אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רגע לפני פינוי תושבי גבעת עמל - הושגה הבנה עם משפחה המונה 30 איש צילום: הילה ספאק

רגע לפני פינוי תושבי גבעת עמל - הושגה הבנה עם משפחה המונה 30 איש

חברת אלעד מגורים הגיעה להבנות עם משפחת כבירי ונמצאת במו"מ מתקדם עם שתי משפחות נוספות. העירייה שלא שימשה עד כה צד בעניין פנתה ליזמי המתחמים בסומייל ובגבעת עמל וביקשה לעכב הפינוי עד אחרי החגים

16.09.2014, 21:02 | דותן לוי

בחברת אלעד מגורים הגיעו הערב להבנות עם משפחת כבירי המונה 30 איש ונמצאת במשא ומתן מתקדם עם 2 משפחות נוספות לקראת הפינוי הצפוי מחר.

בתוך כך גם העירייה מנסה בדקה ה-90 לעכב שני פינויים בשטחה המוניציפאלי על ידי פנייה ליזמים. במסגרת הפנייה ביקשו נציגי העירייה מהיזמים לדחות את פינוי התושבים עד אחרי החגים ואף הציעו עזרה בהליכי הגישור בין הצדדים אשר עוסקים בעיקר בנושא פיצוי התושבים. בשלב זה נראה כי מאמצים אלה לא נשאו פרי וכבר מחר צפוי פינוי רחב היקף בגבעת עמל של כ-20 משפחות.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה לפנות באופן ישיר אל היזמים עלתה בעקבות הצעה לסדר של חברת האופוזיציה בעיר שלי דביר ובתמיכתה של מיטל להבי סגנית ראש העיר. דביר שנשאה דברים אמרה, "פינוי בכח בעת הזו, בוודאי לפני החגים, יהיה גזר דין מוות לתהליך הגישור הרגיש ממילא, לא ייתן סיכוי לאמון הדרוש לתהליך ויבצר את הצדדים בעמדות קצה. חשוב לציין שעמדת התושבים ברורה, והוגשה לעירייה שחור על גבי לבן: רוב מוחלט של התושבים מוכן לפינוי לפי המתווה של גבעת עמל א' – אקירוב, שהוא בהחלט בר השגה".

גבעת עמל, צילום: מיכאל קרמר גבעת עמל | צילום: מיכאל קרמר גבעת עמל, צילום: מיכאל קרמר

עוד אמרה דביר, כי "הסכם קולקטיבי הוא הגיוני אפילו בראייה המצומצמת של האספקט הכלכלי לבדו. פינוי השכונה בהסכם כולל, יסלול את הדרך למימוש מהיר וללא הפרעות של התוכנית לטובת כל הצדדים והציבור, העירייה תזכה לראות את חלקה בבעלות מתממש בזמן הקרוב. יחסך הון עתק על הוצאות משפט מיותרות, עלויות של פינוי בכח וכ"ו מצד היזם שהעירייה מחויבת בתשלום עבור הוצאות הפינוי לפי "הסכם הפינויים". הגיע הזמן שעיריית תל אביב תצטרף למהלך הכללי ותבין שהאחריות לגורל תושביה רובצת גם על כתפיה, ומאחר ואני מאמינה שלרבים מאיתנו חילחלה ההבנה הזו בזמן האחרון, אנו חייבים לתת צ'אנס למהלך הגישור שמקדם אגף הנכסים לפתרון קולקטיבי והוגן ואני מברכת עליו".

מיטל להבי סגנית ראש העיר אמרה בשיחה ל"כלכליסט" כי "האופוזיציה הציעה לגשר ולהתערב וביקשנו להחיל את הנושא של דיבור והתערבות בסומייל ובגבעת עמל. הפשע החמור שבוצע כלפי כל התושבים כאשר אף אחד לא טרח לעדכן אותם בזכותם, הרי ברור שאם היו מסדירים את עניינם בזמנם היו כולם גרים היום בדירות משודרגות בשכונת בבלי".

נקודה נוספת שעלתה בהצעה לסדר היא העובדה שעיריית ת"א מחזיקה בנתח משמעותי של 12% וצפויה להנות מתקבולים משמעותיים של היטלי השבחה בעקבות הפרויקט ולכן ברור שיש לה צד בעניין ומנדט להתערב.

בתוך כך, ל"כלכליסט" נודע כי בסומייל סירבו היזמים לדחות פינוי של כ-2 משפחות במתחם והוא צפוי להתנהל כרגיל במהלך הימים הקרובים. גם בסביבתו של יצחק תשובה בעל השליטה באלעד מגורים נמסר, כי למרות הפנייה של העירייה הן ליזמים והן למשטרה הוחלט לקיים מחר את הפינוי כרגיל, "מועד הפינוי נקבע על ידי המשטרה ולא על ידנו, מדובר במועד רביעי בחצי השנה האחרונה כאשר שניים מהם נדחו בעקבות דיונים שהתקיימו בכנסת בנושא והתבקשנו לתת לכך צ'אנס והפינוי השלישי נדחה בגלל צוק איתן. למרות הכל, עם משפחה אחת, משפחת כבירי אנחנו לפני סגירה של הסכם פינוי מרצון".

מעיריית ת"א נמסר: "בעקבות ישיבת המועצה והנחיית ראש העירייה נעשתה פניה לנציגי היזם והמשטרה כדי שישקלו לא לבצע את הפינוי לפני החגים אלא לאחר מכן. במקביל נציגי העירייה מקיימים פגישות גישור בניסיון להגיע להבנות והסכמות בין הצדדים, אך יש לזכור כי קיימת פסיקת בית משפט ולעירייה אין אפשרות לקבוע את עיתוי הפינוי הקבוע בה."

מועד תושבי גבעת עמל נמסר: לעיריית ת"א כבעלים בקרקע בגבעת עמל, כמי שנתנה זכויות בנייה אדירות ליצחק תשובה, ובשל העובדה שבפינוי הנוכחי יצחק תשובה מפנה תושבים שיושבים גם על שטחי ציבור יש את היכולת והחובה להטיל סנקציות על מנת לעצור את הפינויים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
לא הבנתי למה מי שיש לו מיליארדים רוצה עוד מילארדים
זה מזכיר את הסיפור של יוסי בנאי על סורמלו איש אחד עבר בשוק וראה בויטרינה עין יפה השתגע האיש ושאל את המוכר כמה עולה העין אמר לו המוכר ואללה לא יודע יש פה משקל שים כסף כמה שתשים עד שהמשקל ירד שם הבן אדם מיליון 2 3 מיליון שם זהב לא זז המשקל בינתים התאספו אנשים מחוץ לחנות והשתגעו גם הם מה קורה פה עבר זקן אחד והתענין מה קורה סיפרו לו אז הוא אמר מה הבעיה הוציא מטפחת מהכיס כיסה את העין וטרח המשקל נפל המסקנה כל זמן שהעין רואה היא לא שבעה במקום שיפצו אותם ויוסיפו להם כסף בונוס על זה שבמשך 70 שנה כל אחד שמר על השטח שלו שלא יבאו פולשים ובמקום 20 דירים היה עליו לפנות 50 אנשים
מושיקו מפ"ת  |  16.09.14