אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: לא כל 8 הוא 200 צילום: אוראל כהן

הון אנושי: לא כל 8 הוא 200

דבר לא מפחיד את משתתפי הכנס היוקרתי לטכנולוגיות סייבר, מלבד מכתבים שפוגעים ביוקרת יחידת המילואים שלהם

18.09.2014, 08:12 | ארי ליבסקר
בכנס הסייבר של סדנת יובל נאמן למדע טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב התחככתי לרגע בבני האלים החדשים - בוגרי יחידת העילית 8200. היחידה עלתה השבוע לכותרות כש־49 מיוצאיה הודיעו כי יסרבו לשרת במילואים כיוון שגילו כי איסוף המידע המודיעיני לא רק מגן על אזרחים אלא, במילותיהם, "פוגע בחפים מפשע ומשמש לרדיפה פוליטית... ומאפשר... פלישה לרוב תחומי החיים".

לרגע היה נדמה שמקלקלי השורה יפריעו לחבר'ה לחגוג את עצמם ולהתמנגל עם המשקיעים שזרמו אל הכנס. אך במתחם ה־VIP באולם סמולרש שבאוניברסיטה השערורייה היתה בעיקר נושא שיחה לשבירת הקרח.

משמאל יואב מנור, דורון תמיר וסמי סגול, צילום: אוראל כהן משמאל יואב מנור, דורון תמיר וסמי סגול | צילום: אוראל כהן משמאל יואב מנור, דורון תמיר וסמי סגול, צילום: אוראל כהן

מובן שכולם כאחד גינו את הסרבנים. נדב צפריר, בעבר מפקד 8200 וכיום בעלי קרן השקעות קטנה בחברות אבטחת מידע בשם Team8, אף הקדיש בסוף נאומו דקה קלה לגינוי המכתב ומחבריו.

היחיד שהלך נגד הזרם היה המיליונר ויזם ההייטק ינקי מרגלית. "מישהו צריך לנענע את הסירה ולדבר על השלום", הוא אמר לי, "המעשה שלהם מביא אנשים לחשוב. כל הכבוד לחבר'ה האלה".

מרגלית הרצה בכנס על התחום החדש של סייבר ביולוגי. "אני יכול לחלוב ממך מידע רק מלגעת בך. ויותר מזה, אני יכול להפעיל אותך על ידי כך שאחדיר לך, בליטוף אחד, נגיף אל הגוף", הוא אמר בטון ידידותי. סמי סגול שהסתובב במקום הוסיף: "אני פה בגלל חקר הסייבר של המוח. זה התחום שלו אני תורם".

ינקי מרגלית, צילום: אוראל כהן ינקי מרגלית | צילום: אוראל כהן ינקי מרגלית, צילום: אוראל כהן

האקר מקושר יסביר לי בהמשך שכל הפאנל שמרגלית משתתף בו נועד רק כדי שסגול יתרום כסף לכנס, "הם חיפשו מישהו שידבר על סייבר ביולוגי, ובסוף הם מצאו את מרגלית, שאני לא בטוח אם יש לו מושג בעניין", אמר.

בין המנחים פגשתי את יואב מנור, מבעלי השליטה בחברת הביטוח הראל. בהזדמנות הראשונה שאלתי אותו לדעתו האישית על כך ששלמה אליהו, בעלי חברת הביטוח מגדל, מתכוון למנות לתפקיד מנכ"ל חברת אליהו את עודד שריג, לשעבר הממונה על הביטוח, שאפשר לו בשנה שעברה לבצע השתלטות קלה ומהירה על מגדל.

"המינוי של עודד שריג על ידי שלמה אליהו לא ראוי, וזה מקרין בצורה לא טובה על כל הענף", מנור אמר. "ראוי שהוא היה מוצא לו משרה אחרת. לא חסר. זה צורם". על המפקחת על הביטוח כיום דורית סלינגר מנור אמר: "הם מתגאים באתר שלהם להשוואת מחירים, אבל איך אפשר להשוות שוק של ביטוח? מה אם אני מעניק על אותו ביטוח גם סל הטבות וגובה עליו 50 שקל? מאוד קשה להשוות. זה לא הוגן".

 נדב צפריר, צילום: חן גלילי נדב צפריר | צילום: חן גלילי  נדב צפריר, צילום: חן גלילי

שיאו של הכנס, שנמשך יומיים, היה בקוקטייל אקסקלוסיבי שנערך במסעדה האסייתית TYO ברחוב מונטיפיורי בתל אביב. במסעדה, בעלת החלל האליפטי והעיצוב שמזכיר תפאורה מסרטי ג'יימס בונד, פגשתי את יהודה זיספאל, מבעלי השליטה בחברת הטכנולוגיה רד־בינת. "אני לא מבין למה כולם מתרגשים כל כך מיחידה 8200", זיספאל אמר בגיחוך, "נוצר סביבה מיתוס מנופח שלא משקף את המציאות. רוב יוצאי היחידה הם בעלי מוחות שגרתיים ובינוניים. לי אין העדפה להעסיק דווקא אותם". הבטתי סביב לבדוק אם מאזינים לנו. ראיתי רק את רון שבילי, סמנכ"ל הטכנולוגיות של סלקום ויוצא היחידה.

את אורח הכנס כריסטופר פיינטר, מתאם מדיניות הסייבר של הבית הלבן, שאלתי על הביקורת כלפי הנוהג של שירותי הביון האמריקאים לאסוף מידע על אזרחים מגוגל ופייסבוק. פיינטר הסביר לי שהכל לגיטימי. "אנחנו הרי הריבון של כל החברות האלה וגם המעצמה החזקה בעולם. מישהו חייב לשלוט על זה, ועדיף שזה יהיה אנחנו ולא הסינים". אורח נכבד אחר, סגן שר ההגנה האמריקאי לשעבר ושותף בקרן גלילות קפיטל בהווה גורדון אינגלנד, אמר דבר דומה: "מה אתה מופתע? זה הרי קורה כל הזמן. אנחנו מאזינים גם למנהיגים שלכם, זה רק לא נחשף. זה משחק ידוע בין מדינות. השאלה היא איך עושים מזה כסף. ולכם הישראלים יש את כל הפתרונות המוכנים לכך. לכן אני משקיע בכם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות