אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקפה אמריקאית מסוג אחר: נגד החברות שמעבירות את הרישום לחו"ל לצרכי מס צילום: בלומברג

מתקפה אמריקאית מסוג אחר: נגד החברות שמעבירות את הרישום לחו"ל לצרכי מס

הממשל האמריקאי קבע תקנות הפוגעות ביתרונות הגלומים במהלך שצבר תאוצה בשנים האחרונות: נחסמה האפשרות למשוך מזומן ממוקד בחו"ל ללא תשלום מס בארה"ב. מניית אסטרה זנקה נופלת בתגובה ב-5.4% בלונדון

23.09.2014, 12:55 | מיקי גרינפלד

משרד האוצר האמריקאי יוצא במתקפה רגולטורים נגד המהלך שצבר תאוצה בשנים האחרונות להעברת רישום החברות וקופות המזומן שלהן אל מחוץ לגבולות ארה"ב במטרה להיות כפופים למשטרי מס מקלים יותר – מהלך שזכה לכותרת Tax Inverson.

רוב החברות שבוחרות בהעברת הרישום לצרכי מס, מחזיקות מטה קטן במדינת הרישום החדשה, אך המטה המרכזי שלה נותר בארה"ב.

בתקנות חדשות שפורסמו אתמול על די האוצר, מוכבד הנטל על עצם פעולת ה-Inversion ולחיסול חלק מההיתרונות הכרוכים בפעולה זו. באופן ספציפי כוללת הודעת הממשל 5 שינויים מרכזיים ביחס למשטר המס הקודם.

התקנות החדשות חוסמות את האפשרות של החברה למשוך מזומן ממוקדים שבמדינות אחרות ללא תשלום מס בארה"ב. כך, חברה שמעבירה את הרישום ואת המזומן שלה לחו"ל כשפעילותה בארה"ב נמשכת, תמשיך לשלם מס על כל מימון שתקבל מהקופה או מההלוואה שניתנה בחו"ל. הפעולה של לקיחת הלוואה בחו"ל לקופה בחו"ל, והעברתו לארה"ב מבלי לשלם מס בארה"ב זכה לכינוי Hopscotch (משחק הקלאס הידוע).

עוד נקבעו הגבלות על עקרונות הבעלות בחברה במקרה של מיזוג עם תאגיד בחו"ל, וכן על מהלכי ספין אוף (הפיכת חברה בת לחברה עצמאית) של חברות בנות אל מעבר לגבולות ארה"ב.

התגובה של השוק למהלך לא איחרה לבוא: ענקית הפארמה הבריטית אסטרה זנקה (AstraZeneca) מאבדת 5.4% בלונדון – החברה דחתה במאי האחרון הצעת רכישה משופרת מצד פייזר האמריקאית בגובה 120 מיליארד דולר, בעסקה שנועדה בין השאר לסייע לפייזר להעביר את מוקד הפעילות שלה ללונדון. כך גם חברת התרופות שייר (Shire) נופלת ב-6% ומסיבה דומה – שייר דחתה הצעת השתלטות בהיקף 27.2 מיליארד ליש"ט (46.35 מיליארד דולר) מצד יריבתה האמריקאית אב-וי (AbbVie). . בשני המקרים יורדת עתה ובאופן משמעותי הסבירות לקבלת הצעות רכישה נדיבות עד כדי כך.

כלל נוסף שנדון באוצר אך לא הוכנס לתקנות נוגע להטלת מס על רווחים מהפעילות בארה"ב המועברים ממנה למדינה אחרת אליה הועבר המטה של החברה (כאמור, העברה בכיוון ההפוך תחייב תשלום מס).

משטר אובמה מגיב, צילום: שאטרסטוק משטר אובמה מגיב | צילום: שאטרסטוק משטר אובמה מגיב, צילום: שאטרסטוק

הכללים שפורסמו אתמול חלים מיום פרסומם, כך שלא ניתנה אפשרות להקדים תרופה למכה ולבצע עסקאות במחטף טרם כניסתו לתוקף.

גם מצד האנליסטים וגם מצד האוצר יש הכרה בכך שהתקנות החדשות לא יחסמו מהלכי Tax Inverson ולא יצליחו להעביר חלק ניכר מרווחי המס של החברות שבוחרות בהעברת המטה אל מעבר לים.

כללי המיסוי הבינלאומיים מגבילים את יכולתה של ארה"ב למנוע זאת, בוודאי מול אנגליה ואירלנד, מוקדי המעבר העיקריים לנוכח משטרי המס הנוחים יותר הנהוגים בהן. בה בעת, האנליסטים מעריכים כי התקנות החדשות יצננו לעת עתה את המוטיבציה לעסקאות רבות שעל הפרק, או ימנעו פתיחה מצד תאגידים של בדיקות לגבי כדאיות המהלך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות