אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המורשת של גדעון סער צילום: רותם שביט

המורשת של גדעון סער

רפורמת הפרגולות אותה העביר שר הפנים, מחליפה ביורוקרטיה אחת באחרת. הוא יעזוב והבלאגן יחגוג

24.09.2014, 07:54 | רון צין

גדעון סער התפטר השבוע מתפקידו כשר הפנים. הוא עשה זאת זמן קצר לאחר שחתם על תקנות הפוטרות האמורות להקל על הביורוקרטיה הכרוכה בקבלת היתר בנייה, המכונות רפורמת הפרגולות. הפרשנים הפוליטיים מתווכחים ביניהם, האם גדעון סער פרש באקט מתוכנן או שזה היה מהלך ספונטני. לנו, שלא מבינים דבר בפוליטיקה, נראה כי מי שעשה כל מאמץ לחתום במהירות על תקנות הפטור מהיתר בנייה, ורץ מייד לספר לחבר'ה, באמצעות תשדירי שירות בפריים טיים, לא בדיוק התכוון לעזוב. כך או כך - גדעון סער הלך. תקנות הפטור נשארות.

התקנות נותנות פטור מהיתר אך לא פטור מתוכנית. כלומר גם אם לצורך הדוגמה תקימו גדר או מבנה לשומר, התואמים במדויק את תקנות הפטור, אבל התוכנית החלה (התב"ע) אינה מאפשרת זאת, ביצעתם עבירה. כך לדוגמה, שאלה גדולה קיימת סביב סגירות עונתיות למשך זמן קצוב- כמו סגירת מקום בחורף מחומרים קלים. סגירות אלה אומנם פטורות מהיתר, אך ספק אם ניתן לממש את הפטור הזה, אם אין זכויות בנייה בתוכנית החלה על העיר, המאפשרת את הסגירות העונתיות.

גדעון סער בכנס פעילים בו הודיע על התפטרותו, צילום: מוטי קמחי גדעון סער בכנס פעילים בו הודיע על התפטרותו | צילום: מוטי קמחי גדעון סער בכנס פעילים בו הודיע על התפטרותו, צילום: מוטי קמחי

בנוסף, תקנות הפטור, למרות שמן, לעיתים דווקא לא פוטרות מהיתר, אלא מחייבות בהוצאתו. דוגמה בולטת לכך היא סוגיית המזגנים. עד היום היה מקובל שהתקנת מזגני אויר, אינה פטורה מהיתר, ואולם, אצל היועץ המשפטי לממשלה הייתה נקוטה מדיניות אי אכיפה בשל התקנת מזגנים. רק לעיתים נדירות היו התובעים מעמידים לדין מישהו בשל התקנת מזגן. כך ברחבי הארץ מותקנים מאות אלפי מזגנים ללא היתר בנייה.

תקנות הפטור, לכאורה מסדירות את הפטור מהצורך להצטייד בהיתר בנייה קודם להתקנת מזגנים, אך בצד זאת, קובעות סדרה של תנאים לקבלת הפטור. כך למשל, התקנת מזגן על קיר חיצון מותרת רק כברירת מחדל שלישית, לאחר שמוצו כל אפשרויות ההתקנה האחרות, במסתור כביסה או על הגג. בכל מקרה אסורה התקנת מזגן על קיר חיצוני הפונה לרחוב. כלומר אם עד היום התקנת מזגן, לא הייתה גוררת כתב אישום, הרי שמהיום, התקנת מזגן על קיר חיצוני היא עבירה על חוק התכנון והבנייה, שאמורה להיות מטופלת בפחות סלחנות מהפטור הגורף של אי אכיפה, שהיה נהוג עד כה.

ומה לגבי סוגיית האכיפה של התקנות? התקנות פוטרות, בתנאים, הקמת גדרות, בגובה של עד 1.5. כלומר לגדר בגובה 1.51 וכן הלאה צריך כבר היתר. האם מישהו יאכוף איסור זה? ספק. התוצאה תהיה שתקנות הפטור לא ישמשו כללי מותר ואסור, אלא קנה מידה לסבירות, והבלאגן יחגוג.

  

אין ספק שבחודשים הקרובים תתחיל התמונה להתבהר, כאשר מוסדות התכנון וגורמי האכיפה יחלו לעכל את התקנות החדשות ומשמעותן, אבל מסקנה אחת כבר יש לנו. ספק אם התקנות מגשימות את מטרתן להקל על הבירוקרטיה, כרגע נראה שהן פשוט מחליפות ביורוקרטיה אחת באחרת, ואולי בגלל זה התפטר השר?

הכותב משמש שותף בכיר וראש מחלקת תכנון ובנייה במשרד שביט בר-און גלאון צין יגור ושות' וכותב את "בלוג המרפסת" בנושאי תכנון ובנייה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
האיסור על התקנת מזגני אינוורטר חרישיים
כולל את הצבתם על ריצפת המרפסת? זאת אומרת כשהיחידה לא בולטת מעבר לקיר? אין היגיון כלכלי להתקין מיני מרכזי ומולטי במסתורים זה מאוד יקר מבחינת ציוד, התקנה ותיקונים ובמסתורים לרוב אין החלפת חום יעילה היא מובילה לעלייה מהותית בצריכת החשמל ואף להפסקות של המזגן בשרבים כי המדחס עצמו מאוד מתחמם. מטיוליי ביפן ראיתי שמתקינים באופן שכיח ומקובל על ריצפת המרפסת במרחק מינימלי מקיר הסלון שנמצא במרפסת. יש אפילו הכנת קבלן לעניין הזה.
יוסי  |  27.09.14
3.
סער רק יצר סערה עוד יותר גדולה משהייתה בגונגל הבנייה. חבל שלא הלך קודם .
החוק הקיים הוא אנדרלמוסיה והפקרות מוחלטת המרשה לכל אחד לעשות כאוות נפשו והוועדות המקומיות שהיו כבר קודם מעוותות הפכו לגמרי לחותמת גומי שלא בודקת דבר ובלבד שתעשירו את קופת העיריה בעוד מספר פרוטות. ארץ סדום ועמורה. זה לא ליברליות , זו הפקרות ואנרכיה !
משיח  |  26.09.14
1.
השבוע הלכתי לעירת ב"ש לבקש לסגור מרפסת - אמרו שהתהליך בדיוק כמו קודם
השבוע הלכתי לעירת ב"ש לבקש לסגור מרפסת - אמרו שהתהליך בדיוק כמו קודם, להזמין מודד, לתת תוכנית אדריכלית, אבל אם אין שטח מאושר בתוכנית בנין עיר - הם לא מתחייבים לאשר כלום - וגם כל התהליך יקח שנה בגלל הצורך לאשר שינוי בתוכנית בנין עיר. כל זאת משיחה עם המתכננת הראשית של העיריה - עבור סגירת מרפסת!
דן , ב"ש  |  25.09.14