אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיל תחל היום להיסחר בניו יורק ב-7 דולרים למניה - נמוך מהמחיר בת"א צילום: נמרוד גליקמן

כיל תחל היום להיסחר בניו יורק ב-7 דולרים למניה - נמוך מהמחיר בת"א

החברה לישראל מכרה בניו יורק 6.2% ממניות חברת הדשנים, כחלק ממהלך הפיצול שלה; מחיר המניה אתמול בתל אביב עמד על 7.6 דולרים

24.09.2014, 11:06 | גיל קליאן

ענקית הדשנים כיל תחל היום להיסחר בבורסת ניו יורק (NYSE) תחת הסימול ICL. מחיר מניית החברה בהנפקה נקבע אמש על 7 דולרים - מתחת למחיר הסגירה אתמול בתל אביב, שעמד על 27.8 שקל (כ-7.6 דולרים).

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הרישום למסחר בניו יורק מכרה החברה לישראל של משפחת עופר 36.2 מיליון ממניות כיל (3.1%) למשקיעים פרטיים ומוסדיים; התמורה נטו לחברה לישראל ממכירת המניות האלה היא 243 מיליון דולר. בנוסף הועברו עוד 36.2 מיליון מניות למורגן סטנלי וגולדמן זאקס, כנגד הלוואה של 191 מיליון דולר; כ- 42 מיליון מהמניות האלה הוצעו למכירה באמצעות חתמים במסגרת התשקיף שפרסמה כיל בניו יורק.

אחרי המכירה חלקה של החברה לישראל בכיל יירד ל-46.2%. 

מכירת מניות כיל בבורסה בניו יורק היא חלק ממהלך פיצול החברה לישראל. במסגרת המהלך, החברה לישראל תמשיך להיסחר בבורסה בתל אביב, אך תחזיק רק בכיל ובבזן. שאר האחזקות של החברה לישראל ירוכזו תחת חברה חדשה שתיסחר בארה"ב ותיקרא קנון (Kenon), תחתיה יהיו אחזקות הקבוצה בטאואר, צים, מיזם הרכב קורוס וחברת תחנות הכוח אינקיה.

עידן עופר עידן עופר עידן עופר

הפיצול למעשה ירוקן מתוכן את מטה החברה לישראל בארץ - ויעביר את מרכז הכובד של החברה לקנון, שתפעל בניו יורק. מאחורי ההחלטה נמצא רצונו של עידן עופר, בעל השליטה, לצאת מפעילות בישראל על רקע הביקורת שספג כאן מהציבור.

החובות של החברה לישראל לבנקים ולמחזיקי האג"ח, שעומדים על 2.2 מיליארד דולר, יישארו בחברה הישראלית. קנון תהיה חברה ללא חוב בתחילת דרכה, והונה העצמי צפוי לעמוד על 1.2-1 מיליארד דולר. על פי הערכות, שוויה הבורסאי בניו יורק יהיה קרוב למספר זה. החברה תירשם למסחר במהלך שלא יהיה מלווה בהנפקה או גיוס הון.  

כחלק מהפיצול פרש ניר גלעד מתפקיד מנכ"ל החברה לישראל – והוא ימשיך לשמש יו"ר כיל. ב-8 שנות כהונתו כמנכ"ל החברה לישראל צבר גלעד שכר בעלות של 99.5 מיליון שקל, ולא מעט כישלונות עסקיים כמו הסדרי החוב של צים וכישלון מיזם המכונית החשמלית בטר פלייס. למרות כישלונות אלה כתב אתמול עידן עופר, בעל השליטה בקבוצה, מכתב בו ציין כי "לו הייתי יכול לחזור שמונה שנים אחורה, כשאני יודע את מה שאני יודע היום, הייתי בוחר ללא ספק שוב בניר גלעד להיות מנכ"ל החברה לישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות