אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסי ביינארט מוחק את ירושת המנכ"לית הקודמת של הבורסה צילום: נמרוד גליקמן

יוסי ביינארט מוחק את ירושת המנכ"לית הקודמת של הבורסה

מנכ"ל הבורסה יעגן בתקנון מסחר בתעודות סל ממונפות לאחר שמצא כי המסחר באופציות לצורך איזון תעודות הסל הממונפות מהווה רק 0.2% מהמסחר, ולפיכך מתבטל החשש מעיוותים בו

15.09.2014, 08:20 | רחלי בינדמן

תעודות הסל הממונפות מקבלות ליגיטימציה מחודשת. התעודות עוררו סערה במשבר הפיננסי של 2008 והנפקתן נעצרה בהוראות מנכ"לית הבורסה באותה התקופה, אסתר לבנון. כעת הבורסה, בראשותו של יוסי ביינארט, החליטה לעגן בתקנון שלה את הוראות המסחר בתעודות סל ממונפות (הנקראות גם תעודות איזון), זאת מאחר שמאז 2013 מונפקות תעודות ממונפות על בסיס הוראות זמניות המתחדשות מדי שנה, שהאחרונה בהם צפויה לפוג בתחילת 2015.

ההנחיות הזמניות קבעו כי על מנת לצמצם את ההשפעה על המסחר מצד התעודות הממונפות על מדד ת"א־25, האיזון בתעודות אלו (התאמת האחזקות על בסיס השינויים במשקולות המדד) יתבצעו אחת לחודש באמצעות אופציות על מדד ת"א־25 בלבד ולא דרך רכישת המניות באופן ישיר. בנוסף, נקבעה מגבלה לשווי כספי כולל של 350 מיליון שקל לתעודות ממונפות על מדד ת"א־25 שיונפקו על ידי כל אחת מחברות תעודות הסל.

סגל הבורסה מדווח כי בדק את ההשפעה על המסחר באופציות מצד התעודות הקיימות באיזון החודשי על מדד ת"א־25, ומצא כי מאז כניסת ההנחיות הזמניות לתוקף, שיעור המסחר באופציות על מדד ת"א־25 לצורך איזון התעודות עומד לכל היותר על 0.2% בלבד מכלל המסחר באופציות אלו.

לפי סגל הבורסה, לשיעורי מסחר כה נמוכים ובפרט כשאלו מבוצעים לאורך כל יום המסחר, אין יכולת לפגוע בתקינות המסחר באופציות על מדד ת"א־25.

הבורסה מציעה כעת לעגן בתקנון שלה הוראות למסחר בתעודות ממונפות. לפי ההצעה ניתן יהיה להנפיק תעודות ממונפות בארץ רק על מדד ת"א־25 עם מינוף לונג של פי 3 ושורט של פי 2.

על מדדים בינלאומיים הכוללים מניות שנסחרות במדד ת"א־25 ומניות דואליות שמשקלן במדד הבינלאומי לא עולה על 15% ניתן יהיה להנפיק תעודות לונג פי 3 ותעודות שורט פי 2. ביחס למדד בינלאומי הכולל מניות הנסחרות בבורסות חו"ל בלבד אפשר יהיה לעשות גם שורט פי 3. ההצעה לעגן את ההוראות בתקנון כפופה להערות הציבור.

במהלך המשבר הפיננסי חברות תעודות סל של חברת קסם, הגדולה בישראל, שביצעו איזון על תעודות ממונפות שורט אחר מדד ת"א־25 גרמו לירידות חדות לקראת סיום המסחר, מה שהוביל להחלטת הבורסה לאסור על הנפקת תעודות ממונפות חדשות.

אלא שההחלטה יצרה מצב שבו קסם, שכבר הספיקה להנפיק תעודות ממונפות, הפכה לגוף היחידי בענף ללא כל תחרות, מה שאיפשר לה לייקר את המחירים ולשלוט בציטוטים על התעודה.

במשך כמה שנים פעלו המתחרים הגדולים של קסם ובהם חברת תכלית, חברת תעודות הסל השנייה בגודלה, על מנת לאפשר להם להנפיק בעצמם תעודות ממונפות. אך כאשר אושרו ההנחיות, לא נרשמה הסתערות על הנפקת התעודות הממונפות, בין היתר על רקע היחלשות מחזורי המסחר בבורסה והעדפת חברות תעודות סל להנפיק תעודות על מדדים בחו"ל.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות