אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפליקציות לתלמידים: הסוכריה שגונבת את התינוק צילום: Shutterstock

דו"ח טכנולוגי

אפליקציות לתלמידים: הסוכריה שגונבת את התינוק

חברות טכנולוגיה עלולות להשתמש ביישומים חינוכיים ומכשירי מובייל כדי להרכיב פרופילים צרכניים של ילדים ובקליפורניה יוצאים חוקים ראשונים נגד העניין, נמשכים החיפושים אחר מכשיר חישוב בן 2,100 שנה ורוסיה נלחמת בדאע"ש ברשת

15.09.2014, 14:01 | יוסי גורביץ
תתרחקו מהילדים שלנו

למסדר הישועי בימיו הרעים, קרי מאמצע המאה ה-16 עד תחילת המאה ה-20, היתה אמירה: אנחנו רוצים את הילדים שלכם, אבל רק עד גיל שש. הישועים ידעו היטב שאם ישפיעו על חינוך של ילד עד הגיל הזה, הסיכוי שהוא ינטוש את דרכי החשיבה שהוטמעו בו הם אפסיים. המנכ"לים של עמק הסיליקון אולי לא רוצים שהילדים שלהם ישתמשו במוצרים שהם משווקים, אבל מאוד רוצים שהילדים שלכם ישתמשו בהם.

הסיבה לכך פשוטה מאוד: חלק ניכר מהחברות האלה חיות מפרסומות וכדי לחיות מפרסומות הן צריכות למכור למפרסמים מידע על אנשים אמיתיים. האנשים הנוחים ביותר להשפעה הם ילדים. הם גם מוקד יוצא דופן של תרבות הצריכה: להם עצמם אין כסף, אבל הם מסוגלים להשפיע מאד על הוריהם. וכשחברות טכנולוגיית המידע דוחפות את המוצרים שלהן, במחיר נמוך או בחינם, למערכת החינוך, הן עושות כמה דברים במקביל: מרגילות את הילדים להשתמש במוצרים שלהן (דרופבוקס? אבל למדתי להשתמש בגוגל דרייב!) על פני מוצרים אחרים, מרגילות אותם לספק מידע על עצמם - ואוספות את המידע הזה ומוכרות אותו.

מרגלים אחר הילדים שלכם, במסגרת בית הספר , צילום: חיים צח מרגלים אחר הילדים שלכם, במסגרת בית הספר | צילום: חיים צח מרגלים אחר הילדים שלכם, במסגרת בית הספר , צילום: חיים צח

הורים מתחילים לקלוט שיש כאן עסקת פאוסט, שבסופה חברות טכנולוגיית המידע מקבלות הרבה יותר משהן נותנות. שלא לדבר על הרקורד של החברות הללו בשמירה על הפרטיות של המשתמשים שלהן, שבואו נגיד שאינו יציב במיוחד - אם מול האקרים ואם מול גורמים ממשלתיים.

כתוצאה מכך, הורים מתחילים להשמיע קול. קליפורניה, שבה שורצות חלק ניכר מהחברות הללו ושבאופן כללי מגלה אקטיביות בהגנה על משתמשים, העבירה לאחרונה חוק שאוסר על חברות טכנולוגיית המידע, אתרים חינוכיים ואפליקציות של בתי ספר למסור מידע אישי על תלמידים, מגיל הגן ועד סוף בית הספר התיכון; מלהשתמש במידע של התלמידים כדי לשווק להם מוצרים; ומלהשתמש במידע כדי לבנות עליהם תיק. קליפורניה, למודת נזקי תעשיית ההייטק, העבירה את החוק הרחב ביותר בתחום. שורה של מדינות אחרות העבירו חוקים מוגבלים יותר.

ובישראל, שר החינוך ממשיך להפריט את החינוך, בהתאם לחזונו של שר האוצר, שרוצה שכל תלמיד ילמד לבד עם הטאבלט שלו.

ממפים כל מכשיר

הנבל קית' אלכסנדר, לשעבר מפקד ה-NSA, אמר ל"כלכליסט": "אנחנו לא הנבלים, אנחנו הגיבורים שעצרו טרור". זו האגדה שנוח לאלכסנדר להתלות בה; לא משנה שהקונגרס האמריקאי כבר מצא שה-NSA לא סיפקה שום ראיה לכך שהיא מנעה יותר מפיגוע אחד. 

מעניין איך היה אלכסנדר מגן על הטענה ש"אנחנו לא הנבלים" אחרי החשיפה האחרונה שמגיעה ממסמכי סנודן. זו מתייחסת לתכנית Treasure Map של ה-NSA, שנבנתה יחד עם ה-GCHQ. המטרה שלה היא לזהות את כל המכשירים בעולם שמחוברים לרשת או לטלפון. כל המכשירים בעולם.

קית קית' אלכסנדר בימיו כראש ה-NSA | צילום: אי פי איי קית

למה? כדי שבמידת הצורך, ה-NSA תוכל לתקוף את כל המכשירים הללו תוך זמן קצר; כדי שהיא תוכל להכין תוכנית תקיפה מראש - לכל המכשירים בעולם. עכשיו, אפילו קית' אלכסנדר יצטרך להודות שרוב אוכלוסיית העולם איננה עוסקת בטרור. ואף על פי כן, הארגון עליו הוא פיקד, בהוראתו או על כל פנים באחריותו, ארגן תכניות תקיפה של כל מכשיר בעולם. לצורך כך, כמובן, הוא היה צריך לבצע שורה של פריצות לארגונים שלא היו קשורים בשום צורה לטרור - כמו, למשל, דויטשה טלקום. 

למה ארגון האופל של אלכסנדר רוצה גישה לכל המכשירים בעולם? כי הוא יכול. ולמה הוא יכול? כי יותר מדי כלי תקשורת בולעים בלי לבדוק את הטענה ש"הריגול מונע טרור". ביותר מדי מקרים, מדובר בריגול כלפי אנשים שאין להם שום קשר לטרור. וזה נכון לגבי כל ארגון ביון.

בעקבות המחשב האבוד

ארכיאולוגים מטעם משרד התרבות היווני משתמשים ברובוטים כדי לסרוק את קרקעית הים סמוך לאי אנטיקיתרה (Antikythera), בתקווה למצוא עוד שרידים של אחד המכשירים המופלאים ביותר שיצאו מהעולם העתיק, שמכונה ה-Antikythera Mechanism.

המכשיר, שעליו דיווחנו לפני שש שנים, נמצא ב-1901 על ספינה טבועה, אבל אז לאף אחד לא היה מושג מה הוא עושה. הוא נבנה כנראה בסביבות 150 לפני הספירה והוא הכיל 80 חלקים שונים, כולל גלגלי שיניים. אחרי שהתחדש המחקר בעשור האחרון וכתובות שעליו נחשפו באמצעות קרני רנטגן תלת ממדיות, הוא התגלה כמחשב עתיק.

מחשבוזאור. חלקי מכונת החישוב שנמצאו, צילום: אי פי איי מחשבוזאור. חלקי מכונת החישוב שנמצאו | צילום: אי פי איי מחשבוזאור. חלקי מכונת החישוב שנמצאו, צילום: אי פי איי

הוא הונע על ידי ידית דריכה ואיפשר מעקב אחרי תנועת הירח, 5 כוכבי הלכת שהיו ידועים אז והשמש - שבשעתו חשבו שהיא נעה. כמו כן, ציין המכשיר את התאריכים של המשחקים הפופולריים ביוון - האולימפיאדות, כמובן, אבל גם המשחקים הנמאיים, הפיתיים והאיסתמיים. ימי המשחקים שימשו כימים של שביתת נשק, כך שזה היה חשוב לא רק לחובבי הספורט. ישנה סבירות (אם כי אי אפשר להוכיח את זה) שהמכשיר הומצא על ידי ארכימדס במאה השלישית לפנה"ס והועתק אחר כך פעמים רבות.

אבל החוקרים הגיעו למסקנה שלא כל חלקי המכשיר נמצאים בידם, ועל כן מתחילים עכשיו חיפושים נוספים באזור הטביעה של הספינה עליה נמצא - חיפושים שמשתמשים גם ברובוטים. נעדכן

קצרצרים

1. ויקונטקטה, הטרשת החברתית הפופולרית ברוסיה הפוטיניסטית הודיעה שהיא החלה לסגור חשבונות של תומכי דאע"ש. לטענת הרשת, היא סגרה עד כה 62 חשבונות כאלה. למה לעזאזל דאע"ש פותחת שם חשבונות? אולי כדאי לעשות נפשות בקרב האוכלוסיה המוסלמית המדוכאת והגדולה למדי שנמצאת תחת שליטה רוסית. לא, לא - זו לא רק צ'צ'ניה. ויקונטקטה זינקה לפעולה אחרי שהתקשורת ברוסיה, שנשלטת גם היא על ידי פוטין, האשימה אותה בכך שהיא "נוחה" לטרוריסטים. וכמובן, אף אחד לא באמת יופתע אם במסווה של מלחמה בדאע"ש, ויקונטקטה תחסל גם חשבונות של מתנגדיו הפוליטיים של פוטין.

לפעמים, הטרור הוא רק תירוץ. פוטין, צילום: אי פי אי לפעמים, הטרור הוא רק תירוץ. פוטין | צילום: אי פי אי לפעמים, הטרור הוא רק תירוץ. פוטין, צילום: אי פי אי

2. עד איזה קו אבסורד אפשר להביא את הרעיון של "הזכות להשכח"? האמן דן רואץ' הסיר מגוגל ביקורת בת 5 שנים על יצירת אמנות שלו. הביקורת דווקא היתה חיובית ושיבחה את היצירה של רואץ', אבל לזה נמאס לראות אותה מככבת בתוצאות החיפוש של גוגל והוא חש שהיא מונעת מיצירות חדשות שלו להתפרסם. בראיון, הודה רואץ' שהוא לא ציפה שגוגל תציית לבקשה שלו והוא הופתע מאוד שזה אכן קרה. הוא ציין שזה לא נראה לו כמו העקרון שעליו הורה בית המשפט האירופי. עם קצת יותר יצירתיות, הוא יכול היה לומר שהסרת הקישור היא סוג של אמנות אבסורד בפני עצמה. 

3. אמזון מוכרת כמעט כל דבר, אבל לא את האייפונים של אפל. הסיבה לכך לא ממש ברורה, כי החברה מוכרת טאבלטים וספרים אלקטרוניים כבר שנים וגם את הסמארטפונים של HTC וסמסונג. את של אפל דווקא לא. הסיבה לכך היא ככל הנראה דווקא אפל: היא עובדת עם לא מעט חנויות קמעונאיות אחרות, אבל אנליסטים אומרים שמאז שאמזון החלה להוציא את הקינדל, אפל רואה בה מתחרה. יש לציין שאפל מכחישה את זה, אבל אמירת אמת אף פעם לא היתה הצד החזק של אפל. באופן משונה, דווקא את המחשבים שלה, אפל מוכרת דרך אמזון.  

4. גוגל מובילה בכל מיני תחומים ואחד מהם הוא תחום השתדלנות. התמנון העליז הוציא על שתדלנות בארה"ב בשנה האחרונה כ-60 מיליון דולר, כשמקום השני נמצאת מיקרוסופט, עם 50 מיליון ובמקום השלישי והמרוחק פייסבוק, עם פחות מ-20 מיליון. מה קונים הדולרים של גוגל? השפעה. באופן משונה, היא מוציאה לא מעט כסף על השפעה בתחום בטחון הפנים ויחסי החוץ. היא קונה השפעה גם בתחום האנרגיה - אחד התחומים שבהם היא פעילה הוא אנרגיה גרעינית ואנרגיה נקיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות