אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנה בוטין: המלכה החדשה של הבנק הגדול בגוש היורו צילום: אימג'בנק, Gettyimages

אנה בוטין: המלכה החדשה של הבנק הגדול בגוש היורו

יום לאחר מות נשיא בנק סנטנדר הספרדי אמיליו בוטין בשבוע שעבר מונתה לתפקיד בתו הבכורה, והפכה לאשה החזקה בתעשיית הבנקאות הבינלאומית. בנקאי בכיר: "גם פורד נוהלה על ידי בן למשפחת פורד רק כל עוד זה היה טוב לבעלי המניות"

14.09.2014, 23:00 | רן אברמסון

נשיא בנק סנטנדר אמיליו בוטין הלך לעולמו ביום רביעי שעבר, שלושה שבועות לפני יום הולדתו ה־80. חרף גילו, מותו של בוטין מהתקף לב הפתיע את עולם הפיננסים הספרדי והאירופי - שציפה שהוא ימשיך לנווט את הבנק עוד כמה שנים.

קראו עוד בכלכליסט

כאשר נשאל לא אחת על התוכניות שלו למינוי יורש נהג בוטין להשיב כי מצבו הבריאותי טוב וכי אינו רואה צורך לדון בכך. ואכן, קשה היה לדמיין את בנק סנטנדר ללא בוטין. במהלך 28 שנותיו כנשיא, תפקיד שאותו ירש מאביו, אמיליו בוטין היה בנק סנטנדר ובנק סנטנדר היה אמיליו בוטין. בוטין היה זה שהפך את סנטנדר, הבנק שהקים אבי סבו ב־1857, מהבנק המסחרי השמיני בגודלו בספרד לבנק המסחרי השמיני בגודלו בעולם והגדול בגוש היורו. בשנה שעברה דירג המגזין "פורבס" את קבוצת סנטנדר בין 50 החברות הגדולות בעולם לפי שווי שוק.

אנה בוטין. הובילה מבצעי שיווק אגרסיביים, צילום: אימג אנה בוטין. הובילה מבצעי שיווק אגרסיביים | צילום: אימג'בנק, Gettyimages אנה בוטין. הובילה מבצעי שיווק אגרסיביים, צילום: אימג

בוטין פעל במרץ כדי להפוך את הבנק האזורי למעצמה פיננסית חובקת עולם. ב־1986 הוא התמנה לנשיא בנק שפעל בעיקר בחבל קנטבריה שבספרד, שעל שם עיר הבירה שלו - סנטנדר - הוא קרוי.

כיום סנטנדר הוא בנק בעל 14,400 סניפים בחמש יבשות, שמעסיק כ־190 אלף עובדים. בוטין גם הרחיב את אחזקות סנטנדר אל מעבר לעולם הפיננסים, ורק בשנה שעברה הוביל מהלך לרכישת 51% ממניות רשת בתי הכלבו הגדולה באירופה - El Corte Inglés. אגב, בצירוף מקרים משונה, מת היום גם נשיא רשת בתי הכלבו, איסידורו אלוורס, בן גילו של בוטין.

הוכשרה לתפקיד כל חייה

אלא שלמרות הזהות המוחלטת בין בוטין לבין הבנק והתשובה המתחמקת שנהג לתת באשר לעתיד לבוא, בוטין הכשיר את הקרקע לכניסתה של יורשת לנעליו - בתו הבכורה אנה פטריסיה (53), שאותה מינה הדירקטוריון פה אחד לנשיאת הבנק יום אחד בלבד לאחר מותו של אביה.

ההכתרה של בוטין הבת לנשיאת בנק סנטנדר הפכה אותה לאשה החזקה ביותר בתעשיית הבנקאות העולמית, ולראשונה שעומדת בראש בנק בינלאומי בסדר גודל כזה. בוטין עומדת כעת גם בראש אחת מחמש החברות הגדולות בעולם, לפי שווי שוק, שמונהגות בידי נשים.

אמיליו בוטין. הפך את סנטנדר לאימפריה, צילום: רויטרס אמיליו בוטין. הפך את סנטנדר לאימפריה | צילום: רויטרס אמיליו בוטין. הפך את סנטנדר לאימפריה, צילום: רויטרס

מבחינתה של בוטין, הבכורה מבין ששת ילדיו של אמיליו, היא הגיעה לתפקיד שאליו הוכשרה כל חייה. היא סיימה תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת ברין מור שבמדינת פנסילבניה שבארה"ב, ולאחר מכן למדה מינהל עסקים באוניברסיטת הרווארד. עם סיום הלימודים היא התחילה לעבוד בג'יי.פי מורגן בניו יורק, שם היא נשארה במשך שמונה שנים. לאחר טבילת האש בלב הפועם של עולם הבנקאות הבינלאומית, שבה בוטין לספרד והצטרפה לחברה המשפחתית.

במשך עשור נראה היה שהטיפוס שלה אל ראש הפירמידה התנהל בנתיב שהיא הכתיבה. ואולם, ב־1999 התחוללה תקרית שערערה את ביטחונה של בוטין במעמדה כיורשת המיועדת של קבוצת סנטנדר, והעיבה על יחסיה עם אביה במשך כמה שנים.

באותה השנה השתלטה קבוצת סנטנדר על הבנק הספרדי סנטרל היספנו, ובאחד העיתונים במדינה הופיעה כתבת פרופיל על בוטין הבת, שסימנה אותה בתור היורשת המיועדת של אביה. הכתבה הובילה לתסיסה פנימית בהנהלת סנטנדר, שבסופה הורה אמיליו לאנה פטריסיה להתפטר מהחברה, שבה היא כיהנה כסגנית הנשיא.

טלוויזיה לכל לקוח חדש

חלפו שנתיים נוספות עד שהיא חזרה לסנטנדר, הפעם בתור מנהלת בנק אחר שאותו רכשה הקבוצה - בנסטו, שבו היתה לה הזדמנות לצבור ניסיון בבנקאות מסחרית, המקור ל־80% מהכנסות הקבוצה.

סנטנדר. אימפריה בנקאית עולמית, צילום: בלומברג סנטנדר. אימפריה בנקאית עולמית | צילום: בלומברג סנטנדר. אימפריה בנקאית עולמית, צילום: בלומברג

בבנסטו הובילה בוטין מדיניות שיווק אגרסיבית, שכללה גם מבצעים דוגמת טלוויזיה שטוחת מסך לכל לקוח חדש והחתמת כוכבים כמו הטניסאי רפאל נדאל כדי לפרסם אותו.

עם מינויה ב־2010 למנהלת עסקי קבוצת סנטנדר בבריטניה, כבר לא היה ספק לאן פניה מועדות. אביה, מצדו, דאג שדירקטוריון הבנק יהיה מורכב מאנשים שמכירים את אנה ושכולם יהיו מבוגרים ממנה בעשור לפחות. זאת כדי שהיא תהיה המועמדת המתאימה ביותר - לא רק מבחינת ניסיונה המרשים, אלא גם בזכות גילה, שיאפשר לה להמשיך את השליטה של המשפחה בבנק בעתיד הנראה לעין.

התגובות בקהילת הבנקאות הספרדית למינוי של בוטין לנשיאת קבוצת סנטנדר היו אוהדות. אנריקה קסאנואבה, נשיא ג'יי.פי מורגן בספרד ופורטוגל, שעבד עם בוטין בזרוע ההשקעות של בנק סנטנדר בתחילת שנות ה־90, הסביר ליומון "אל פאיס" כי "בוטין היא ברכה עבור בעלי המניות והעובדים של סנטנדר. היא האדם המתאים ביותר לתפקיד, הודות לנסיונה ולכושר המנהיגות שלה. שם המשפחה שלה לא רלבנטי במקרה הזה", אמר קסאנואבה, "גם פורד נוהלה על ידי בן למשפחת פורד רק כל עוד זה היה טוב לבעלי המניות".

הקריירה הבינלאומית של בוטין מרמזת ככל הנראה על הכיוון שאליו היא תוליך את הבנק. ב"אל פאיס" אף ציינו את העניין הרב שהיא גילתה בעבר בהרחבת פעילות סנטנדר באפריקה, וכן בגרמניה וברוסיה.

לבוטין לא יהיה זמן להתאבל על אביה, שנקבר שלשום בסנטנדר. כבר מחר היא תצטרך להיפגש עם נציגי בעלי המניות בבנק, שעתידים להצביע על רכישת 25% בשלוחתו הברזילאית, שלא נמצאים בבעלות הקבוצה. אישור או דחיית המהלך על ידם יעיד, אולי, על האופן שבו הם יקבלו את הטון שתכתיב הבוסית החדשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות