אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה ראש הממשלה מנסה לבשל צילום: אוראל כהן

מה ראש הממשלה מנסה לבשל

לכאורה, משימת גיבוש התקציב אמורה להיות קלה: התקציב אמור לגדול ב־8 מיליארד שקל, ורק צריך לקבוע איך מחלקים אותם. אבל נתניהו מורח את הזמן, והדיונים נדחים שוב ושוב, וכנראה יחודשו רק אחרי החגים. יש כאן מסר שהוא מנסה להעביר

10.09.2014, 06:54 | שאול אמסטרדמסקי
תקציב תקוע לשכת רה"מ ביטלה פגישת התקציב בין נתניהו ללפיד השניים קיימו ביום ראשון פגישה בארבע עיניים - אך היא הסתיימה ללא תוצאות; היום היתה אמורה להתקיים פגישה נוספת בהשתתפות הצוותים המקצועיים רוני זינגר, 3 תגובותלכתבה המלאה
מה הם רוצים מאיתנו הפוליטיקאים? הרי אנחנו נתנו להם את המנדט, הפקדנו בידיהם את המפתחות לעיצוב וניהול העתיד שלנו. מה הם רוצים עכשיו?

המשימה שלהם פשוטה: לגבש תקציב ל־2015 ולהעביר אותו בזמן. גיבוש תקציב פירושו קביעת סדר עדיפויות. לתקציב נוספים 8 מיליארד שקל, כפי שקובע כלל ההוצאה. ותפקיד הממשלה הוא להחליט מי מקבל כמה. כמה לחינוך? לבריאות? למשרד הכלכלה? לניצולי השואה?

אבל בישראל, כמו בישראל, השאלה הראשונה שנשאלת כשיושבים להחליט מה סדר העדיפויות היא כמה לתת לתקציב הביטחון. הפעם ההכרעה הזו קשה במיוחד בגלל הדי המלחמה בעזה. לא שחייבים להגדיל את תקציב הביטחון בשנה הבאה בגלל המלחמה, אבל הזיכרון הטרי ממנה בהחלט מקשה על העניין.

בנימין נתניהו ומשה יעלון בישיבת ממשלה במהלך צוק איתן, צילום: איי אף פי בנימין נתניהו ומשה יעלון בישיבת ממשלה במהלך צוק איתן | צילום: איי אף פי בנימין נתניהו ומשה יעלון בישיבת ממשלה במהלך צוק איתן, צילום: איי אף פי

 

יציבות הקואליציה בסכנה

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה להגדיל מאוד את תקציב הביטחון ושכל היתר יקבלו מעט. מצד שני זה לא ייראה טוב, אז הוא משתעשע ברעיון של ביטול פטורים ממס, שדינו כדין העלאת מסים. שר האוצר יאיר לפיד, מצידו, לא אוהב את התרגיל הזה, משום שהוא עלול לפגוע בו פוליטית. אז הוא מאיים לפרק את הקואליציה.

לבעיה הפוליטית הזו יש פתרון די קל אבל גרוע מבחינה כלכלית: הגדלת הגירעון בצורה משמעותית באופן שלא תומך בכלכלה, אלא להיפך. אם המשק הישראלי היה במיתון, הגדלת הגירעון היתה הגיונית, שכן הממשלה היתה מזרימה כך כסף למשק בניסיון להניע אותו. אבל היום האבטלה בשפל, והצמיחה לא מאוד רחוקה מהשיא שלה. קביעת יעד גירעון גבוה פירושה סיכון לגירעון עוד יותר גבוה. ובכל זאת, למורת רוחם של הכלכלנים, זה כנראה יהיה הפתרון.

למה ראש הממשלה לא חותר לפתרון הזה? למה הוא מורח את הזמן? למה הפגישה שתוכננה להיום בין ראש הממשלה ואנשיו לבין שר האוצר ופקידיו הבכירים בוטלה, לאחר שבוטלה כבר לפני יומיים? למה כל הסיפור הזה נדחה ככל הנראה לאחר החגים? למה נתניהו היה צריך את הקרקס של גפני ("ביבי נגד מע"מ 0%"). איזה מסר הוא מנסה לשדר ללפיד?

המפתחות בידי נתניהו

 

המפתחות לתקציב 2015 נתונים בידי ראש הממשלה. הבחירה בידיו - בחירות או גירעון גבוה. ב־2012, כשהוא הבין שלא יצליח להעביר את תקציב 2013 בממשלה, הוא היה בדילמה דומה מאוד. אז הוא בחר להקדים את הבחירות, וזמן קצר לאחר מכן הוא חבר לישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן. החלק העגום הוא שאילו החיבור לליברמן היה קורה קודם, לא היתה שום בעיה להעביר את תקציב 2013 במועדו. אבל לפעמים השיקול הפוליטי גובר, גם אם לא ברור בשביל מה ולמי זה טוב. מי אמר שזה יהיה טוב לנתניהו? אולי זה בכלל יהיה טוב לכחלון?

מה שברור הוא שאנחנו, הציבור, נתנו בידי נבחרי הציבור את המנדט להחליט. לעצב כרצונם את סדרי העדיפויות. שיחליטו מה שיחליטו, לטוב או לרע, רק שיחליטו. כיפוף התקציב והכלכלה הישראלית לטובת השיקולים הפוליטיים שלהם הוא לא סתם ניהול גרוע וחוסר יכולת להנהיג, זו בעיקר עליבות ציבורית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
ביבי כהרגלו
ממשיך במדיניות הכלום. אחרי שהבין שנמאס לציבור לשמוע כל היום על איראן, הוא פשוט נאלם. אין ראיונות, אין מסיבות עיתונאים, מדי פעם יש "הצהרה" כתובה מראש ובלי מענה על שאלות. אפס יוזמה ברפורמות בחברות הממשלתיות, אפס יוזמה בתחום הדיור, אפס יוזמה ברפורמה בתקציב הבטחון. מדי פעם טס עם שרה לחו"ל ומקשקש שם על טרור ועל "האיש השמן והרזה". באמת שאין לי מושג מה הוא עושה כל היום ועל מה בדיוק הוא מקבל מאיתנו משכורת, דירת שרד, מכונית פאר ונסיעות מפנקות לחו"ל.
אזרח  |  10.09.14
12.
אמסטרדמסקי, ביבי רואה את כל התמונה, בניגוד אליך, ולביבי אין זמן לכתוב בעיתון....
יש בעיה, צריך להחליט איך פותרים אותה באופן נבון, וצריך לאזן בין כל הגורמים המושכים כל אחד לכיוונו. הביטחון - ראשון בחשיבות, כי אם לא יהיה לנו ביטחון - נושמד, ואז אין שום תועלת בטריק זה או שטיק אחר.... אפשר להגדיל גירעון - אוברדרפט, אבל זה כמו להשתין במיטה בלילה - בהתחלה זה חם ונעים, אבל די מהר זה הופך להיות קר ורטוב.... ואפשר להטיל עוד מיסים - אבל כבר מתחנו את החבל עד הקצה... אתה רואה, אמסטרדמסקי, קשה להיות ראש ממשלה בישראל.... (וגם שר אוצר, וביטחון...)
אלי בר-נס  |  10.09.14
לכל התגובות