אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בדיקת כלכליסט

שיווק הדירות ביהודה ושומרון זינק פי 10 ביחס לשנה שעברה

מתחילת השנה שיווקה רשות מקרקעי ישראל 2,300 יחידות דיור בהתנחלויות, בדומה לאזור המרכז. בתל אביב שווקו 293 יחידות בלבד, ירידה של 14.3% ביחס לתקופה המקבילה

08.09.2014, 06:53 | עינת פז־פרנקל וטל פמסון

מתחילת השנה שיווקה רשות מקרקעי ישראל קרקעות לבניית 2,300 יחידות דיור בהתנחלויות, זינוק של 866% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, זאת בשעה ששיווק הקרקעות במחוז תל אביב צנח ב־14.3%. כך עולה מבדיקה שערך "כלכליסט" בכל המכרזים שפורסמו בין החודשים ינואר עד יולי 2014.

קראו עוד בכלכליסט

אורי אריאל שר הבינוי והשיכון, צילום: ענר גרין אורי אריאל שר הבינוי והשיכון | צילום: ענר גרין אורי אריאל שר הבינוי והשיכון, צילום: ענר גרין

מהבדיקה, שכללה הן בנייה רוויה והן בנייה צמודת קרקע, עולה כי יחידות הדיור ששווקו בהתנחלויות הן חלק משמעותי מהשיווקים בתקופה זו - 14% מכ־16.5 אלף יחידות דיור שהוצעו במכרזים ברחבי הארץ. כנגד כל 5.6 יחידות דיור ששווקו בתוך הקו הירוק (12.94 אלף יח"ד) שיווקה הרשות קרקע ליחידת דיור אחת בשטחים, ביחס שאינו תואם את מספר התושבים. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לשנתון הסטטיסטי 2013 בהתנחלויות מתגוררים 4% מאזרחי המדינה.

הפריפריה מצטמקת

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בעוד שהמינהל מרחיב את ההתנחלויות בשטחים, הפריפריה מצטמקת: במחוז הצפון נרשמה צניחה של 67% בשיווק. בצפון שווקו רק 1,356 יחידות דיור, ובמחוז תל אביב רק 293 יחידות. השיווקים בשטחים עקפו את מחוז חיפה, שבו שווקו קרקעות ל־2,144 יחידות.

כזכור, הממשלה החליטה להגדיר את מחוזות תל אביב, המרכז, ירושלים, חיפה ונפת אשקלון כאזורי ביקוש ולשווק בהם קרקעות לבניית 15 אלף יחידות דיור לפחות. כך לשון החלטת קבינט הדיור מיוני 2013, שקיבלה תוקף של החלטת ממשלה. מחוז יו"ש לא נכלל בהחלטת הממשלה כאזור ביקוש, ולכן מפתיע כי הוא שרשם את הזינוק הגבוה ביותר בשיווקי הקרקעות. זאת בשעה שבמחוז תל אביב, שהוגדר אף הוא כאזור ביקוש בידי הממשלה, נרשמה צניחה של 14%.

תוכנית הדיור מתעכבת

לאן זורם הכסף בית אל תוקצבה פי 128 משדות נגב לשכת ראש הממשלה מעולם לא התייחסה לפרסומים בעניין, אבל מבט בנתוני תקציב 2013 של החטיבה מעלה שורה מיוחדת עבור בית אל, המציינת תוספת של 51.5 מיליון שקל על ביצוע פרויקטים ביישוב. שדות נגב, למען ההשוואה, זכתה לכ־400 אלף שקל בלבד רוני זינגר, תגובה אחתלכתבה המלאה

בינתיים תוכניות הדיור הלאומיות, שהיו תקוותם של עשרות אלפי זוגות צעירים, מתעכבות. שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור יאיר לפיד ושר השיכון אורי אריאל כרכו יחדיו את שתי תוכניות הדגל של הממשלה בתחום הדיור כדי להבטיח תמיכה הדדית בתוכניות שלהם, אלא שהחלטה זו הובילה לשיהוי של שתיהן: חוק 0% מע"מ של לפיד, שאמור להעניק פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן, עוד נידון בוועדת הכספים של הכנסת, לאחר שבמושב הקודם לא הצליח לעבור; מכרזי מחיר המטרה של אריאל, שבהם ימכרו הקבלנים דירות במחיר קבוע מראש ובהנחה של כ־20% ממחירי השוק, צפויים להתפרסם לאחר אישור הפטור ממע"מ.

ברבעון השני צנחו התחלות הבנייה ב־19% בהשוואה לרבעון הראשון, והגיעו לשפל של שנתיים: כ־9,300 יחידות דיור בלבד. במצב הבנייה כיום קשה לראות כיצד ההיצע יעלה על הביקוש, שיתפרץ אחרי שיעבור או יבוטל חוק 0% מע"מ. ב־12 החודשים שחלפו עד יוני 2014 עלו מחירי הדירות בכמעט 8% .

ברשות מקרקעי ישראל הפנו אותנו למשרד השיכון. ממשרד השיכון נמסר: "מדובר בעיוות נתונים. רק בשבוע שעבר פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי נרשמה דווקא ירידה של 72% בהתחלות הבנייה לעומת 2013".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
במקום להשקיע בשטחים צריך להשקיע בחינוך
העיוותים בסדרי העדיפות נחשפים במלוא כיעורם! במקום להשקיע בחינוך משקיעים בבניית דירות והתוצאה מתפוצצת לנו בפנים!!!! כתבים כלכליים רציניים באתרי אינטרנט נחשבים לא מצליחים לבצע חיבור וחיסור פשוט שלא לדבר על אחוזים! 16500-12940 = 2300 ?! (1 + 5.6 ) / 1 = 14%?! וזה בלי לדבר על המניפולציות המכוערות...
זומבי  |  09.09.14
27.
שווק הקרקעות ביו"ש ימתן ביקושים במרכז כי קונים יעברו ליו"ש ויתפנו דירות
מבחינה עניינית - מרכיב הקרקע הזולה יותר ביו"ש בצירוף היתרי בניה נוחים יוזיל את המחירים במרכז כי בניה בשומרון תמשוך זוגות צעירים ותפנה דירות במרכז ותגדיל את ההיצע. למהלך זה יש השלכות בטחוניות של פיזור אוכלוסין מהאזור הצפוף במרכז הארץ וגם יקל על התשתיות שם. זהו הפתרון היחיד להוזלת מחירי הדיור . והמחירים השתוללו עד כה כי פתרון זה נזנח במשך שנים וגרם לעליית מחירי הדיור. הקפאת הבניה במשך שנים ביו"ש גרמה לעליית מחירי הדיור
יועץ נדלן  |  08.09.14
26.
"התנחלויות"? "שטחים"? זה מדינת ישראל. אתם חיים לפי החליל ומדקלמים את האתוס הערבי, טמבלים.
יהודה ושומרון מאז ומתמיד היו של העם היהודי. אם כבר - תל אביב היא הרבה יותר "התנחלות" מיישובי השומרון, לא רק בגלל שהערבים רוצים אותה הכי הרבה, אלא כי היא נוסדה על חורבות כפר ערבי. יישובי השומרון לעומת זאת - יהודים הקימו מאפס, לא היה שם כלום לפני כן. תמשיכו לרקוד לפי החליל של התעמולה הערבית - כאילו אנחנו בשנות התשעים ואתם עדייין מייחלים ל"שלום" שלא יהיה פה לעולם. חבורת רכיכות בלי עמוד שדרה.
09.09.14
24.
יהודה ושומרון הינם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל - תפנימו!!!!
אין ספק שמטרת הפרסום לזרוע מחלוקות ותיעוב בין האוכלסיה. חברים, זכרו שגם בהתיישבות גרים אנשים שלוחמים בצבא, אנשי קבע , אנשי עמל ולא אוכלי חינם. זכרו שההתישבות שלהם באותם מקומות שטרם סופחו פורמלית הינם מעצור חזק לכל פעילות חבלית עויינת . די לקרוא את דברי השכנים שלנו ש"חבל" שאין להם את הנשק של עזה ביהודה ושומרון בכדי למחוק אותנו" ... להפנים - ארץ ישראל שלמה רק עם יהודה ושומרון . ומי שרוצה לחיות יחד בשלום איתנו לא מציב לנו תנאים לשם כך... שנה טובה לכל עם ישראל.
08.09.14
לכל התגובות