אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תרופה לתת־אכיפה: הנהלת בתי המשפט שוקלת להקים מחלקה להגבלים צילום: אוראל כהן

תרופה לתת־אכיפה: הנהלת בתי המשפט שוקלת להקים מחלקה להגבלים

תיקי הגבלים מחייבים התמחות מיוחדת, ובהנהלת בתי המשפט שוקלים להקים מחלקה אזרחית להגבלים לפי המודל של ביהמ"ש הכלכלי. המהלך עשוי לעודד הגשת תובענות ייצוגיות, ולסייע בהידוק האכיפה

11.09.2014, 07:05 | תומר גנון

אחרי הקמת המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב הנהלת בתי המשפט שוקלת להקים מחלקה אזרחית להגבלים עסקיים. כך עולה מהתכתבות בין מחלקת הייעוץ והחקיקה (כלכלי־פיסקאלי) שבמשרד המשפטים לבין הנהלת בתי המשפט בראשות מיכאל שפיצר.

למחלקת ההגבלים החדשה, אם תוקם, תינתן סמכות ייחודית לדון בהליכים אזרחיים בתחום ההגבלים העסקיים, בין היתר בתובענות ייצוגיות. מדובר בתחום שמצוי במצב של "תת־אכיפה", לפי תיאורו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בשל מיעוט התביעות שהוגשו בו נגד תאגידים ומונופולים בשנים האחרונות. 

תחום ההגבלים, בדומה למשל לני"ע, שהיה בין הסיבות להקמת המחלקה הכלכלית, דורש התמקצעות של השופטים הדנים בו. כיום מפוזרות התביעות האזרחיות בנושא הגבלים בין כמה בתי משפט במה שגורם לעתים לפרשנויות סותרות ולחוסר אחידות בפסיקה. הידע המקצועי בתחום מרוכז בבית הדין להגבלים עסקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים, שבראשו עומדת השופטת נאוה בן־אור, אולם תפקידו הוא לפקח על עבודת רשות ההגבלים ולשמש כערכאת ערעור על החלטותיה. לפיכך ההליכים האזרחיים בתחום מתפזרים בין שופטים שונים בארץ. 

עו"ד שלומי תורג עו"ד שלומי תורג'מן. הצעתו נשקלת בחיוב | צילום: אוראל כהן עו"ד שלומי תורג

מי שניסה להניע את המהלך, שבמסגרתו תוקם מחלקה הכוללת שופט או שניים המתמחים בצד האזרחי של רשות ההגבלים, הוא עו"ד שלומי תורג'מן, מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר־אילן. בפברואר השנה פנה תורג'מן למשרד המשפטים והציע את הרעיון. "הנהלת בתי המשפט מסרה לנו כעמדה ראשונית שניתן לבחון בחיוב את ההצעה", כתבה לו בתגובה עו"ד לירון נעים ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים לפני כמה שבועות. "ככל שיתברר בעתיד כי יש צורך ויתרון מובהק בהקמת מחלקה כאמור, ייבחן הרעיון מחדש, על משמעויותיו התקציביות".

כאמור, מודל ההקמה של מחלקת שופטים שמתחמה בנושאים יחודיים כמו ניירות ערך פועל בימים אלה בבית המשפט המחוזי בתל אביב. שופטי המחלקה הכלכלית, רות רונן, דניה קרת מאיר וחאלד כבוב, מטפלים בכל התביעות האזרחיות וההליכים הפליליים בתחום ניירות הערך. עורכי הדין שפועלים בתחום אומרים שהמחלקה הייעודית ייעלה מאוד את ההליכים והוציאה תחת ידיה כמה החלטות עקרוניות חשובות בתחום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות