אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אם וירוס האבולה ימשיך להתפשט העלות הכלכלית תטפס למימדים קטסטרופליים" צילום: cc by whiteafrican

"אם וירוס האבולה ימשיך להתפשט העלות הכלכלית תטפס למימדים קטסטרופליים"

בבנק העולמי מזהירים מפני הנזקים הכלכליים שיגרמו למדינות במערב אפריקה אם לא יפעלו לעצירת ההתפשטות; להערכת כלכלני הבנק ליבריה, גינאה וסיירה לאון יספגו נזקים של כ-809 מיליון דולר אך אם הווירוס יתפשט הנזק יהיה גדול בהרבה

22.09.2014, 13:35 | בלומברג

ההתפרצות של מגפת האבולה במערב אפריקה תסתכם בעלות כלכלית שתטפס למימדים "קטסטרופליים" אם הווירוס ימשיך להתפשט, כך הזהירו בבנק העולמי. "אם מדינות נוספות השוכנות בסמיכות למערב אפריקה לא יפעלו כפי שעשו סנגל וניגריה – ששמרו על המצב תחת שליטה – אז העלות תהפוך גבוהה במידה רבה", אמר בסוף השבוע פרנסיסקו פריירה, הכלכלן הראשי של הבנק העולמי, במהלך ביקור בזמביה.

קראו עוד בכלכליסט

להערכת הבנק העולמי, התפשטות הווירוס עלולה לעלות לגינאה, ליבריה וסיירה ליאון, שלוש המדינות עם מספר הנדבקים הגדול ביותר, סכום של 809 מיליון דולר. אולם מחקרים שנערכו עבור הבנק העולמי מצביעים על כך שאם המחלה תתפשט גם למדינות נוספות, הנזק הכלכלי יהיה חמור אף יותר. "ישנו תרחיש גרוע ביותר שאורב בפתח, ועלינו להיות מוכנים לקראתו, אף שהוא דורש נקיטת פעולה דחופה כבר עכשיו".

ניגריה. "ישנו תרחיש גרוע ביותר שאורב בפתח", צילום: cc by zouzouwizman ניגריה. "ישנו תרחיש גרוע ביותר שאורב בפתח" | צילום: cc by zouzouwizman ניגריה. "ישנו תרחיש גרוע ביותר שאורב בפתח", צילום: cc by zouzouwizman

במקביל, נשיא גאנה ג'ון דרמאני מהאמה העביר ביקורת על התגובה הבינלאומית להתפשטות המחלה. בראיון שהעניק השבוע מניו יורק טען מהאמה כי התפרצות האבולה עלולה לכווץ את התמ"ג באזור ב-3.6%. לדבריו, המימון שהובטח על ידי תורמים בינלאומיים עדיין לא הועבר, בעוד ש"התגובה הלחוצה" של סגירת גבולות וביטול טיסות פוגעת אף יותר בכלכלות שכבר סובלות. "צריך להזרים את המשאבים במהירות כך שהמדינות יזכו למשאבים ויצליחו להילחם במחלה", טען. באו"ם העריכו כי יש צורך במימון של 1 מיליארד דולר כדי להילחם במחלה, אך מהאמה ציין כי עד כה התקבלו התחייבויות ל-350 מיליון דולר.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי למעלה מ-2,600 בליבריה, סיירה ליאון ובגינאה מתו מהמחלה מאז ההתפרצות בדצמבר. להערכתו של מהאמה ההתפרצות תיבלם בתוך שישה עד תשעה חודשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות