אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משתעממים בעבודה? זה עשוי להפוך אתכם ליצירתיים יותר צילום: שאטרסטוק

משתעממים בעבודה? זה עשוי להפוך אתכם ליצירתיים יותר

מחקרים חדשים מצאו שמשימות משעממות, כמו למשל קריאת דוחות ארוכים, מיון מיילים או צילום מסמכים, דווקא מעודדים חשיבה יצירתית

22.09.2014, 13:18 | מעין מנלה
כולנו מכירים את הפגישות האלו בעבודה שהן כל כך משעממות שקשה להישאר בהן ערים. אם לא פגישות אז יש משימות, כמו מיון מיילים, גריסת מסמכים או תיוק, שאין דרך אחרת לתאר אותן אלא כמשעממות. מסתבר, שדווקא השיעמום הזה בעבודה עשוי להפוך אותנו ליצירתיים יותר.

קראו עוד בכלכליסט

בשני מחקרים, אותם מתאר דיוויד בורקוס, בבלוג שלו ב"הארוורד ביזנס ריוויו", נמצא ששיעמום או פעילות משעממת מעודדים חשיבה יצירתית. הסיבה, בקצרה, היא שכאשר למוח שלנו משעמם, הוא מחפש 'צעצוע' - משהו חדש לשחק איתו. שיעמום, כך מסתבר, גורם לאנשים לחפש פעילויות חדשות ומתגמלות יותר.

משימות משעממות מגבירות יצירתיות, צילום: שאטרסטוק משימות משעממות מגבירות יצירתיות | צילום: שאטרסטוק משימות משעממות מגבירות יצירתיות, צילום: שאטרסטוק

המחקר הראשון בדק חשיבה יצירתית של אנשים אשר התבקשו לעשות משימה משעממת - להעתיק מספרים מספר טלפונים, לעומת קבוצת ביקורת שלא נדרשה לבצע את המשימה. המשתתפים התבקשו למצוא כמה שיותר שימושים לשתי כוסות פלסטיק כדי לבדוק יצירתיות. בסבב נוסף של המחקר הם הוסיפו קבוצה שלישית שהתבקשה פשוט לקרוא את ספר הטלפונים, אפילו לא להעתיק מספרים. הקבוצה הזאת, כך נמצא, השיגה את התוצאות הטובות ביותר משלושת הקבוצות בבדיקת יצירתיות שנערכה לאחר מכן.

במחקר השני, המשתתפים צפו בסרטון שנועד לגרום להם להרגיש רוגע, ריגוש, מצוקה או שיעמום. לאחר מכן הם השלימו מבחנים שבודקים חשיבה יצירתית ונמצא שהמשתתפים אשר צפו בסרט שגרם להם להרגיש שיעמום היו אלו שהשיגו את התוצאות הטובות ביותר במבחני היצירתיות. החוקרים מאמינים שהדרך שבה אנשים מנסים להפיג את השיעמום היא הסיבה לכך ששיעמום מעודד יצירתיות.

איך תוכלו להשתמש במסקנות המחקרים לטובתכם? בורקוס מציע שכאשר אתם צריכים למצוא פתרון יצירתי או רעיון חדש לפרוייקט תתחילו במשימות משעממות כמו מיון מיילים, צילום מסמכים או הזנת נתונים. לאחר מכן, תוכלו לחשוב על פתרונות יצירתיים בקלות רבה יותר. אם אתם צריכים למצוא פתרון לבעיה מסויימת, אולי כדאי לעשות זאת אחרי פגישת עבודה משעממת במיוחד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות