אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקלה בבזן עלולה להרחיק את פדרמן ממזומנים להסדר החוב

תקלה בבזן עלולה להרחיק את פדרמן ממזומנים להסדר החוב

חברת בתי הזיקוק הודיעה כי לפי אומדן ראשוני, הפסקת פעולתו של מתקן הזיקוק צפויה להימשך כחודש ולגרום נזק של עשרות מיליוני שקלים. בשוק האנרגיה מעריכים כי עיכוב בתיקון התקלה עלול לחתוך 33%-50% מהרווח התפעולי של בזן

08.09.2014, 08:17 | ליאור גוטמן

חברת בזן(בתי זקוק לנפט) דיווחה אתמול על תקלה בצנרת הכניסה למידן — מתקן זיקוק (פצחן מימני) שאמור להפיק דלקים נקיים. בהודעה נאמר כי "החברה הדמימה את המתקן עד לתיקונו והפעלתו מחדש, הצפויים במהלך חודש זה. האירוע לא גרם לנזק לסביבה או לבטיחות". להערכת בזן, "האומדן הראשוני של היקף ההשפעה של ההדממה על הרווח הנקי (הנובעת בעיקרה מאי ייצור במתקן), הנו כ־10-8 מיליון דולר".

לדברי בזן לוחות הזמנים לתיקון התקלה מותנים "בין השאר בזמינות החלפים וקצב עבודות התיקון, ומבוסס על הערכות מקצועיות של מומחי החברה, בדבר פעולות התיקון הדרושות וקצב ביצוען". בעקבות ההודעה איבדה מניית בזן 2.6%.

לפי הערכות במשק האנרגיה, אם תיקון התקלה ייארך זמן רב יותר הוא עלול לחתוך משמעותית – 33%-50% – את הרווח התפעולי הרבעוני של בזן שבשליטת עידן עופר (37.08%) באמצעות החברה לישראל, ודיוויד פדרמן (29.7%) באמצעות מפעלים פטרוכימיים.

ההסדר של פטרוכימיים

מי שעוד יושפע מהתקלה בבזן היא פטרוכימיים, שהודיעה לפני שבוע על כוונתה למכור 0.14% ממניות בזן לצורך ביצוע הסדר עם נושיה. מכירת המניות מתבקשת מכיוון שהמשא ומתן על הסדר החוב של החברה, בהיקף של 2 מיליארד שקל, שמתנהל מאז יוני 2013 עדיין לא הושלם. במסגרת הסדר החוב המוצע אמורים בעלי השליטה בפטרוכימיים לממן חלק מהוצאותיה של החברה, אולם כל עוד לא הושלם ההסדר נאלצת פטרוכימיים לממן את הוצאותיה ממקורותיה השוטפים ובכלל זה מכירה של מניות.

פטרוכימיים מחזיקה ב־951 מיליון מניות של חברת בתי זיקוק, ומתוכן 219 מיליון מניות אינן משועבדות לצדדים שלישיים ולכן ניתן לממשן. בזן עברה ברבעון השני של 2014 לרווחיות, אחרי תקופה ארוכה של הפסדים. הרווח הנקי ברבעון עמד על 4 מיליון דולר, זאת לעומת הפסד של 38 מיליון דולר ברבעון המקביל. את 2013 סיימה בזן בהפסד של כ־167 מיליון דולר.

בזן אחראית לאספקת כ־60% מהדלקים בשוק המקומי. המידן הוקם בעלות של כחצי מיליארד דולר, עם יכולת הפקת תזקיקים באיכות גבוהה. הפעלתו היתה אמורה לשפר את מרווח הזיקוק בכ־3 דולר לחבית, ולתרום כ־200 מיליון דולר בשנה ל־EBITDA (רווח לפני מסים והפחתות). המידן אמור היה להתחיל לפעול באמצע 2012, אולם הפעלתו התעכבה בשל מחסור בגז טבעי, וההפעלה הראשונית שלו נדחתה לינואר 2013.

משחק הכיסאות בבזן

בזן עברה בשנים האחרונות טלטלות רבות, ביניהן החלפת שלושה מנכ"לים ושני יו"רים. במרץ 2011 עזב את החברה המנכ"ל מרדכי בן ישר. מחליפו, פנחס בוכריס עזב בפברואר 2013 והמנכ"ל הנוכחי, אריק יערי, הודיע באפריל על כוונתו לעזוב, אולם הסכים להישאר שנה נוספת בתפקיד. עקיבא מוזס שמונה ליו"ר באמצע 2012 עזב באוקטובר 2013 ואת מקומו תפס דיוויד פדרמן.

בתי זיקוק, צילום: גיל נחושתן בתי זיקוק | צילום: גיל נחושתן בתי זיקוק, צילום: גיל נחושתן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות