אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תאשר ביום א' חבילת סיוע לעוטף עזה ב-1.3 מיליארד שקל צילום: רויטרס

הממשלה תאשר ביום א' חבילת סיוע לעוטף עזה ב-1.3 מיליארד שקל

מדובר בתוכנית לפיתוח כלכלי, התיישבותי וחברתי של היישובים. הישיבה תתקיים לאחר שבועיים שבהן לא התקיימה ישיבת ממשלה

18.09.2014, 21:25 | רוני זינגר

אחרי שבועיים שבהן לא התקיימה ישיבת ממשלה, תתכנס ביום ראשון הקרוב הממשלה לישיבתה השבועית. הממשלה צפוייה לאשר את תוכנית הסיוע לעוטף עזה, שהיקפה הוא 1.3 מיליארד שקל. מדובר בתוכנית לפיתוח כלכלי, התיישבותי וחברתי של שדרות ויישובי עוטף עזה.  

קראו עוד בכלכליסט

בתחום ההתיישבות תקצה המדינה 70 מיליון שקלים לבניית 200 בתי אגודה בקיבוצים הצמודים לגדר. עוד 20 מיליון שקלים יוקצו לסבסוד עלויות פיתוח של כ-450 יחידות נוספות ביישובים נוספים שאינם צמודים לגדר, בהם גם מושבים.

כמו כן יוענקו מענקי השתתפות בשכר דירה, בגובה של כ- 50 שקל לחודש, לסטודנטים שיעברו לגור בשדרות וביישובים הכפריים בעוטף. סבסוד שכ"ד יינתן ביישובים הכפריים לסטודנטים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה או במוסדות להכשרת הנדסאים וטכנאים ומתגוררים ביישובי העוטף ולמשפחות. שכר הדירה יהיה מפוקח והמנגנון יופעל על ידי המשרד לפיתוח הנגב והגליל.

שדרות בזמן מבצע "צוק איתן", צילום: אימג שדרות בזמן מבצע "צוק איתן" | צילום: אימג'בנק, Gettyimages שדרות בזמן מבצע "צוק איתן", צילום: אימג
 
125 מיליון שקלים יועברו לשדרות עבור הקמת פארקים, מבני ציבור ואולמות ספורט וכן יוקם אזור תעשייה בעיר בעלות של 46 מיליון שקלים. בתחום החקלאות יינתנו מענקי השקעות מוגדלים להשקעה בייצור, מחקר ופיתוח, תינתן עדיפות לחלקלאים באזור בהקצאות חלב ומים וכן יוגדלו מכסות העובדים הזרים לחקלאות.

עוד נמסר כי המדינה תרחיב את כביש 232 - ציר נסיעה מרכזי מצומת סעד לכיוון כרם שלום. ואולם בהודעה לא נמסר הסכום שיושקע. ככל הידוע המדינה תקצה כ - 200 מיליון שקל לשדרוג הכביש, הבטחה שנתנו השרים לראש מועצת אשכול חיים ילין, אף שבמשרד התחבורה ובמשרד האוצר התנגדו להוצאת סכום כה גבוה עבור הרחבת כביש לא מאוד עמוס.

בנוסף, תאשר הממשלה תוכנית סיוע נוספת לדרום, הפעם תוכנית ״לפיתוח כלכלי חברתי ארוך טווח״. גם תוכנית זו, כמו זו עבור עוטף עזה, גובשה ע"י מנכ״ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, והיא תכנית רב שנתית לחמש שנים. במסגרת התוכנית יוקם בית חולים חדש, לצד ״סורוקה״ אך עד שהדבר יקרה יחוזר בית החולים סורוקה בתקציב נוסף, וכן יתוגברו מוקדי הרפואה בלילה ברחבי הנגב. כמו כן ייתנתנו הטבות בהיקף של 60 מיליון שקל למפעלי קטנים ובינוניים.

בנוסף, יוקצו 62 מיליון שקלים לעידוד התחברות צרכני הדרום לגז טבעי ויוקצו 60 מיליון שקלים לטובת קידום התייעלות אנרגטית - זאת כשברקע הדברים תלונות של בעלי מפעלים בדרום על בעיות בהתחברות לצינור הגז הטבעי.

כמו כן יוקצו עוד סכומי כסף גדולים בתחומי הרווחה, התיירות, התחבורה ועוד. ען זאת יש לציין, כי כל התוכניות במסגרת הצעה זו הן תוכניות שגובשו במשרד ראש הממשלה זמן רב קודם למבצע ״צוק איתן״, ולמעשה על רבות מהן סיפר מנכ״ל משרד ראש הממשלה לוקר בכנס ״כלכליסט״ שנערך לפני כחצי שנה בבאר שבע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות