אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קלפרס מחסלת את השקעותיה בתעשיית קרנות הגידור

קלפרס מחסלת את השקעותיה בתעשיית קרנות הגידור

קרן הפנסיה הגדולה בעולם מתנערת מדמי הניהול הגבוהים ומהתשואה הדלה בקרנות הגידור, ומושכת 4 מיליארד דולר שהשקיעה בהן

17.09.2014, 07:32 | גיל קליאן

קרן הפנסיה הגדולה בעולם קלפרס מביעה צעד של אי־אמון בתעשיית קרנות הגידור. הקרן הודיעה כי בשנה הקרובה תחסל את כל ההשקעות שלה בקרנות גידור, שנכון לסוף יוני עומדות על 4 מיליארד דולר. הסיבה: אותן קרנות גידור פשוט לא מצדיקות את דמי הניהול הגבוהים שהן גובות.

בקלפרס לא נועצים את הסיבה בתשואות של אותן קרנות גידור, אלא ב"מורכבות והעלות" של אפיק ההשקעה הזה. קרן הפנסיה פתחה בבחינה של ההשקעה בקרנות גידור כבר בחודש מרץ האחרון. מהבדיקה עלו ספקות לגבי היכולת של קרנות גידור לאזן נכסים אחרים שבהם מושקעת קלפרס, כמו מניות; וכן הועלו שאלות לגבי היכולת של קרנות הגידור לספק תשואות חיוביות בשוק יורד.

עם זאת, המספרים של קלפרס ממחישים מעל לכל עד כמה נתוני קרנות הגידור יכולים להיות צורמים. בשנה שהסתיימה ב־30 ביוני 2014, קלפרס רשמה תשואה של 7.1% מהשקעה בקרנות גידור. בסביבת ריבית אפסית מדובר בריבית פנומנלית, אך כשמשווים אותה לתשואה של 18.4% בממוצע בשאר הנכסים שבהם מושקעת הקרן — היא נוצצת פחות.

תשואה של 3.7% בלבד

התשואה של קרנות הגידור בתיק של קלפרס הופכת לבעייתית עוד יותר כשמשקללים בה את דמי הניהול. קלפרס פרסמה כי דמי הניהול ששילמה באותה שנה עמדו על 135 מיליון דולר. בהנחה כי היקף ההשקעה של קלפרס לא השתנה לאורך 12 החודשים שתמו ביוני 2014, דמי הניהול בלבד היו 3.4% מההשקעה. כך שבניכוי דמי ניהול, אותן קרנות גידור סיפקו לקלפרס תשואה של 3.7% בלבד.

חיל חלוץ נהיה יקר לצ'פר את החבר'ה כשקרן הפנסיה הגדולה בעולם כה נחרצת, אולי גם מנהלי ההשקעות פה צריכים לחשב מסלול מחדש גולן פרידנפלד, תגובה אחתלכתבה המלאה

התשואה בעייתית גם נוכח הסיכון הגדול הכרוך בהשקעות בקרנות גידור. מדובר לרוב בקרנות ממונפות, שמשקיעות במכשירים שונים ומשונים. לכל קרן אסטרטגיה משלה, ורובן שומרות על אסטרטגיית ההשקעה המדויקת בחשאיות. זאת כדי לטעון כי הן יכולות לספק תשואה חיובית בכל מצב.

הטענה הזאת של הקרנות הופכת לבעייתית על אחת כמה וכמה כשמביאים בחשבון שאותם מנהלי קרנות גידור לא מצליחים להכות לאורך זמן את מדדי המניות. עובדה זו הפכה את קרנות הגידור מתעשייה נוצצת ומחוזרת בעשור הקודם לתעשייה שנמצאת כיום על סף משבר.

מורי קליפורניה בדרך

מהלך כמו זה שהודיעה עליו היום קלפרס הוא לא פחות מרעידת אדמה עבור אותן קרנות, שממילא כבר לא נהנות מאותה הילה שנהנו ממנה בעבר. כשקרן הפנסיה הגדולה ביותר בעולם מאבדת אמון בקרנות ומנהליהן, סביר מאוד להניח כי קרנות רבות אחרות ילכו בעקבותיה.

כך, קרן הפנסיה השנייה בגודלה בארה"ב, קרן הפנסיה של המורים במדינת קליפורניה, הודיעה כי תבחן את השקעותיה בקרנות גידור (700 מיליון דולר עד כה) עד סוף השנה. זאת כשממילא התוכנית שלה להשקיע בקרנות גידור הוגדרה כפיילוט. קרן זו דיווחה כי בשנה החולפת התשואה שלה מאפיק זה עמדה על 0.13% בלבד, מה שככל הנראה מרמז על הכיוון שבו תנשוב הרוח גם בה.

 קרנות גידור קרנות גידור  קרנות גידור

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות