אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כצפוי: הריבית לאוקטובר תישאר ללא שינוי, ברמה של 0.25% צילום: עומר מסינגר

כצפוי: הריבית לאוקטובר תישאר ללא שינוי, ברמה של 0.25%

חברי הוועדה המוניטרית מבקשים לשמור על מעט תחמושת הריבית שעוד נותרה ברשות בנק ישראל למקרה של הרעה נוספת במצב המשק. סיבה נוספת: החשש מהמשך העלייה במחירי הדירות; בנק ישראל מעריך שהצמיחה השנה תהיה 2.3% ובשנת 2015 - 3%

22.09.2014, 16:01 | אמנון אטד

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום (ב') כצפוי להשאיר את הריבית לחודש אוקטובר ללא שינוי, ברמה של 0.25%. זאת לאחר שבחודשיים האחרונים הפחית בנק ישראל את הריבית פעמיים רצופות, ומאז חודש אוקטובר 2011 הוא ביצע כבר 12 הפחתות ריבית בשיעור מצטבר של 3%.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, בנק ישראל שב וממשיך להנמיך ציפיות בעקביות בקשר למה שצפוי לנו בתחום הפעילות הכלכלית במשק. יחד עם הודעת הריבית פרסם הבנק גם את התחזית המקרו-כלכלית התקופתית של חטיבת המחקר שלו, שבה הוא מעריך כעת כי המשק הישראלי יצמח השנה רק ב- 2.3%. זאת לעומת צמיחה צפויה של 2.9% בתחזית שפרסם הבנק לפני שלושה חודשים, של 3.1% בתחזית שלפי שישה חודשים ושל 3.3% בתחזית שלפניה. לדברי בנק ישראל, הירידה החדה בתחזית הצמיחה השנה נובעת ממבצע צוק איתן, שגרע על פי הערכותיו כ- 0.4% מצמיחת התוצר. תחזית הצמיחה של בנק ישראל לשנה הבאה נותרה ללא שינוי, ברמה של 3%.

שומרים את 'תחמושת הריבית'

ההחלטה להשאיר הפעם את הריבית ללא שינוי התקבלה למרות הנתונים הכלכליים שפורסמו לאחרונה, שתומכים לכאורה בהפחתת ריבית נוספת.

בתחום הפעילות הריאלית, הלמ"ס עדכנה בשבוע שעבר את אומדני הצמיחה כלפי מטה, וכעת היא מדווחת שברבעון השני של השנה צמח המשק רק בשיעור שנתי של 1.5%, ולא ב- 1.7% כפי שדווח על ידה לפני חודש. האטה משמעותית זו בפעילות הכלכלית נרשמה עוד לפני מבצע צוק איתן, שהשפעתו השלילית על המשק נאמדת באובדן תוצר של יותר מ- 0.5% (למעלה מ- 5 מיליארד שקל).

בתחום המחירים, מסתכמת כעת האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור, ב-0%, והיא נמצאת לכן הרבה מתחת לגבול התחתון של תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%). מגמת האינפלציה בארבעת החודשים האחרונים נמוכה אף הרבה יותר ומשקפת למעשה ירידת מחירים ממוצעת בשיעור שנתי של 0.9%. האינפלציה הצפויה ל- 12 החודשים הבאים חזרה בשבועות האחרונים חמש שנים לאחור ומסתכמת כעת רק ב- 1.1%. ריבית נמוכה יותר גם מקטינה את עלויות היצרנים ומסייעת להגברת הפעילות במשק, וגם גורמת להגדלת הביקושים ודוחפת בכך את המחירים אל תוך תחום יעד האינפלציה.

אולם מה שגרם לוועדה המוניטרית להשאיר החודש את הריבית ללא שינוי הוא הרצון של חבריה לשמור על מעט תחמושת הריבית שעוד נותרה ברשות בנק ישראל למקרה של הרעה נוספת במצב המשק. כתוצאה ממבצע צוק איתן צפויה להירשם ברבעון השלישי של השנה צמיחה שלילית. בנוסף לכך צפוי המשק הישראלי להיות מושפע לרעה גם מהמיתון שהולך וגובר לאחרונה בגוש היורו, שהיצוא אליו מהווה כ- 30% מכלל יצוא הסחורות מישראל.

הנגידה קרנית פלוג עם השטר החדש של 50 שקלים, צילום: רויטרס הנגידה קרנית פלוג עם השטר החדש של 50 שקלים | צילום: רויטרס הנגידה קרנית פלוג עם השטר החדש של 50 שקלים, צילום: רויטרס

סיבה נוספת שגרמה להשארת הריבית ללא שינוי היא החשש של חברי הוועדה המוניטרית מהמשך העלייה במחירי הדירות. בשבוע שעבר דיווחה הלמ"ס כי בחודשים יוני-יולי עלו מחירי הדירות ב- 0.3% נוספים, והשלימו עלייה שנתית

מצטברת של 6.8%. הפחתת הריבית מקטינה את תשלומי הריבית על המשכנתאות במסלול הצמוד לריבית ה"פריים", מגדילה לכן את הביקושים למשכנתאות ותורמת בכך להמשך העלייה במחירי הדירות.

אחד הגורמים שאפשרו לבנק ישראל להשאיר את הריבית ללא שינוי הוא ההיחלשות שנרשמת בשבועות האחרונים בשער השקל. מאז החלה ההתעוררות הנוכחית בשערי החליפין, לפני שישה שבועות, התחזק הדולר מול השקל בשיעור מצטבר של 6.3%, וחזר למעשה לרמה שבה היה לפני שנה. הפחתת הריבית תומכת בהתחזקות הדולר מול השקל, אולם העלייה שנרשמה לאחרונה בשערו של המטבע האמריקאי מאפשרת לבנק ישראל לדחות את הפחתת הריבית הנוספת למועד מאוחר יותר.

תגובות

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי: "לצעדים מוניטריים לוקח מספר חודשים להשפיע ולכן נכון מבחינת בנק ישראל להמתין מספר חודשים לפני נקיטת צעדים נוספים, במיוחד לנוכח העובדה שנשק הריבית מיצה את עצמו".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות: "החלטת בנק ישראל צפויה לאתגר את שוק המט"ח המקומי המנסה מזה מספר ימים להתייצב מעל לרמת 3.66 שקלים ללא הצלחה".

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי מיטב דש: "בנק ישראל הסתפק בינתיים בהורדות הריבית שנעשו בחודשיים האחרונים. מיצוי השפעתן צפוי להתפרס על פני תקופה של כחצי שנה ולכן אין לבנק ישראל דחיפות להוסיף עוד תמריצים. האמצעים שנותרו בידיו די מוגבלים ומסוכנים. קיים סיכוי קטן שהבנק יוריד ריבית בחודשים הבאים".

שמואל בן אריה, מנהל המחקר בקבוצת פיוניר: "במחסן התחמושת של בנק ישראל אזל לחלוטין נשק הריבית. מסתמן כי בנק ישראל הולך למקומות חדשים ואגרסיביים כגון אקט של הרחבה כמותית. יש גם לשער כי ההגבלה האחרונה על שוק המשכנתאות הינה בגדר סנונית ראשונה המבשרת על הגבלות נוספות על שוק המשכנתאות".

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "על רקע הפיחות שראינו בשקל עד כה, והתחזיות להעלאת הריבית בארה"ב סביב אמצע 2015 אנו סבורים שריבית בנק ישראל תחזור ותעלה עוד לפני סוף שנת 2015".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
תשכחו מעלייה משמעותית כלשהי בריבית, בקדנציה של ילן/פישר.
לצמד-חמד הזה אין מושג קלוש איך להתמודד עם הבועות שניפח. לכן, הם יעשו הכל כדי לגלגל את תפוח האדמה הלוהט הזה אל הבאים אחריהם. ופלוג היא רק המריונטה של פישר, שמפעיל אותה מרחוק. לכן, גם בישראל לא תהיה העלאת ריבית. תארו לכם שהריבית תעלה והמשק יתחיל להתאושש כתוצאה מכך. פישר לא ייתן לזה לקרות. בשום אופן
אחת העם  |  22.09.14
3.
לשמור מעט תחמושת?!
התחמושת התבזבזה כבר לפני יותר מחודשיים..איזו השפעה תיהיה לעוד 0.1 הפחתה? - רק רצף של הפחתות / עליות יוצר שינוי כלשהו וכרגע לא נראה שיכול להיות רצף ירידות נוסף כשהריבית כבר נושקת לאפס. כל הסברים מדוע החליטו כך או אחרת, בשלב זה דיי קישוש בלבוש. נראה שהמדיניות המוניטרית מגיבה בדיליי כל כך גדול עד כי אינה משמעותית מלכתחילה.
מוטי  |  22.09.14
לכל התגובות