אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מעבר לכל התחזיות: עליבאבא סיימה את יום המסחר הראשון בזינוק של 38%

שווי השוק של ענקית האינטרנט הסינית נקבע על 230 מיליארד דולר - גבוה מחברות כמו פייסבוק, IBM, אורקל ואמזון. מייסד החברה, ג'ק מא, שהונו האישי מוערך כעת ב-17.7 מיליארד דולר: "לא רציתי לראות בעלי מניות מאוכזבים בהנפקה ואכן, זה לא קרה. ראיתי עשרות פעמים את הסרט פורסט גאמפ - הוא היווה השראה בשבילי"

19.09.2014, 23:07 | שי סלינס

יום היסטורי בוול סטריט. ענקית האינטרנט הסינית עליבאבא (Alibaba) סיימה היום (ו') את יום המסחר הראשון של החברה בבורסה של ניו יורק בזינוק של 38% כאשר מחיר המניה נקבע 93.89 דולר.

 

עם נעילת המסחר נקבע השווי של החברה על 231 מיליארד דולר. במונחי שווי שוק עקפה החברה חברות כמו ג'יי.פי מורגן, פייסבוק, IBM, אורקל, אמזון וEbay.

קראו עוד בכלכליסט

מייסד החברה ג'ק מא ליווה את יום המסחר הראשון של החברה בבורסה הראשית של ניו יורק (NYSE) כאשר מאות תיירים סיניים התקבצו מחוץ לבניין בניו יורק. "לפני 20 שנה האמנתי שהאינטרנט ישנה את סין. לא ממש האמנתי שאגיע לרגע הזה. אני לא רציתי לראות בעלי מניות מאוכזבים וזה אכן לא קרה", אמר מא שהונו האישי מוערך כעת ב-17.7 מיליארד דולר. מא שלא הצליח להסתיר את ההתרגשות אמר שהוא ראה עשרות פעמים את הסרט פורסט גאמפ והוא היווה השראה בשבילו.

את המסחר היום החלה עליבאבא במחיר של 92.7 דולר למניה, וזאת לאחר שאתמול השלימה החברה את ההנפקה עם גיוס של 21.8 מיליארד דולר כשמחיר המניה נקבע על 68 דולר. במידה והחתמים בהנפקה יממשו את האופציות שלהם לרכישת מניות עליבאבא היקף ההנפקה עשוי להגיע אפילו ל-25 מיליארד דולר.

יאהו שהחזיקה ב-24% מעליבאבא לפני ההנפקה מכרה במהלך המניה 121.7 מיליון מניות תמורת 8.28 מיליארד דולר.

התרגשות בשווקים בימים האחרונים

ההתלהבות הגדולה של המשקיעים בעולם לקראת ההנפקה של עליבאבא היא עניין שמלווה את השווקים כבר זמן רב. בתי ההשקעות בסין ובהונג קונג מדווחים בימים האחרונים על פעילות הכנה ערה במיוחד. הבנק הבורסאי השני בגודלו בסין, צ'יינה מרצ'נטס (China Merchants Securities), דרכו ניתן להשתתף בהנפקה, דיווח על כ-10 מיליארד דולר שהתפנו לצורך הרישום בהנפקת הענק בימים האחרונים.

  

מנהל המסחר של צ'יינה מרצ'נטס, רונאלד וואן (Ronald Wan), אמר השבוע כי לצורך הכנת הסכום, משכו המשקיעים והקרנות בימים האחרונים סכומי עתק מהבורסה של הונג קונג. התוצאה אכן התגלמה בשטח, עם רצף של 8 ימים שליליים וירידה כוללת של 4.7% בערך המניות בהונג קונג.

סכום המינימום לרישום עומד על 2 מיליון דולר הונג קונגי, שהם 257 אלף דולר. חברת הברוקראז' Phillip Securities דיווחה כי עד לסוף השבוע האחרון קיבלה הזמנות רכישה בהיקף של 2.5 מיליארד דולר הונג קונגי (258 מיליון דולר אמריקאי).

הסיכויים הנמוכים לקבלת מניות עליבאבא בהנפקה על רקע הביקוש העצום, גרמו למשקיעים לחפש דרכים אלטרנטיביות להיחשף למניה, בעיקר באמצעות קניית מניות של חברות המחזיקות בחברה.

משקיעים רבים בחרו בדרך העקיפה, של השקעה ביאהו ובסופטבנק, המחזיקות הגדולות במניות עליבאבא 22.4% ו-34%, בהתאמה.

ג ג'ק מא מייסד עליבאבא | צילום: איי אף פי ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות