אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתבר שלא צריך הרבה כסף כדי להיות מאושרים בפנסיה צילום: שאטרסטוק

מסתבר שלא צריך הרבה כסף כדי להיות מאושרים בפנסיה

סקר חדש בארה"ב מצא ש-90% מהפנסיונרים מרוצים מהיציאה לגמלאות למרות הירידה החדה בהכנסות. הסוד - פשוט לומדים להסתגל ומתאימים את רמת החיים להכנסה

16.09.2014, 16:06 | מעין מנלה

אם אתם מודאגים לגבי הפנסיה ואיך תסתדרו עם הירידה בהכנסות, סקר חדש שנערך בארה"ב אולי ירגיע אתכם קצת. הסקר שערכה חברת T.Rowe Price התמקד באנשים שפרשו מהעבודה בשנה עד חמש שנים האחרונות ואשר הייתה להם תוכנית פנסיה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הסקר, שפורסם ב"וול סטריט ג'ורנל" פחות מאחד מתוך חמישה נסקרים שמר על רמת הכנסה זהה לזו שהייתה לו לפני הפרישה. בממוצע, ההכנסה של האנשים בפנסיה ירדה ל-66% מההכנסה שלהם ערב הפרישה. עם זאת, מסתבר שאנשים לומדים להסתגל לירידה בהכנסות ואף ליהנות מהחיים. 90% מהנסקרים העידו על עצמם כי הם "מאוד מרוצים" או "די מרוצים" מהיציאה לפנסיה.

ההסבר שסיפקה לממצא מפתיע זה סגנית מנהל T.Rowe Price הוא שהפנסיונרים פשוט מסתגלים למצב ומתגמשים עם ההוצאות בשנים הראשונות של הפנסיה.

גימלאים במילנו, לומדים להסתדר עם מה שיש, צילום: שאטרסטוק גימלאים במילנו, לומדים להסתדר עם מה שיש | צילום: שאטרסטוק גימלאים במילנו, לומדים להסתדר עם מה שיש, צילום: שאטרסטוק

למרות שההכנסות בפנסיה לרוב יורדות והן נמוכות בהרבה מההכנסות מעבודה, ההוצאות, בניגוד לדעה הרווחת, הרבה פעמים דווקא עולות. "ההוצאות על פנאי, על בילוי, על ביגוד דווקא עולות במיוחד בגלל שפתאום יש הרבה זמן פנוי", אומר יוסי אש, מנכ"ל אש לידור פילוסוף. כשאנשים יוצאים לפנסיה הם נמצאים עם הנכדים, או שהם עם חברים או שהם הולכים לקניון וקונים ספר - הכל דברים שקשורים בכסף, הוא אומר. לעומת זאת, כאשר אותם אנשים עבדו, הם היו חוזרים מהעבודה בערב, נוחתים על הספה ובזה נגמר היום.

לדבריו, העובדה שהפנסיונרים מצליחים להסתגל לירידה בהכנסות קשורה גם בכך שמדובר באנשים שגדלו בזמן אחר. "המבוגרים נמצאים הרבה פחות באוברדרפט או מסתבכים בהלוואות מצעירים. הם מדור אחר. אנשים בני 70 קיבלו את החינוך שלהם וגדלו במערכת תרבותית בשנות הצנע, לא הייתה אז הנהנתנות שקיימת היום. לעומת זאת, אנשים בני שלושים וארבעים גדלו בזמן שבו הצרכנות המודרנית כבר הרימה את ראשה. זה מזכיר את העולים הוותיקים מרוסיה שבכלל לא מכירים את המושג של אוברדרפט, הם אינם צורכים מעבר למה שיש", הוא אומר.

40% מהנסקרים בסקר האמריקאי השיבו שהם גילו שהם מצליחים להתאים את סגנון החיים שלהם להכנסתם ו-37% הסכימו עם המשפט "אני לא צריך להוציא את הסכומים שהוצאתי לפני הפרישה כדי להיות מרוצה".

מכיוון שחלק מהיכולת של הפנסיונרים הנוכחיים להסתגל לירידה ברמת ההכנסה בפנסיה קשור בדור בו גדלו, החשש הוא שלדור הצעיר, זה שיפרוש בעוד 20 או 30 שנה, יהיה הרבה יותר קשה. לא רק שהם גדלו בדור אחר, אלא גם שההכנסה שלהם בפנסיה צפוייה לרדת באופן חד יותר מאשר אצל הפנסיונרים של היום. "לדור הצעיר ככל הנראה יהיה הרבה יותר מאתגר להסתדר בפנסיה", אומר אש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
המדינה רוצה שהפנסיונרים יהיו עניים
לא כל הפנסיונרים, רק אלה שלא מחוברים לעטיני המדינה עם פנסיה תקציבית. כל פנסיונר שהכנסתו מעל 5000שח לחודש מיד מתחיל לשלם מסים (מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס ביראות) בגובה של כ-20% ויותר. אז כמה נשאר לו?! המדינה חייבת לפתור ממס הכנסה תגמולים מקרנות פנסיה וקצבת זיקנה עד גובה של השכר הממוצע במשק (שעל בסיסו מחשבים את שכר חברי הכנסת, שעומד עכשיו על פי 4 מהשכר הממוצא במשק). כל הכנסה של פנסיונר מעל השכר הממוצע צריך להיות ממוסה. רק זה אפשר לפנסיונרים להתקיים בכבוד ולא בעוני מתמשך.
פנסיונר  |  21.09.14
1.
לבלות עם נכדים וחברים זה דברים שקשורים בכסף ???
עם הנכדים, אפשר לצייר, לרקוד, ללכת לגן השעשועים, לשחק בכל מיני משחקים. כל זה - בלי להוציא אגורה שחוקה. (לכולם יש דפים ועפרונות או עטים בבית) עם חברים (שהם חברים אמיתיים) אפשר לשבת לדבר. לאכול פרוסת עוגה עם קפה/תה/מיץ אוכמניות - עלות שולית לחלוטין.
16.09.14