אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשוכה הבאה: הלובי של הסוכנים צילום: אוראל כהן

פרשנות

המשוכה הבאה: הלובי של הסוכנים

ההכרזה על הרפורמה היא החלק הקל. הקרב האמיתי יהיה מול כוחם של הסוכנים וחברות הביטוח

17.09.2014, 08:17 | רחלי בינדמן
בסרט הזה כבר היינו. רפורמה המושקת בקול תרועה רמה, במטרה לפגוע פגיעה אנושה במודל המתמרץ סוכני ביטוח לשתול ללקוחותיהם דמי ניהול גבוהים יותר, בחסות חברות הביטוח המציעות נסיעות ליעדים אקזוטיים. כל זה כבר היה. היה ונכשל.

סלינגר נמצאת בפתחו של קרב כשלמולה כוחות עסקיים ופוליטיים אדירים. אפילו פרופ' שריג, קודמה בתפקיד, שקידם רפורמה מרוככת פי כמה, מצא את עצמו לפני שלוש שנים מגמגם בכנס סוכני הביטוח באילת ומבהיר לסוכנים הזועמים כי אינו מתכוון לפגוע במודל התגמול שלהם. כך מוסמסה לה הרפורמה עליה הכריז שנשאה את אותה כותרת בדיוק כמו כותרת ההודעה לעיתונות ששיגרה סלינגר: ביטול המתנות לסוכני הביטוח.

דורית סלינגר, צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר | צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר, צילום: אבי אוחיון, לע"מ

הסוכנים יילחמו בכוונה לפתוח הסכמים קיימים

סלינגר כבר נתקלה בכוחות האלה והיא מבינה שהיא יוצאת כאן למערכה לא פשוטה. במאבקה נגד כפל דמי הניהול היא הופתעה עד כמה בעלי הון ואינטרסים יכולים להשפיע על צמרת הממשל כאשר תחילה ביקשה להגביל את כפל דמי הניהול ל־0.15% בשנה ולאחר מכן התקפלה ל־0.25% בלבד. ההתקפלות הגיעה בעקבות לחצים שהופעלו עליה גם מצדם של שר הכלכלה נפתלי בנט והיועץ הכלכלי של ראש הממשלה יוג'ין קנדל.

הרפורמה המתוכננת היא בגדר טיוטת תקנות שכפופה להערות הציבור שישלחו עד סוף אוקטובר. לאחר מכן תצא טיוטה מתוקנת שתגיע לאישור ועדת הכספים. דמות מפתח במאבק של הסוכנים בכנסת צפוי להיות הח"כ חיים כץ שהוכיח במאבקים קודמים שבכל הנוגע לסוכני הביטוח - שרבים מהם נמנים על תומכיו - הוא חייב להיות מעורב. הוא אף עשוי לשבת בדיון הרלבנטי בוועדת הכספים - בה כלל אינו חבר - אם הדבר נדרש להשפעתו על המהלך.

נשיא לשכת סוכני הביטוח אריה אברמוביץ' לא הולך להיאבק בסלינגר ביחס לדרישתה לנתק את העמלות מדמי הניהול. הוא בעצמו הציע לה לעשות זאת ומבחינתו דווקא עדיף ברמת הנראות הציבורית. אבל הוא הולך להילחם בה עד חורמה בכוונתה לפתוח את ההסכמים הקיימים מול הסוכנים וקביעתה כי סוכן שהלקוח עזב אותו עבור סוכן חדש יצטרך להיפרד מבור השומן של העמלות.

חברות הביטוח ייאבקו בהגבלת התמריצים

חברות הביטוח אמנם ישמחו מאוד להפסיק לשלם לסוכנים עמלות על תיק ביטוחי המנהלים הישן, אבל הם צפויים להיאבק בכל הכוח בכוונתה להגביל את יכולתם לתמרץ את הסוכנים לגייס לקוחות בדמי ניהול גבוהים גם למוצרים פנסיוניים שאינם הכי אטרקטיביים עבורם.

כפי שהרפורמה של שריג נקברה לה תחת הר הכוחות והלחצים שהופעלו עליו, סלינגר יוצאת כעת לקרב שלא בטוח שישרוד עד סוף הקדנציה שלה. המבחן האמיתי שלה יהיה לעמוד איתנה למול הכוחות הפוליטיים והכלכליים שצפויים להתייצב למולה ולהוביל את הרפורמה לשלב הסיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות