אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ויקטור שמריך בעדות: "זה שאמרתי לאלדר שאני לא מוכר מניות, לא אומר שהתכוונתי לזה" צילום: ראובן שוורץ עמית שעל

ויקטור שמריך בעדות: "זה שאמרתי לאלדר שאני לא מוכר מניות, לא אומר שהתכוונתי לזה"

מנכ"ל דש איפקס לשעבר לשופט רוזן: "יש שיחות שאומרים בהן דברים שלא מתכוונים אליהם"

08.09.2014, 07:01 | תומר גנון
"יש שיחות שאומרים בהן דברים שלא מתכוונים אליהם". כך העיד אתמול ויקטור שמריך, מנכ"ל דש איפקס לשעבר, על דברים שאמר לאיתן אלדר במהלך שיחת טלפון שלה האזינו חוקרי רשות ני"ע. שיחה שבה התחייב שמריך לא למכור מניות מנופים. זאת, כפי שאמר כשנחקר כעד, כדי ש"לא נוריד את שער המניה". שמריך העיד כי דש איפקס היה גוף גדול שניהל 60 מיליארד שקל והחזיק חשבון נוסטרו של 150 מיליון שקל באותם ימים. לפעילותו בנייר היתה עשויה להיות השפעה על השער, שכאמור היה חשוב לאלדר שיהיה גבוה. במהלך הדיון התובע הקריא שיחה בין שמריך לאלדר: "נשבע לך ביקר לי, אני לא מוכר מאז שאמרת לי".

איתן אלדר, צילום: עמית שעל איתן אלדר | צילום: עמית שעל איתן אלדר, צילום: עמית שעל

אלא שעל פי נתוני המסחר, הסתבר בדיעבד שדש איפקס כן מכר מניות. השופט רוזן ניסה לברר עם שמריך את הנקודה. "הבטחת לו שלא תמכור ומכרת", אמר השופט דוד רוזן לשמריך שענה: "זה שאמרתי לאלדר שאני לא מוכר מניות מנופים, זה לא אומר שהתכוונתי לא למכור". רוזן אמר בהמשך: "למה לא אמרת לו, 'איתן עזוב אותי, אני לא אעשה את זה'". שמריך ענה: "לא רציתי להעליב אותו. לא רציתי להגיד מה שלא נעים לשמוע".

עדות מעניינת נוספת היא של מוטי מנשה המשמש כמנכ"ל החברות הציבוריות בקבוצת אפסווינג של סוחר השלדים ירון ייני. מנשה חשף בעדותו טפח מניגודי העניינים הפוטנציאליים בין הסוחרים בשוק ההון. באותם ימים, היה בין מנשה לאלדר שיתוף פעולה גם בהפצת מניות בהנפקת חברת הכשרה אנרגיה. החברה־האם של הכשרה אנרגיה, הכשרת הישוב, התחרתה עם מנופים על הכניסה למדד. הנפקת הכשרה אנרגיה, העלתה את הון החברה־האם ב־68 מיליון שקל, וסייעה לה במירוץ. "כתוצאה מההנפקה", אמר השופט רוזן למנשה, "הכשרת הישוב מגדילה את הסיכויים להיכנס לת"א־100, ואתה עובד בשביל זה כי תרוויח. יש כאן ניגוד עניינים". מנשה השיב: "נכון, אבל אני מנסה להרוויח כסף בכל מיני חברות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות