (ארכיון), צילום: יובל חן יישום תמ"א 38 (ארכיון) | צילום: יובל חן יישום תמ"א 38 (ארכיון), צילום: יובל חן

לפני כחודשיים נחשף ב"כלכליסט" כי העירייה החליטה להקפיא את הטיפול בכל הבקשות להיתרים, אשר טרם נדונו בוועדה המקומית וכי הוחלט להקפיא גם את הטיפול בכל הבקשות שהוצא בגינן תיק מידע - אך טרם נפתחו. על פי ההערכות הרשמיות שפרסמה בעבר עיריית תל אביב, החלטה זו השפיעה על כ-40 תוכניות לקידום פרויקטי תמ"א 38 באזורים אלו. עם זאת, באיגוד חברות התמ"א, העריכו בעבר כי העיכוב השפיע על למעלה מ-100 פרויקטי התחדשות עירונית ברבעים אלו.

החלטתה הנוכחית של העירייה קובעת כעת כי כל בקשה להיתר תיבדק על ידי העירייה: במידה ויימצא שהבקשה אינה סותרת את התוכנית שאושרה בוועדה המחוזית – יוכלו היזמים להתקדם בהליכים. עם זאת, במידה והבקשה סותרת את התוכנית שאושרה במחוזית, ייאלצו היזמים לקבל את אישור הוועדה המחוזית בטרם יוכלו להמשיך לקדם את תוכניתם

בהחלטתה הנוכחית של העירייה, שפורסמה באיגרת מידע של מינהל ההנדסה שהופצה בימים האחרונים, נכתב בין השאר כי העירייה החלה לבדוק את כל הבקשות להיתר, בהתאם להתאמתן לתוכנית שאושרה וכי החלטה זו התקבלה לאחר עבודה שבוצעה על ידי השירות המשפטי, אגף תכנון העיר ואגף הרישוי והפיקוח בעיריית תל אביב, "בכדי ללמוד את המצב החוקי המורכב בו נמצאות בקשות בתחום רובע 3 ו-4".

אילי בר, ראש תחום תכנון באיגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית בלשכת המסחר ומנכ"ל (משותף) בחברת אקו סיטי, המקדמת בין השאר פרויקטי התחדשות עירונית בתחומי רובעים 3 ו-4 ציין כי "האיגוד מברך על ההודעה, וכעת צפוי להשתחרר מעט הלחץ שהצטבר בהליכי הוצאת היתרים לפי תמ"א 38 בשנה האחרונה.

עם זאת, בר הבהיר כי "למרות השינוי החיובי, אנחנו עדיין רחוקים מהסרת כל החסמים באזור הרובעים, כיוון שכמעט כל ההגשות להיתרים סותרות את התוכניות המופקדות. המשמעות היא שעל כל מרפסת, מסתור מזגן ואינספור פרטים נוספים נצטרך להגיע לדיון בוועדה המחוזית".

עו"ד אברהם ללום שותף במשרד עוה"ד עמית, פולק, מטלון ושות' ויועץ משפטי לאיגוד חברות התמ"א וההתחדשות העירונית, ציין גם הוא כי השינוי הוא חיובי אך הדגיש: "אני מקווה שלא מדובר רק בבשורה פורמלית, אלא בצעד שמבשר שינוי מגמה מצד עיריית תל אביב, מבחינת קידום תמ"א 38 בעיר – כי היום לא ניתן לקדם פרויקטי תמ"א 38 רבים בעיר בשל התוכנית".

על פי נתוני איגוד חברות תמ"א 38, משך הזמן הממוצע להוצאת היתר עבור פרויקטי התחדשות עירונית בתל אביב, עומד על בין שנתיים וחצי לשלוש שנים. "בזמן הזה היזם משקיע כחצי מיליון עד מיליון שקל בהוצאות משפטיות ותכנוניות הכרוכות בקידום תהליך ההיתר. היקפי פעילות של יותר ממאה פרויקטים בתחומי הרובעים מסתכמים לנזק מתגלגל של עשרות מיליוני שקלים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
להפקיע סמכויות תכנון והיתרים ממהנדס העיר
להפקיע סמכויות תכנון ומתן היתרים ממהנדס העיר. רק אני רואה שאין לו יכולת לקבל החלטות? זיגזג עצבני וקיפאון בבניה למגורים. שיתרכז בצביעת מדרכות ושתיפוי פעולה עם ערים תאומות. תנו למשרד הפנים לתת אישורים לבניה בעיר תל אביב.
אביב , תל אביב  |  05.09.14
6.
תמא 38
תמא 38 הנה ישראבלוף טיפוסי: לא מספקת מענה להגנה מרעידות אדמה במקומות החשוביקוש פים ביותר לסכנה זו. כן מספקת הרחבות דיור באזורי ביקוש, כאילו בלי כסף, אבל יוצרת דירות לעשירים, והיחידים שבאמת גוזרים קופון הם היזמים- שמוכרים ובורחים. החיזוק- אינו חיזוק: הפתרון היחיד נמצא בתמא 38 / 2 שם הורסים ובונים בנין חדש- אלא ששם הדירות יותר קטנות כי אין מספיק "בשר" כי אין מספיק זכויות שתממנה דיור חלופי.אף אחד לא מספר לדיירים ששים לממש תמא איזה גיהינום מצפה להם בזמן עבודות: שנתיים עד שנתיים וחצי באתר בניה- ילדים וקשישים שיחלו באסטמה, רעש נורא, סכנות באתר הבניה: ובסוף- היחידים שייהנו הם מי שיקנה את הדירות החדשות- אם בכלל הפרויקט יגיע לגמר. יזמים יפשטו רגל, חברות בניה תקרוסנה, מעליות תשותקנה לחודשים, דודי השמש ישותקו ולא יהיה מים חמים. איחולי הצלחה , ועוד יותר- איחולי החלמה לכל מי שמספיק טיפש להכנס לפרויקט תמא 38. פינוי בינוי זה כבר אופרה אחרת- אבל גם שם יש המון בעיות.
נדלניסטה  |  03.09.14
5.
תגובה ל2
רובע 3 ו4 זה בטוח בצפון העיר ולא בדרום העיר ששם רוב הביניים בני 60 שנה ומעלה וראש העיר ישקיע רק בצפון העיר מצידו הבניניים בדרום העיר יקרסו והכתובת על הקיר גם מהנדס העיר מודע לזה. אבל ראש העיר מחכה כמו שאומרים "רק בדם" אם חלילה יקרוס אחד הבינינים בדרום העיר או מזרחה ראש העיר יגיד " מהנדס העיר לא אמר"...ואני מדבר על כל בנין עם 68 דיירים ומשפחות שלמות.אשמור את הכתבה וימים יגידו ואני מקווה שאני טועה ואשמח על כך שאטעה.
דרום העיר  |  03.09.14
לכל התגובות