אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ליצור ערך כה גדול לבעל שליטה ואז ללכת לעבוד אצלו?" צילום: עמית שעל

"ליצור ערך כה גדול לבעל שליטה ואז ללכת לעבוד אצלו?"

חילופי האשמות בין מקורבים לעודד שריג לבין משרד האוצר ומשרד המשפטים על רקע התנגדות סלינגר למינוי שריג כמנכ"ל אליהו ביטוח. מקורבי שריג: "נראות ציבורית בעייתית של המינוי זה לא סעיף בחוק, ולכן גם ההגנה שמספק אבי ליכט היא עקומה ומסויגת"

11.09.2014, 08:07 | רחלי בינדמן

חילופי האשמות בין מקורבים לעודד שריג ובין משרד האוצר ומשרד המשפטים לאחר שאתמול הצהירה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר כי היא תתנגד למינוי שריג כמנכ"ל חברת אליהו ביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול חשף שלמה אליהו כי הוא מינה את עודד שריג למנכ"ל חברת אליהו ביטוח הפרטית שדרכה הוא שולט (70%) בחברת הביטוח מגדל הציבורית ולאחר שהמפקחת על הביטוח במשרד האוצר דורית סלינגר הצהירה כי תתנגד למינוי, מתחילות הציפורניים להישלף.

מקורבים לשריג אמרו אתמול כי מי שעומדת מאחורי ההתנגדות למינוי של שריג היא יעל אנדורן, מנכ"לית משרד האוצר, שמעולם לא הסתדרה עם שריג, ועל פי הערכות, היא זו שעמדה מאחורי החלטתו לסיים את הקדנציה שלו באגף שוק ההון מוקדם משתכנן. "יעל חייבת להיות במשחק כי בהתחלה דורית נתנה את ברכתה למינוי ואחר כך נסוגה (דורית סלינגר מכחישה זאת באופן פורמלי - ר"ב)", אמרו מקורביו של שריג. "לאחר מכן דורית גם רמזה לשריג ולאליהו שאולי עדיף שהמינוי יהיה דרך החברות הפרטיות של אליהו, ואף על פי שזה מה שקרה בסוף, היא כעת מתנגדת גם למינוי זה. זה בטוח מגיע מלמעלה".

הגורם שיכריע דרך קשה לפסילת המינוי פרשת עודד שריג, על פניו, נראית כניצחון בטוח של משרד האוצר עם ריח הקומבינה שנישא באוויר גולן חזנילכתבה המלאה

"מינוי הוא מסר הרסני לפקידי האוצר"

עם זאת, באגף הפיקוח מסרו כי הסיבה להתנגדות למינוי (המגובה על ידי המשנה ליועמ"ש אבי ליכט) היא הנראות הבעייתית במינוי מי שהעניק במסגרת תפקידו כמפקח היתר שליטה לאליהו במגדל. זאת, לטענת גורמים באוצר, חרף התנגדויות והשגות מצד גורמים באוצר ומחוצה לו: "ישנה תמימות דעים חוצת גבולות באגף שוק ההון ובמשרד האוצר נגד המינוי ועל כך שיש חשיבות מכרעת להתנגדות לו למען טוהר המידות של בכירים בגופים ממשלתיים, שאם לא כן, הם עלולים להתפתות להקל עם גורמים בפיקוחם בציפייה לקבל בעתיד ג'ובים".

אלא ששריג ואליהו לא מתכוונים לוותר."אפילו אבי ליכט אמר בשיחות סגורות שהוא יודע שהפרשנות המשפטית של משרד האוצר בטענה נגד המינוי היא בעייתית", אמרו מקורביהם.

במשרד המשפטים נשמעות טענות קצת אחרות. "סלינגר התייעצה עם ליכט והוא נתן גיבוי לעמדה, אף שהוא ידע שהיא עמדה חדשנית, כי הוא מאמין שהיא נכונה ושהמאבק ראוי. לכן משרד המשפטים מגויס אליו.

דורית סלינגר, צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר | צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר, צילום: אבי אוחיון, לע"מ

"לא ייתכן שאדם שקיבל החלטה מאוד לא טריוויאלית בנקודת זמן קריטית (היתר שליטה לאליהו – ר"ב) וייצר כך ערך עצום לבעל השליטה, יתמנה כעת לעבוד במקום העבודה שאותו יצר", אומרים במשרד המשפטים. "לקבל החלטה כה מז'ורית עם ערך כלכלי עצום לאליהו, ויום לאחר הצינון לקחת משרה כזו, זה מסר הרסני לפקידי האוצר", אומרים במשרד המשפטים.

מעברו השני של המתרס אומרים מקורביו של שריג כי "במשרד האוצר ובאגף שוק ההון אמרו 'לא' למינוי עוד לפני ששמעו מה יש לעודד להגיד. יש חובה לקיים שימוע לפני החלטה להתנגד למינוי של נושא משרה, וקיימת זכות להגיש ערעור על ההחלטה שלא לאשר את המינוי לבית המשפט".

מקורביו של שריג מסכמים כי "נראות ציבורית בעייתית של המינוי זה לא סעיף בחוק, ולכן גם ההגנה שמספק אבי ליכט לדורית היא עקומה ומסויגת".

כאילו הכניס יד לצנצנת העוגיות"

לפי חוק הפיקוח על הביטוח, "החלטת המפקח להתנגד למינוי תינתן לאחר שנתן למועמד הזדמנות לטעון את טענותיו, והוא יביא בחשבון לעניין זה את התאמתו של המועמד לתפקיד המוצע, לרבות ניסיונו העסקי, יושרו, יושרתו וקשריו, מכל סוג שהוא, עם המבטח או עם נושא משרה במבטח". בעצם, בסעיף זה נתלים באוצר כדי לבסס את הטיעון נגד המינוי. עם זאת, כנגד טיעון זה יכולה לקום טענה כי הצינון הקבוע בחוק של 12 חודשים למפקח פורש אמור להתמודד עם הקשר הזה, וכי ממילא כל מפקח מקבל שלל החלטות שמשפיעות על הגופים המפוקחים, ואם כך ניתן יהיה לטעון שכל קשר כזה מאפשר פסילת מינויו לנושא משרה באותם גופים.

אחת השאלות המסקרנות הנוספות שמציפה הפרשה היא מדוע שריג לא מוותר על המינוי כדי לשמור על כבודו ולהמשיך הלאה. מקורביו טוענים כי בהחלט היה מעדיף לעשות זאת, אלא ש"אם הוא מוותר עכשיו, הלכה לו הקריירה. זה ייתפס כהודאה שהוא הכניס יד לתוך צנצנת העוגיות. זה ייראה כאילו הוא מודה שנתן היתר שלא כדין, והוא לא יכול להרשות לעצמו את זה".

באגף הפיקוח מסרו כי הסיבה להתנגדות למינוי היא הנראות הבעייתית במינוי מי שהעניק במסגרת תפקידו כמפקח על הביטוח היתר שליטה לאליהו במגדל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות