אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צוק איתן ממשיך להשפיע על הפעילות במשק: המדד המשולב נותר גם באוגוסט ללא שינוי צילום: איי פי

צוק איתן ממשיך להשפיע על הפעילות במשק: המדד המשולב נותר גם באוגוסט ללא שינוי

אחרי הורדת תחזית הצמיחה של הלמ"ס, בנק ישראל מפרסם היום הערכה לא אופטימית משלו על היקף הפעילות הכלכלית במשק

22.09.2014, 10:34 | אמנון אטד

שבוע אחרי שהלמ"ס עדכנה כלפי מטה את אומדן הצמיחה לרבעון השני של השנה מ-1.7% בשיעור שנתי ל-1.5% בלבד, מפרסם היום (ב') בנק ישראל הערכה לא אופטימית משלו על היקף הפעילות הכלכלית במשק.

המדד המשולב למצב המשק שמחשבת חטיבת המחקר של הבנק נותר גם בחודש אוגוסט, זה החודש השני ברציפות, ללא שינוי. זאת לאחר העליות המתונות של כ-0.1% בממוצע לחודש שנרשמו בו בשלושת החודשים הקודמים.

פגיעה ישירה בבית במהלך צוק איתן, צילום: גיל נחושתן פגיעה ישירה בבית במהלך צוק איתן | צילום: גיל נחושתן פגיעה ישירה בבית במהלך צוק איתן, צילום: גיל נחושתן

לדברי בנק ישראל, הקיפאון בהתפתחות המדד המשולב באוגוסט נובעת בין היתר מההשלכות הכלכליות של המצב הביטחוני. חשיבותו הגדולה של המדד המשולב של בנק ישראל, המחושב כסיכום השינויים בכמה סעיפי משנה שמייצגים היבטים שונים של הפעילות במשק בחודשיים האחרונים, היא ביכולתו לאבחן תפניות בפעילות הכלכלית במשק בזמן אמת.

קיפאון בתיירות

לקיפאון במדד המשולב בחודש שעבר תרמו במיוחד הירידות שנרשמו במדדי יצוא הסחורות והשירותים (כולל התיירות) באוגוסט, והירידות במדד הפדיון של ענף המסחר ובמדד הייצור התעשייתי שנרשמו בחודש יולי.

בחינת רכיביו השונים של המדד המשולב לחודש אוגוסט מצביעה על התמונה הבאה: מדד הייצור התעשייתי ירד בחודש יולי ב-0.7%, ביצוא הסחורות ללא מוצרים חקלאיים נרשמה באוגוסט ירידה של 6.7%, יצוא השירותים ללא תחבורה ירד באוגוסט ב-4.8%, יבוא התשומות לייצור ללא דלקים ירד באוגוסט ב- 0.6% ויבוא מוצרי הצריכה עלה באוגוסט ב-6.3%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות