אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו נגד לפיד: מקפיא את חוק מע"מ 0% - עד לסיום משבר התקציב צילום: אלכס קולומויסקי, נמרוד גליקמן

נתניהו נגד לפיד: מקפיא את חוק מע"מ 0% - עד לסיום משבר התקציב

בשבוע הבא אמור החוק להגיע לוועדת הכנסת; רה"מ הורה ליו"ר יריב לוין שלא לכנס את הוועדה - עד שיושגו הסכמות על התקציב; יש עתיד: "יהיו לכך השלכות חמורות"

15.09.2014, 20:30 | רוני זינגר

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקפיא את קידום הצעת החוק למתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה - עד לסיום משבר התקציב.

היום סיימה ועדת הכספים את דיוניה בהסתייגויות הרבות שהגישה האופוזיציה להצעת החוק - ודחתה את כולן. הדיונים אמורים להתחדש בשבוע הבא, לאחר שוועדת הכנסת תאשר שורה של נושאים חדשים שהוכנסו לחוק.

בנימין נתניהו, צילום: איי פי בנימין נתניהו | צילום: איי פי בנימין נתניהו, צילום: איי פי

ואולם ועדת הכלכלה תתכנס רק בהוראתם של היו"ר יריב לוין. ואולם לפני כמה שבועות הורה נתניהו ללוין, המשמש גם יו"ר הקואליציה, שלא לכנס את הוועדה כדי לדון בהצעת החוק, לאור אי הבהירות סביב התקציב.

נתניהו אמנם הביע בעבר תמיכה רשמית בהצעת החוק והתחייב בפני לפיד לקדמו; ואולם בפורומים סגורים הודה ראש הממשלה כי אינו מתלהב מההצעה, וכי הוא תומך בתוכנית אחרת לפתרון מצוקת הדיור - מחיר מטרה, שמקודמת במקביל למע"מ 0.

ב"יש עתיד" הגיבו הערב בחריפות רבה על ההחלטה, והודיעו כי "יהיו לה השלכות קואליציוניות משמעותיות ביותר" - הכוונה למעשה היא איום לפרישה מהממשלה.

שתי נקודות עומדות במרכז המחלוקת בין הצדדים. הראשונה - נתניהו מסרב להעמיק ב"אופן משמעותי", כדברי גורמים בסביבתו, את הגירעון בתקציב; לעומתו, לפיד כבר הודיע כי לפי תוכניתו יוגדל הגירעון ל-3.5% כדי להימנע מהעלאת מסים; נקודת המחלו'קת השנייה נוגעת לתקציב הביטחון - נתניהו מגלה אהדה רבה לדרישת מערכת הביטחון וצה״ל לתוספת של כ-11 מיליארד שקל, ואילו באוצר מתנגדים לכך.

תוכנית מע"מ 0 של לפיד זכתה בחודשים האחרונים להתנגדות של גורמים רבים, בהם סיעות האופוזיציה ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג. מיכאל שראל, שהתפטר מתפקיד הכלכלן הראשי של האוצר עקב התנגדותו לחוק, אמר ביולי כי "התוכנית מבוססת על הנחת יסוד מופרכת לפיה 'המדינה תכניס יד לכיס' ותוריד את מחירי הדירות. זה ציטוט של שר האוצר וזה מופרך בהיבט המאקרו, כי המדינה תמיד מכניסה את היד לכיס האזרחים לא לכיס המדינה. האזרחים הם שישאו בנטל. ובהיבט המיקרו הזרמת הכספים מהמדינה תגדיל את הביקוש ולכן ככל שהמדינה תזרים יותר כספים עודף הביקוש יגדל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות