אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה באורקל: לארי אליסון פורש מתפקיד מנכ"ל החברה צילום: בלומברג

דרמה באורקל: לארי אליסון פורש מתפקיד מנכ"ל החברה

אליסון, שייסד את החברה ב-1977 ומאז כיהן כמנכ"ל, יוחלף על ידי מארק הרד והישראלית לשעבר צפרא כץ, שיכהנו כמנכ"לים משותפים; כץ שנולדה בחולון דורגה כאחת הנשים החזקות בארה"ב על ידי המגזין "פורבס"; מניית החברה ירדה לאחר המסחר ב-2%

18.09.2014, 23:19 | ניצן סדן

לארי אליסון, מייסד אורקל ומנכ"ל החברה, הודיע הלילה (ה') כי יפרוש מתפקידו. אליסון (70) כיהן בתפקיד מאז הוקמה החברה ב-1977 והפך אותה לאחת הגדולות והבולטות בתחום המחשוב הארגוני. מניית אורקל עלתה בסיום המסחר בוול סטריט ב-1%, אולם לאחר פרסום פרישתו של אליסון ירדה המנייה, לאחר סגירת הבורסה, ב-2%.    

קראו עוד בכלכליסט

את תפקידו של אליסון יירשו שני מנהלים, מארק הרד והישראלית לשעבר צפרא כץ, אשר מכהנים כסגניו של מייסד החברה. כץ תופקד על תחומי הייצור, הפיננסים והמשפטים בעוד הרד יקבל לידיו את תחומי המכירות, השירותים והעסקים הבינלאומיים של החברה. אליסון יכהן בתפקיד היו"ר ומנהל הטכנולוגיה הראשי. 

המהלך הוא אבן דרך בדברי ימי עמק הסיליקון, שכן אליסון הוא מאחרוני דור המייסדים של מהפכת ההייטק שעדיין ישב על כס המנכ"ל.  "צפרא והרד יהיו כפופים לדירקטוריון אורקל ולא אליי", כתב אליסון בהודעה לעיתונות. "כל יתר שרשרת הפיקוד נשארת כשהיתה. בתור שלישיה, עבדנו היטב בשנים האחרונות ואנו מתכננים להמשיך לעבוד ביחד בעתיד הנראה".

עזיבתו של אליסון מתבצעת על רקע האשמות חמורות שהוטחו באורקל, בגין חשד לאי סדרים בפרויקט בניית אתר שירותי הבריאות של מדינת אורגון בארה"ב. המדינה תובעת מאורקל פיצוי של 5.5 מיליארד דולר, בשל חיובי יתר שביצעה החברה (240 מיליון דולר, לפי כתב תביעה שהוגש נגד החברה), סירובה לשלב את האתר החדש עם הקיים ועוד.

החברה הואשמה ב-2011 בהעלמת ראיות במסגרת חקירות רגולטורים בארה"ב והחברה נקנסה ב-200 מיליון דולר - גם במקרה ההוא, בשל חיובי יתר בפרויקטים ממשלתיים. בנוסף, חלה ירידה מורגשת במכירות שירותי אורקל, לאור תחרות עם חברות שמציעות שירותי ענן שונים. 

לארי אליסון. ציון דרך בעמק הסיליקון, צילום: בלומברג לארי אליסון. ציון דרך בעמק הסיליקון | צילום: בלומברג לארי אליסון. ציון דרך בעמק הסיליקון, צילום: בלומברג

יצויין כי מארד הרד נאלץ להתפטר מתפקידו הקודם כמנכ"ל HP בעקבות האשמות שהטריד מינית עובדת קבלן. אליסון ביקר בשעתו את דירקטוריון החברה על שאיפשר להרד להתפטר: "בכך שהפסיד את מארק הרד, דירקטוריון HP לא פעל לטובת האינטרסים של העובדים, בעלי המניות, הלקוחות ושותפים", כתב אליסון במאמר שפרסם בניו יורק טיימס שבוע לאחר ההתפטרות. לדבריו, מדובר היה "בהחלטת כוח האדם הגרועה ביותר" מאז פיטורי סטיב ג'ובס מאפל ב-1985.

מארק הרד, צילום: בלומברג מארק הרד | צילום: בלומברג מארק הרד, צילום: בלומברג

צפרא כץ, אשר דורגה בעבר כאחת הנשים החזקות בארה"ב על ידי המגזין "פורבס", נולדה בחולון ועברה בילדותה עם משפחתה לארה"ב. היא החלה את דרכה בתפקידי מפתח בבנקאות העולמית, ואף מונתה ב-2008 לכהונה בת 3 שנים בדירקטוריון בנק ההשקעות HSBC.

כץ הגיעה לאורקל ב-1999, ויחד עם לארי אליסון, מנכ"ל החברה שבעצמו קיבל שכר של כ-77.5 מיליון דולר בשנה האחרונה, שינתה את פניה לחלוטין. "כאשר הגעתי לחברה היא היתה חברה בינלאומית עם הרבה פעילויות שאינן תואמות אחת את השנייה, עם מערכות כספים שונות ומערכות משאבי אנוש שונות. הדבר הראשון שעשינו היה להפוך את החברה לגלובלית, בעלת שפה אחידה בכל הרמות - צעד שהפך אותה ליחידה המסוגלת לרכוש חברות ולהטמיע אותן במהירות רבה".  

צפרא כץ, צילום: בלומברג צפרא כץ | צילום: בלומברג צפרא כץ, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות