אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שש שנים למשבר האשראי הגדול של 2008 צילום: אוראל כהן

שש שנים למשבר האשראי הגדול של 2008

ניו יורק חוגגת שיאים היסטוריים - כשכל הקלפים נמצאים כעת אצל עליבאבא

11.09.2014, 08:28 | סופי שולמן

בימים אלה ממש מציין העולם, גם אם הוא לא תמיד זוכר זאת, שש שנים למשבר האשראי הגדול של 2008. בשבוע הבא ייזכרו עובדי שוק ההון בעמיתיהם, שיצאו אחד אחד עם ארגזי הקרטון המוכרים ממשרדי ליהמן ברדרס המפוארים ליד טיימס סקוור, כשקרס בנק ההשקעות.

קראו עוד בכלכליסט

באופן שלא יכול היה להיות סימבולי יותר, בימים אלה בדיוק הגיע מדד S&P 500 לשיא היסטורי ונגע ברף של 2,000 נקודות. כעת כל העיניים נשואות לנאסד"ק, וההימורים בעיצומם: האם גם מדד מניות הטכנולוגיה יצליח לשוב עוד השנה לרמת השיא ההיסטורית של 5,000 נקודות, שממנה נפרד עוד במשבר הקודם־קודם של 2000? לנאסד"ק לא נשאר אמנם הרבה זמן כדי להשלים את העלייה הזו, כמעט 500 נקודות, אבל הרוח הגבית מהמשקיעים בהייטק בהחלט תסייע לו להגיע ליעד הנחשק. אלה אפילו לא חייבות להיות המניות שבתוך המדד, אלא הסנטימנט החיובי כלפי הענף.

ג ג'ק מא, מייסד עליבאבא | צילום: איי אף פי ג

כל הקלפים נמצאים כעת אצל עליבאבא, שאמורה לצאת לגיוס המניות הראשון הגדול בתולדות הבורסה בניו יורק. באופן חסר תקדים, כבר היום, ימים ספורים מאז תחילת הרוד שואו בארה"ב, כבר יש לעליבאבא מספיק הזמנות ממשקיעים כדי לסגור את הגיוס של 21 מיליארד דולר שאליו כיוונה. מה שאומר שהיקף ההנפקה עשוי לגדול. ענקית הקניות באינטרנט מסין אמורה להשלים את ההנפקה ביום שישי הבא, ולא מעט מהשחקנים הגדולים בשוק האמריקאי מאמינים שהצלחתה יכולה לתדלק זינוקים בוול סטריט. למעשה, עליבאבא כבר מותירה מאחור את פייסבוק, שהחזיקה עד היום בתואר ההנפקה הראשונה הגדולה (בנאסד"ק), כשגייסה 16 מיליארד דולר לפני שנתיים. השבוע רשמה פייסבוק עוד פיסת היסטוריה קטנה כשהגיעה לראשונה לשווי שוק של 200 מיליארד דולר, המשקף מכפיל רווח של 83 על רווחי החברה ב־2015.

גם מקומן של הישראליות אינו נפקד מהטרנד הטכנולוגי החם. מובילאיי, שהונפקה בניו יורק לפני חודש וחצי בלבד, הספיקה להשלים מאז זינוק מדהים של 126% במנייתה והגיעה לשווי שוק של 12 מיליארד דולר. שווי זה ממקם אותה כחברה הישראליות השלישית בגודלה אחרי טבע וצ'ק פוינט. גם המרחק מצ'ק פוינט אינו רב ומיליארד דולר יסגרו את הפער, ומה זה מיליארד דולר במושגים של וול סטריט היום?

יש כמובן מי שמטיל ספק בקיום של יסוד אמיתי לרמות השווי החלומיות. בדויטשה בנק, למשל, חתכו אתמול את ההמלצה למובילאיי ל"החזק" - אין טעם להחזיק במניה. מובילאיי נסחרת ב־56 דולר למניה, ובדויטשה מציבים לה מחיר יעד של 53 דולר, כלומר, המניה עברה את המחיר שמשקף ציפיות סבירות עבורה. זה לא אומר שמובילאיי תשנה כיוון כעת, אבל זוהי תזכורת: עליות מהירות עלולות להסתיים בירידות מהירות לא פחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות