אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנס של 108 מיליון דולר ל-HP בשל מתן שוחד והפרת תקנות

קנס של 108 מיליון דולר ל-HP בשל מתן שוחד והפרת תקנות

ביהמ"ש בארה"ב הטיל את הקנס על ענקית המחשבים, שהודתה כי הקימה קרן סודית ששימשה אותה לתשלומי שוחד במקומות שונים, בהם רוסיה

12.09.2014, 18:47 | הראל עילם
בית המשפט המחוזי של צפון קליפורניה קנס את חברת המחשבים האמריקאית HP (היולט-פקארד) בסכום כולל של 108 מיליון דולר בשל מתן שוחד לפקידי ממשל ברוסיה, והפרת תקנות במקסיקו, בפולין ובמקומות אחרים. החטיבה הרוסית של החברה נקנסה בסכום הגבוה ביותר - בסך 59 מיליון דולר.

 , צילום: ניצן סדן צילום: ניצן סדן  , צילום: ניצן סדן

לפי כתב התביעה, החברה הפרה את תקנות הסחר הבינלאומי בכך שיצרה קרן סודית שממנה שילמה לפקידי ממשל על מנת שיתעדפו את HP בקבלת חוזים להקמתת רשתות מחשבים ממשלתיות. בזכות השוחד החברה קיבלה, בין השאר, חוזה בשווי מיליוני דולרים מהממשלה הרוסית - לשיקום מערכת המחשוב של התובע הכללי של רוסיה.

לפני כשנה, HP איבדה את ההובלה בשוק המחשבים האישיים ללנובו הסינית. בנוסף הממשל הסיני, הנחשב לרשת המחשבים הגדולה בעולם, הורה לסוכנויות המקומיות השונות לתעדף שרתים מתוצרת מקומית על פני שרתים השייכים לחברות אמריקאיות.

הקנס הכולל מתייחס למספר תביעות והסכמי פשרה בין הממשל והחברה שנפרסו על פני החודשים האחרונים כחלק מחקירה כללית כנגד HP. בפולין, החברה הודתה באפריל האחרון על הפרת תקנות ניהול חשבונות, ונקנסה ב-15.5 מיליון דולר. במקסיקו, החברה הפרה רגולוציית חשבונאות מקומית ושילמה קנס בגובה 2.5 מיליון דולר. בנוסף, בהסכם פשרה, החברה הסכימה לשלם קנס בגובה 31.5 מיליון דולר על הפרות ברישום קוד מס בארצות הברית.

לואל ג'נסן, התובע הממונה על התביעה, אמר כי HP התנהגה בצורה "נלוזה", "מטרידה" ו"נועזת". "על חברות טכנולוגיה להתנהל בתוך שדה משחק פתוח, ולא להשתמש בכספים סודיים על מנת לשחד בכירים", אמר. סנגור החברה, ג'ון שולץ, אמר כי ההפרות היו כתוצאה מהתנהלות של מספר עובדים שכבר אינם קשורים יותר לחברה. הוא הוסיף כי HP שיתפה פעולה באופן מלא עם חקירת הממשל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות