אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועץ המשפטי שפרש מתע"א בשל חריגות שכר חזר כיועץ חיצוני צילום: התעשייה האווירית לישראל בע"מ

בלעדי לכלכליסט

היועץ המשפטי שפרש מתע"א בשל חריגות שכר חזר כיועץ חיצוני

יעקב גלזן, לשעבר היועץ המשפטי של תע"א, נאלץ לפרוש לפני כשנתיים ולהחזיר בונוסים חריגים שקיבל, אבל החברה לא ניתקה עמו את הקשר. תע"א: "העסקתו מתבצעת באישור"

16.09.2014, 07:07 | דוד רפאלי

יעקב גלזן, שנאלץ לעזוב לפני כשנתיים את תפקידו כיועץ המשפטי של התעשייה האווירית (תע"א), לאחר ש"כלכליסט" חשף כי הוא קיבל שכר חריג, מעניק כיום שירותי ייעוץ לחברה.

גלזן החל לעבוד בתעשייה האווירית ב־1980 ושימש כיועץ המשפטי שלה מ־1997. בשנים 2009 ו־2010 השתכר גלזן יותר מ־100 אלף שקל בחודש (כולל בונוסים) - כ־40 אלף שקל יותר ממנכ"ל החברה. הדבר הציב אותו במקום השני מבין כלל מקבלי השכר במגזר הממשלתי.

מנכ"ל תע"א יוסי וייס, צילום: התעשייה האווירית לישראל בע"מ מנכ"ל תע"א יוסי וייס | צילום: התעשייה האווירית לישראל בע"מ מנכ"ל תע"א יוסי וייס, צילום: התעשייה האווירית לישראל בע"מ

במשרד האוצר טענו כי הסכם העסקתו של גלזן, שנחתם בשנות השמונים, לא אושר כדין, וכי הוא זכה למענקים שלא כדין. גלזן אף זומן לשימוע, ובמכתב הזימון צוין כי הוא ותע"א מתבקשים להסביר כיצד שכרו עולה על זה של מנכ"ל תע"א דאז יצחק ניסן ללא אישור של שר האוצר ובניגוד לחוק יסוד התקציב.

טענה שנייה עלתה כנגד תשלום בונוסים לגלזן בניגוד לחוזר רשות החברות, שלפיו עובד שמשתכר יותר ממנכ"ל החברה לא יקבל בונוס. בכיר באוצר אמר אז כי חריגות השכר של גלזן נמשכו כבר שנים.

בעקבות דין ודברים בין תע"א ורשות החברות הסכים גלזן לפשרה שלפיה יחזיר 550 אלף שקל, וכן כי שכר הבסיס שלו יופחת מ־70 אלף ל־40 אלף שקל. בראשית 2012, בלחץ האוצר ורשות החברות, ניהלו גלזן ודירקטוריון התעשייה האווירית שיחות לגבי פרישתו מהתפקיד. בתחילת 2013 הוכרז אלעד קרנר כמחליפו ובאותה שנה עזב גלזן את החברה.

אלא שמתברר שגלזן לא ניתק את קשריו עם החברה והוא עבר לתפקד כיועץ חיצוני למנכ"ל. במקום משכורת גלזן מקבל תשלומים עבור שירותי ייעוץ, שאת היקפם תע"א סירבה לחשוף.

העסקת יועץ חיצוני פותרת בעיה שהוגדרה על ידי התעשייה האווירית בדו"ח השנתי האחרון שלה כגורם סיכון בעל "השפעה בינונית" – הקושי בגיוס ושימור כוח אדם מיומן. בדו"ח הסבירה תע"א כי "פעילות החברה מושפעת ממספר מצומצם של קבוצות מפתח, בעיקר בדרגים הניהוליים, המדעיים והטכניים, שלהערכת החברה אינם מתוגמלים ברמה המקובלת בקרב מתחרי החברה, לאור מגבלות הנובעות מהיותה חברה ממשלתית".

מתע"א נמסר כי "העסקתו של מר גלזן מתבצעת באישור הרשויות ובהתאם לתנאים שנקבעו על ידן". ברשות החברות סירבו להגיב.

david.refaeli@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
ל-8, בלי קשר לכתבה התעשיה האווירית לא מתוקצבת מתקציב הבטחון או המדינה
מדובר בחברה ממשלתית שמתקוצבת מרווחיה כמפעל בטחוני (שרובם מגיעים מעסקאות מול מדינות זרות וחברות בחו"ל). בנוסף, לא רק שתקציב התע"א מאוזן ועצמאי, מדובר באחת החברות הממשלתיות המרוויחות ביותר שמחלקת כל שנה דיווידנדים במאות מיליונים למדינה. קרי, לא רק שהיא לא מושכת כסף מתקציב המדינה, היא מוסיפה לו. אישית אני נגד שחיתות ותקציב הבטחון המנופח מעבר לכל מידה אבל לא צריך להמציא אויבים היכן שהם לא נמצאים (שזו אחת השיטות לניפוח אותו תקציב).
עובדות בשטח  |  16.09.14
לכל התגובות