אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יזמי תמ"א 38 מצאו דרך עוקפת לעיריית תל אביב צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

יזמי תמ"א 38 מצאו דרך עוקפת לעיריית תל אביב

עיריית ת"א מטילה מגבלות מחמירות לבניית ממ"דים. אלא שכעת יש דרך לעקוף אותה - ועדת הערר המחוזית. הוועדה אישרה לאחרונה בניית ממ"ד בניגוד למדיניות העירייה, ובכך מאפשרת ליזמים להילחם בתוכנית הרבעים

18.09.2014, 08:19 | יעל דראל

הוויכוח על פרויקטי חיזוק מבנים בת"א מתלהט: בימים האחרונים, בניגוד מוחלט למדיניות עיריית תל אביב שאינה מאפשרת בניית ממ"דים עד גבול המגרש, החליטה ועדת הערר במחוז ת"א בראשות מיכה גדרון לאפשר את המהלך בבניין מגורים ברחוב איתמר בן אבי בעיר. להחלטה עשויה להיות השלכה עקרונית על בניית מאות ממ"דים בעיר - בעיקר במסגרת המגבלות שהטילה העירייה בתוכנית הרבעים, המצויה בהליכי ערר במועצה הארצית.

קראו עוד בכלכליסט

החלטת ועדת הערר הפכה את החלטת הוועדה המקומית בעיר שדחתה בקשה להיתר בנייה ברחוב איתמר בן אבי, במסגרת פרויקט תמ"א 38. הנימוק לסירוב נעוץ במדיניותה של העירייה, שלפיה ממ"דים חייבים להיבנות תוך שמירה על מרחק של 2 מטר לפחות מגבולות המגרש בצדדיו ו־3 מטר מגבולותיו האחוריים. מדיניות מגבילה זו אף מעוגנת בתוכנית הרבעים שגיבשה העירייה עבור רבעים 3 ו־4 במרכז העיר.

בניין מתפורר ברחוב שי"ר בתל אביב. מרקם עירוני מול חיזוק מבנים, צילום: עמית שעל בניין מתפורר ברחוב שי"ר בתל אביב. מרקם עירוני מול חיזוק מבנים | צילום: עמית שעל בניין מתפורר ברחוב שי"ר בתל אביב. מרקם עירוני מול חיזוק מבנים, צילום: עמית שעל

היזמית, חברת אקו סיטי המתמחה בפרויקטי חיזוק מבנים, הגישה ערר על ההחלטה באמצעות עורכי הדין עפר טויסטר ושילה הרשקוביץ. עו"ד טויסטר, המייצג במקביל גם ארגון חברות תמ"א 38 בערר על תוכנית הרבעים, אמר כי "המדיניות של העירייה, בעיקר באזורים הללו, מקדשת את המרקם העירוני על פני הוספת הממ"דים". לדבריו, "הרציונל הזה קובע שיש רצף מסוים בבנייה ההיסטורית בעיר, והוספת הממ"דים בצדדים פוגעת במרקם העירוני. אין ספק שפרויקטי תמ"א 38 משפיעים על המרקם, אבל השאלה היא סדר העדיפויות: מרקם עירוני מול החשיבות שבבניית ממ"דים". טויסטר הוסיף כי "להחלטת ועדת הערר עשויה להיות השפעה על מאות ממ"דים, שכן המגבלות שהעירייה מטילה בתוכנית הרבעים שוללות כדאיות כלכלית של פרויקטי הריסה ובנייה - וליזמים נותרת בעיקר אופציית חיזוק המבנים. כעת הציפייה היא שיוחלט שיש לבחון כל מקרה לגופו".

בהחלטתה קבעה ועדת הערר כי לאחר שסיירה במקום השתכנעה שהקמת הממ"דים עד גבול החלקה לא תגרום לפגיעה תכנונית משמעותית - בעיקר בשל העובדה כי הבניין המדובר גובל בבניין משרדים. "בנסיבות התכנוניות האמורות, ולאור החשיבות שאנו רואים בהוספת ממ"דים לדירות קיימות, אנו מחליטים לקבל את הערר ולאשר את ההקלה לבניית מגדל הממ"דים עד גבול החלקה כמבוקש", נכתב.

אין זו הפעם הראשונה שבה מחליט יו"ר ועדת הערר גדרון לשנות בפועל את מדיניות העירייה בנושא ממ"דים. לפני כשנתיים קיבלה הוועדה בראשותו החלטה דומה וראשונה מסוגה בנוגע לבניין ברחוב בן גוריון 18 בעיר. כבר אז הבהיר גדרון את גישתו: "המחוקק רואה חשיבות עליונה בבניית ממ"דים, כאמצעי היעיל ביותר להגנה מפני התקפות על העורף", כתב. "לפיכך, יש לדעתנו למצות כל אפשרות לתוספת ממ"דים למבנים קיימים, גם במחיר של בנייה מעבר לקווי הבניין והגדלת הצפיפות".

אילי בר, מנכ"ל משותף באקו סיטי, אמר כי "אנחנו שמחים על ההחלטה ומקווים שהיא תשפיע על המועצה הארצית במסגרת הדיון בערר על תוכנית הרבעים". מעיריית ת"א נמסר כי "בין הוועדה המקומית למבקשי ההיתר הושגו הסכמות, למעט בנושא בניית ממ"דים בבניין. במקרה זה, מאחר שהחלקה גובלת בבניין משרדים שלא הגיש התנגדויות ועל מנת לאפשר מעבר רכבים, אישרה ועדת הערר הוספת ממ"דים עד גבול החלקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות