אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

תושבי הדרום פוצצו את הדיון בוועדת הכספים: "אנחנו קורסים ואתם מדברים על אפס מע"מ?"

תושבים ובעלי עסקים קטנים בדרום הגיעו לדיון במטרה למחות נגד סדרי העדיפויות של הממשלה. הטיחו ביו"ר הוועדה סלומינסקי: "אתם מעבירים כסף להתנחלויות ולא לעוטף עזה. אם היינו מיו"ש היית מקשיב לנו?"

03.09.2014, 10:51 | רוני זינגר
דרמה בוועדת הכספים: בפתח דיון בנושא מע"מ 0%, נכנסו בעלי עסקים קטנים מהדרום והשתלטו על הדיון, בדרישה לקיים ישיבה בנושא מאבקם הכלכלי. "אנחנו קורסים ואתם מדברים על 0% מע"מ? זה אפס מעשה. אנחנו רוצים שהנבחרים שלנו יקשיבו לנו", קראו בעלי העסקים.

קראו עוד בכלכליסט

הדיון שנקבע הבוקר (ד') נקבע להמשך דיוני הצעת החוק מע"מ 0%, אלא שבהובלת ח"כ אראל מרגלית (העבודה) וחברי אופוזיציה אחרים, הגיעו לכנסת תושבי הדרום ובעלי עסקים קטנים, שביקשו למחות נגד סדרי העדיפויות של הממשלה. בטרם החל הדיון קיימו חברי האופוזיציה דיון ועדת כספים אלטרנטיבי, בחדר אחר, בנושא, אך ב-10 בבוקר, כאשר היה אמור להיפתח הדיון הרשמי בנושא מע"מ 0%, נכנסו כל בעלי העסקים מהדרום לחדר ועדת הכספים והחלו לקרוא כנגד קיום הדיון ודרשו שיישמעו אותם.

כיוון שהנושא לא נמצא על סדר היום, החליט בתחילה יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי שלא לפתוח את המיקרופונים בחדר, ולכן נאלצו בעלי העסקים לצעוק את שעל לבם. "אתם מעבירים כסף להתנחלויות ולא לעוטף עזה, אם היינו מיהודה ושומרון היית מקשיב לנו?" צעקו לעברו של סלומינסקי.

  

לאחר שסלומינסקי לא הצליח להחליט האם לשמוע את בעלי העסקים מהדרום או לא, השתלטה על ניהול הדיון ח"כ גילה גמליאל שביקשה לפתוח מיקרופונים ולשמוע את הבאים, אף שכאמור מדובר בדיון ב"הפתעה" שלא נקבע מראש.

תושבי הדרום השתלטו על הדיון בוועדת הכספים, צילום: רוני זינגר תושבי הדרום השתלטו על הדיון בוועדת הכספים | צילום: רוני זינגר תושבי הדרום השתלטו על הדיון בוועדת הכספים, צילום: רוני זינגר

  

יו"ר הוועדה סלומינסקי אמר "כולנו רוצים לעזור ולעזור הרבה", אך נקטע בצעקות תושבי הדרום. דקלה אבוטבול, בעלת עסק מרחובות אמרה: "למה לא היה אפשר לבטל לנו את המסים בחודשיים האחרונים? אני צריכה לשלם משכורות אבל מה אתנו? אין לנו משפחות? אף אחד לא מקשיב לנו. אנחנו פה כי אין לנו מקום אחר לדבר".

לאחר שהצעקות המשיכו הודיע סלומינסקי כי הוא עוצר את הדיונים ויצא. בתגובה השתלט ח"כ אראל מרגלית על כיסאו והודיע כי ימשיך את קיום הדיון בכל זאת. ח"כ סתיו שפיר צעקה לעברו של סלומינסקי - "לאן אתה בורח?" וסלומינסקי השיב "אני אהיה פה כשנקבע דיון רציני בנושא".

בתגובה למהומה ולהפסקת הדיון בוועדת הכספים מסר יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי: "ועדת הכספים בראשותי עושה כל שביכולתה על מנת לסייע לתושבי הדרום ולאחר שאישרה במהירות פיצויים, כולל מקדמות שכבר שולמו לעסקים ותושבים בעוטף עזה, בהיקף של כמיליארד וחצי שקל, תמשיך ותקיים דיון רציני ומקיף בנושא, בהשתתפות כל נציגי הממשלה הרלוונטיים. מצער שהאופוזיציה, עושה שימוש ציני בתושבי הדרום, תוך השתלטות ביריונית על דיון הוועדה. הצורך לסייע לתושבי הדרום הוא מעל לוויכוח הפוליטי ודורש טיפול מעמיק. הזמנתם של תושבי הדרום לדיון סרק שנוהל ע"י אנשי אופוזיציה, ללא נציגים רשמיים של רשות המיסים והממשלה, רק על-מנת שישמשו תפאורה לניגוח הקואליציה בנושאים אחרים, הוא ציני, מבזה את הכנסת, מדרדר את הדיון הציבורי ולא פותר דבר. אני קורא לתושבי הדרום שלא יולכו שולל במסע פוליטי-תקשורתי מחושב ומתוזמר, ללא כל קשר לעניינם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות