אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ווטסון של IBM יסייע למאיו קליניק באיתור חולים לניסויים רפואיים

ווטסון של IBM יסייע למאיו קליניק באיתור חולים לניסויים רפואיים

שימוש במחשב העל של IBM יאפשר ייעול של תהליכי הגיוס וההתאמה של מועמדים. כמו כן ניתן יהיה באותו אופן להגדיל את כמות המועמדים למחקרים במחלות נדירות

15.09.2014, 12:33 | רפאל קאהאן
IBM ובית החולים מאיו קליניק ברוצ'סטר, מינסוטה, יבצעו פרוייקט לשימוש בווטסון, לצורך זיהוי מהיר של חולים מתאימים לניסויים קליניים. כך על פי הודעת החברה. מערכת ראשונה המיועדת להוכחת היתכנות השימוש כבר נמצאת בפיתוח מתקדם, ובכוונת המדענים משני הגופים להציגה לשימוש קליני כבר בראשית 2015.

קראו עוד בכלכליסט

החוקרים מקווים כי המהירות של תהליכי זיהוי הטיפולים והניסויים המתאימים לכל חולה, על פי פרופיל המחלה שלו, תאפשר גם להאיץ ולקדם תגליות חדשות בתחום הטיפול בסרטן. ניסויים קליניים מאפשרים לחולים גישה לטיפולים חדשים המצויים בשלבי פיתוח.

השימוש בווטסון אמור לסייע בגיוס מועמדים לניסויים קליניים, צילום: shutterstock השימוש בווטסון אמור לסייע בגיוס מועמדים לניסויים קליניים | צילום: shutterstock השימוש בווטסון אמור לסייע בגיוס מועמדים לניסויים קליניים, צילום: shutterstock

כיום, מתבצע זיהוי החולים המתאימים וגיוסם בתהליך ידני: מתאמי הניסוי הקליני ממיינים רשומות רפואיות ותוצאות בדיקות, בניסיון לאתר חולים מתאימים לפרוטוקול שנקבע לכל מחקר רפואי. בכל רגע נתון, מתבצעים במאיו קליניק יותר מ-8,000 מחקרים המערבים בני אדם, נוסף על 170,000 מחקרים רפואיים סביב העולם.

השימוש בווטסון לסריקת מאגרי המידע אודות ניסויים קליניים הקיימים במאיו קליניק, יאפשר התאמה של יותר אנשים, כך מקווים החוקרים. ככל שמתקצר הזמן בין ראשית המחקר הקליני ובין השלמתו, ניתן לקדם את המחקר בתחום הסרטן, ולהשלים תהליכי בחינה מעמיקים יותר.

לצורך העבודה במאיו קליניק, תתכנן IBM ותבנה גרסה מיוחדת של ווטסון, המותאמת ליעדים המוגדרים במסגרת הפרוייקט. ככל שהמערכת תתקדם בביצוע משימותיה במסגרת שיתוף הפעולה בין IBM ובין מאיו קליניק, היא תלמד ותדע יותר אודות תהליכי ההתאמה של חולים לניסויים קליניים.

תהליך הלימוד האוטונומי הזה יהפוך מצד אחד את המערכת ליעילה יותר – ומצד שני, יאפשר לה להגדיר מערכות חוקים כלליות יותר. ווטסון אף עשוי לסייע באיתור חולים לניסויים אליהם קשה לגייס משתתפים, דוגמת טיפולים חדשים במחלות נדירות.

ניסויים קליניים רבים – הן במאיו קליניק והן במקומות אחרים – אינם מושלמים כיום עד תום, בשל היעדר מספר מספיק של מטופלים אותם ניתן לגייס כמשתתפים. אפילו במאיו קליניק, רק חמישה אחוזים מהחולים נוטלים חלק במחקרים רפואיים.

בממוצע כלל-ארצי בארה"ב, השיעור הזה נמוך עוד יותר, ועומד על 3% בלבד. במאיו מקווים להעלות את רמת המעורבות של חולים בניסויים קליניים, ולכלול בהם עד 10% מהמטופלים המגיעים לבית החולים. שיעור השתתפות גבוה יותר צפוי גם לשפר את איכות תוצאות המחקר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות