אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה מענק של 1.05 מיליארד שקל לאינטל צילום: אריאל בשור

פרסום ראשון

הממשלה אישרה מענק של 1.05 מיליארד שקל לאינטל

המענק מגלם 5% מעלות הקמת מפעל השבבים של הענקית האמריקאית בקרית גת, שיושלם עד 2017. בנוסף, צפוי המפעל החדש לזכות בהטבות מס למשך עשר שנים. משרד הכלכלה עיגן את המענק בתקציב 2015

22.09.2014, 12:36 | אסף גלעד

מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה אישר הבוקר (ב') בסיוע אגף התקציבים במשרד האוצר את המענק להקמת מפעל השבבים החדש של אינטל, שיושלם עד 2017 בקרית גת.

קראו עוד בכלכליסט

המענק יעמוד על כ-1.05 מיליארד שקל, 5% מסך עלות הקמת המפעל. המרכז אישר גם את פריסת המענק על פני 5 שנים באופן שווה, ובמקביל עיגן משרד האוצר את המענק כבר בתקציב 2015. בנוסף, מרכז ההשקעות אישר הטבת מס לפי חוק עידוד השקעות הון שתאפשר למפעל בקרית גת לשלם מס חברות מופחת בהיקף של 5% למשך עשר שנים.

מולי אדן, נשיא אינטל ישראל, צילום: נמרוד גליקמן מולי אדן, נשיא אינטל ישראל | צילום: נמרוד גליקמן מולי אדן, נשיא אינטל ישראל, צילום: נמרוד גליקמן

המפעל החדש ייצר שבבים בארכיטקטורת 10 ננומטר, המעבדים המתקדמים ביותר של החברה. הם מתוכננים להניע את הדורות הבאים של הלפטופים והטאבלטים, בטכנולוגיה שתאפשר להגדיל משמעותית את זמן הסוללה ולשפר את הביצועים תוך צמצום ההתחממות המבנית.

אינטל תקים בזכות המענק מפעל בעלות של 5.7 מיליארד דולר, או 21 מיליארד שקל והתחייבה לגייס עוד כ-1,000 עובדים. למרות שהתקציב אושר רק היום, אינטל לא חיכתה ובמהלך החודשים האחרונים הסירה כמה ממכונות הייצור היקרות שלה במפעל הייצור של מיקרון בקרית גת (פאב 18 לשעבר) אותו רכשה בתחילת השנה, זאת מתוך כוונה להתחיל בבניית המפעל המשדורג שבנייתו צפויה להסתיים ב- 2017.  

"נוטים לבקר את הפחתת המס"

"זוהי ההשקעה הגדולה ביותר בתולדות המדינה למתקן של חברה זרה", אמר ל"כלכליסט" שר הכלכלה נפתלי בנט. "היא מבטיחה את פעילות אינטל בישראל לעוד שנים רבות תוך התחייבות של אינטל להקים כאן את מפעל הייצור בטכנולוגיה החדשה ביותר, זאת לאחר קרב מאסף שניהלנו מול תחרות שהגיע מכיוון אירלנד וארה"ב על הקמת המפעל". בנט הצהיר כי בתמורה למענק, תבטיח אינטל להוסיף למצבת העובדים בקרית גת 1,000 עובדים וכן להעסיק לפחות 2,500 עובדים בהקמת המפעל.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, צילום: נמרוד גליקמן שר הכלכלה, נפתלי בנט | צילום: נמרוד גליקמן שר הכלכלה, נפתלי בנט, צילום: נמרוד גליקמן

"נוטים לבקר את הפחתת המס שנתנו לאינטל" אמר בנט, "אבל אנחנו צריכים לשאול את עצמינו מה עדיף לנו: האם טוב יותר למסות את אינטל קרית גת למשך 5% למשך עשר שנים בלבד ולהרוויח מיליארדים, או האם למסות אותה במס מלא ולראות אותה עוברת לאירלנד. ישנה אפשרות אחת והרווח למדינה הוא עצום. ביצענו שלושה מחקרים שונים לבדיקת התשואה של פעילות המפעל: האחד התבצע על ידי מכון תבור, השני על ידי אגף התקציבים באוצר והשלישי על ידי יוג'ין קנדל ובכולן נמצא שההחזר הישיר לקופת המדינה על ההשקעה נע בין 60% ל-100%.

המפעל הראשון של אינטל שנבנה בישראל ב-1996 עלה לה 1.7 מיליארד דולר ועליו היא קיבלה מהממשלה מענק של 680 מיליון דולר - 40% מההשקעה שלה. לעומת זאת, הקמת המפעל ב-2011 בקרית גת עלה לאינטל 2.7 מיליון דולר והממשלה התחייבה להעניק לה 200 מיליון דולר - 7% מההשקעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אז למה מפטרים עשרות עובדים במפעל בקרית גת?
לא מזמן הודיעו למחלקה שלנו באינטל שלמרות שהמצב באינטל הרבה זמן לא היה כל כך טוב מכל הבחינות (רווחים של מיליארדי דולרים ,הכנסות, מכירות ,מניה , הזמנות , מוצרים חדשים ,מובילות בטכנולוגיה )ולמרות שהרבעון האחרון היה עם ההכנסות הכי גבוהות אי פעם באינטל ולמרות שהמפעל (בקרית גת) מצטיין ברוב הפרמטרים מול כל המפעלים של אינטל בעולם ומקבל פרסי הצטיינות ועובד בקצב ייצור של 115% ולמרות שמרחיבים את המפעל ומקבלים כסף מהמדינה להעסיק עובדים, הולכים לזרוק עשרות עובדים טובים עד סוף השנה (בטח במקומנו יביאו עבדי קבלן כי גם הסבירו שזאת המגמה להביא עבדים במקום עובדים).
עובד אינטל  |  23.09.14
3.
העיקר לא לצאת פראיירים
אנשים לא מבינים - עבודה יותר חשובה ממיסים. עשרות האלפים שאינטל מעסיקה באופן ישיר ובלתי ישיר מזרימים לנו כספים אדירים. רק להסתכל בהיסטוריה על פרויקטים כמו הנחת המסילות בארצות הברית, או שיקום תעשיית הרכב - לייצר ידיים עובדות זה הדבר הכי חשוב, גם במחיר של הפסד ובטח ובטח במחיר של הפחתת מסים. זו כלכלה כל כך בסיסית אבל אנשים פשוט מתלהמים כדי להתלהם.
מתן נעימי , ירושלים  |  22.09.14
לכל התגובות