אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא ספורטינג ליסבון: ה-TPO הוא מפלצת צילום: איי אף פי

נשיא ספורטינג ליסבון: ה-TPO הוא מפלצת

נשיא ספורטינג ליסבון, ברונו דה קרבליו, אחד המועדונים המובילים בפורטוגל, הטיח ביקורת בתופעה של בעלות צד שלישי על שחקנים (TPO), על אף שהיא שכיחה במיוחד במדינה של קבוצתו

16.09.2014, 10:19 | שירות כלכליסט

נשיא ספורטינג ליסבון, אחד המועדונים המובילים בפורטוגל, הטיח ביקורת בתופעה של בעלות צד שלישי על שחקנים (TPO), על אף שהיא שכיחה במיוחד במדינה של קבוצתו.

קראו עוד בכלכליסט

מרקוס רוחו. מאבק בין משקיעים לקבוצתו לשעבר, צילום: איי אף פי מרקוס רוחו. מאבק בין משקיעים לקבוצתו לשעבר | צילום: איי אף פי מרקוס רוחו. מאבק בין משקיעים לקבוצתו לשעבר, צילום: איי אף פי

בעלות צד שלישי היא תופעה שנויה במחלוקת שמדינות רבות הוציאו מחוץ לחוק, ובהתאם באופ"א ובפיפ"א מחפשים ברצינות אחר דרכים להתמודד איתה. התופעה כיכבה גם בדיונים בכנס Soccerex במנצ'סטר, כולל בפאנל שבו השתתף נשיא ספורטינג ליסבון, שהמכירה השנויה במחלוקת שלה את מרקוס רוחו למנצ'סטר יונייטד ממשיכה לעורר גלים.

חברה זרה בשם דויאן ספורטס (Doyen Sports), קרן שבסיסה במלטה וזהות המשקיעים והבעלים שלה חסויה, החזיקה ב-75% מהזכויות הכלכליות של המגן הארגנטינאי, ועיכבו את המעבר שלו לאולד טראפורד. מעבר בשווי של כ-16 מיליון ליש"ט.

נשיא ספורטינג ברונו דה קרבליו, לקח חלק בדיון ער שהתפתח בפאנל בו השתתף, ולאחריו הדגיש בפני העיתונאים שהוא לחלוטין מתנגד לבעלות צד שלישי, אף שהיא משגשגת בפורטוגל, ספרד ודרום אמריקה – שם היא בשיאה.

מעט מפתיע שקבוצה שכל כך מעורבת בבעלות צד שלישי מעבירה ביקורת נוקבת כזו, אך דה קרביליו, אוהד ותיק שהפך לנשיא המועדון במרץ 2013, רצה להבהיר כי ספורטינג מסרבת למלא את החוזה עליו חתמה עם דויאן. "זה הפך להיות מפלצת – מפלצת שחיה כמעט בכל הקבוצות ומטפלת בשחקנים, כך שאיני מבין כיצד פיקוח לבדו יספיק", הסביר. "עלינו לקיים דיון רציני על כך בהקדם האפשרי".

דה קרבליו, הוסיף כי כבר שילם חזרה לדויאן את 3.2 מיליון ליש"ט שהיא השקיעה ברוחו, והתעקש שבכוונתו להילחם כדי למנוע מהחברה להשיג עוד מכספי ההעברה.

לטענתו, החוזים עליהם חתמה הקבוצה תחת ההנהלה הקודמת, מפרים את החוקים של פיפ"א. עוד ציין דה קרבליו כי ספורטינג כלל לא רצתה למכור את רוחו, אך דויאן עקפה את הקבוצה וניגשה ישירות לשחקן.

"אחד החוקים הוא שהקרנות לא יכולות להתערב בניהול ולא יכולות לתמרן את ההנהלה, והם עשו בדיוק זאת. "החוזה הזה פירושו מניפולציה. פירושו שהתערבו בניהול. זה לא חוזה – הוא חסר תוקף".

"כשהגעתי לתפקיד גיליתי שיש לה הרבה שחקנים שב'קרנות'. אי אפשר לנהל מועדון עם 5% משחקן, או 10% ו-20%, מכיוון שזה העסק שלנו: להשיג תוצאות ולמכור שחקנים. כיצד אוכל להתחרות? האם זה הוגן שאתחרה מול מישהו שלא מוציא סנט על השחקנים, ואז נלחם בי להיות אלוף?"

בתשובה לשאלה מה הוא יודע על דויאן, השיב דה קרבליו: "איני יודע. אולי הם צריכים להסביר בבית המשפט, שכן אנחנו מגישים נגדם תביעה. אבל מה שאני יכול להגיד זה שהם עושים הרבה עסקים בפורטוגל, ואני לא חושב שזה הוגן ליושרה של הספורט. זה לא כדורגל. אני נגד קרנות שבהן אנחנו לא יודעים מהיכן מגיע הכסף, ושמנסות לתמרן את הכדורגל".

דובר מטעם דויאן מסר את התגובה הבאה: "אנחנו פועלים בצורה פתוחה ושקופה ואנחנו מברכים על הרגולציה בתחום הזה. אנחנו באופן שיטתי לא מנהלים או משפיעים על שחקנים ומוודאים שזה כלול בכל חוזה שיש לנו עם המועדון. המקרה של ספורטינג ליסבון עבר לטיפול עורכי הדין שלנו, שנוקטים בפעולות. זו הפעם הראשונה שנתקלנו בבעיה והיא עם נשיא אחד, שרוצה כעת להפר חוזה שנכתב בתום לב עם הקבוצה שלו. אנחנו מברכים על העברת הנושא לבית המשפט".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות