אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מירלנד של פישמן בדרך לת"א־100 צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מירלנד של פישמן בדרך לת"א־100

חברת הנדל"ן שפועלת ברוסיה מתכננת להירשם למסחר בתל אביב. כדי להימנע מהצורך בהגשת תשקיף היא תפיץ בלונדון 10% ממניותיה. מירלנד מצויה בעיצומו של גיוס של 165 מיליון שקל בהנפקת אג"ח בת"א

15.09.2014, 06:57 | גולן חזני

חברת מירלנד שבשליטת אליעזר פישמן תירשם למסחר בבורסה בתל אביב עד סוף השנה. ל"כלכליסט" נודע כי החברה צפויה להפיץ בבורסת AIM בלונדון, שם היא נסחרת, כ־10% ממניותיה בהיקף של 22.5 מיליון ליש"ט (כ־130 מיליון שקל), ולאחר מכן להירשם למסחר בתל אביב.

משמעות רישום כזה הנה כניסה ישירה למדד ת"א־100. זאת מכיוון ששוויה של מירלנד הוא 224 מיליון ליש"ט (כ־1.3 מיליארד שקל), ואילו שווי ההחברה נמוך ביותר במדד הוא חצי מיליארד שקל.

מירלנד, הפועלת בתחומי בנייה למגורים ונדל"ן מניב ברוסיה, גייסה בעבר שתי סדרות אג"ח בתל אביב, הראשונה ב־2007 והשנייה לפני שנה, בהיקף של 240 מיליון שקל.

  , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן   , צילום: אוראל כהן

הפצת המניות בלונדון מתוכננת לחודש הקרוב, ותיעשה ללא גיוס. מטרת המהלך הוא להגיע לאחזקות ציבוריות של 25%, ובכך להימנע מהצורך בהגשת תשקיף לרישום המניה למסחר בתל אביב. מירלנד מוחזקת בידי שלוש חברות ציבוריות שבשליטת קבוצת פישמן: מבני תעשיה (40.2%), כלכלית ירושלים (30.5%) ודרבן (15.2%), המחזיקות יחד בכ־86% מהון המניות. יתר המניות מוחזקות בידי הציבור, ולפיכך 12% נוספים שיועברו לידי הציבור יחסכו לחברה את הגשת התשקיף.

בחברה מבקשים להגביר את הסחירות במניה ולאפשר חשיפה של מירלנד ליותר משקיעים ישראלים, שהבורסה בלונדון פחות נגישה עבורם. מירלנד הונפקה בדצמבר 2006 לפי שווי של כמיליארד דולר אחרי הכסף, והיא נסחרת בבורסת לונדון לאחר שהנפיקה 30% ממניותיה. מאז הגדילו החברות המחזיקות בה את אחזקותיהן. המחזור היומי במניה בלונדון מסתכם באלפים בודדים של מניות, ובחברה מקווים כי המסחר בתל אביב יקפיץ את המחזורים במניה, ובהתאם גם את שווי החברה לשווי ריאלי יותר מבחינתם.

בורסת ת"א במשכנה החדש, צילום: שי סלינס בורסת ת"א במשכנה החדש | צילום: שי סלינס בורסת ת"א במשכנה החדש, צילום: שי סלינס

עוד בתפריט: הנפקת אג"ח

בתוך כך, מירלנד מצויה בעיצומו של גיוס של 165 מיליון שקל בהנפקת אג"ח בת"א, סדרה ו' בריבית מקסימלית של 5.5%, שייפרעו בשנים 2018-2015. החברה משאירה לעצמה אופציה לגייס 335 מיליון שקל נוספים באותה סדרה במועד מאוחר יותר. היקף האג"ח של החברה כיום הנו כ־250 מיליון שקל.

החברה, שבראשה עומדים היו"ר נייג'ל ג'יימס רייט והמנכ"ל רומן רוזנטל, סיימה את 2013 עם רווח נקי של 6.2 מיליון דולר לעומת הפסד של 42 מיליון דולר ב־2012. זאת תוך שהיא נהנית מהכרה בהכנסות של למעלה מ־50 מיליון דולר, בעקבות מכירת דירות בפרויקט הדגל טריומף פארק (Triumph Park) בסנט פטרסבורג, בשל שיפור בביצועים ובתפוסה של נכסים מניבים וכן בשל קיטון בהוצאות התפעוליות.

נכון לסוף 2013, לחברה יש הון עצמי של 332 מיליון דולר ומאזן של 853 מיליון דולר.

אפי פיתוח בעקבותיה?

 

עוד נודע כי בחודשים האחרונים החלו מגעים בין מירלנד לאלקטרה וקנדה ישראל לשיתוף פעולה בבניית הפרויקט של שתי החברות בסנט פטרסבורג, אולם עד כה לא חלה התקדמות במגעים אלה.

להערכת גורמים בתחום החיתום, אפי פיתוח, שבשליטת אפריקה ישראל, תנקוט בעתיד צעד דומה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות