אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקציב חדש, בעיות ישנות

פרשנות

תקציב חדש, בעיות ישנות

במקום להציג תוכנית פעולה שתתמודד עם ההאטה, לפיד נופל לטעויות שעשו קודמיו בתפקיד, ובראשן הניהול הכושל של תקציב הביטחון

28.09.2014, 07:00 | נעמה סיקולר

על פניו נראה כי שר האוצר יאיר לפיד הוא המנצח הגדול של תקציב 2015. הוא הבטיח שלא יעלה מסים ויעביר את חוק 0% מע"מ והצליח. אחרי תקציב הגזירות הקודם הוא סוף סוף יכול לבוא לבוחרים עם בשורה, אבל רק לכאורה. כי בתקציב הנוכחי אין שום בשורה.

כשלפיד נכנס למשרד האוצר, הוא מחק ברגע אחד את המורשת של קודמו יובל שטייניץ, ובמידה רבה של צדק. היתה לו ירושה של תקציב דו־שנתי שמנע מהאוצר את הגמישות שהכרחית לו לניהול התקציב, ודאי בשנות משבר ובור של 40 מיליארד שקל. אבל דווקא בנקודה הזו, לפיד חוזר על הטעויות של שטייניץ, רק בגרסה קצת שונה.

אפילו השקיפות לא סייעה

 

התקציב החדש נסמך על תחזית הכנסות, שלפחות כפי שזה נראה כרגע, אינה מותאמת לגביית המסים הנמוכה שצפויה לאור ההאטה במשק ותוואי הצמיחה היורד. אז במקום תקציב דו־שנתי, יש תקציב חד־שנתי אבל גולמי מאין כמוהו, ללא סדרי עדיפויות ברורים, ללא כל רפורמה או תוכנית פעולה שנועדה להתמודד עם נתוני המאקרו השליליים ששוטפים את המשק.

ובעיקר, אי אפשר להישאר אדישים לבלוף הגדול שמסתתר בסיכומי התקציב של נתניהו ולפיד — תוספת של 6 מיליארד שקל לביטחון. או מעתה אמרו תוספת ה"בינתיים". כי בזמן שהעיניים היו נשואות להסכמות בין ראש הממשלה ושר האוצר על תקציב 2015, החליטו לפיד ונתניהו להעמיד 7–8 מיליארד שקל עוד מתקציב 2014 לפיצוי מערכת הביטחון על עלויות צוק איתן. וההחלטה הזו היא דוגמה מצוינת לכישלון הגורף בניהול תקציב הביטחון.

יאיר לפיד, צילום: אלכס קולומויסקי יאיר לפיד | צילום: אלכס קולומויסקי יאיר לפיד, צילום: אלכס קולומויסקי

בצוק איתן, לראשונה אי פעם, התקיימה עבודת הערכה מסודרת ויומיומית של עלויות הלחימה. צה"ל תמחר כל פגז וכל שעת טיסה, החשבת הכללית באוצר עברה ואישרה, ובסיומה של עבודת התמחור חסרת התקדים בהיקפה ובשקיפותה היא הצמידה תג מחיר למלחמה — 6.5 מיליארד שקל. אלא שבצה"ל ביקשו להכניס לתמחור גם הוצאות שהיו נושאים בהן גם אלמלא צוק איתן, הגזימו בתמחור של חלק מהעלויות, ונקבו בתג מחיר של כ־9 מיליארד שקל. והנה, למרות עבודת התמחור המקיפה והשקופה החליטו לפיד ונתניהו להגדיל את הפיצוי של מערכת הביטחון מעבר למה שמגיע לה.

הבעיה היא בשיטה

 

צה"ל מתנהל מזה מספר שנים ללא תוכנית רב־שנתית וניזון מתוספות שמגיעות לאחר סבב איומים בהפסקת אימונים. השנה הגדיל הרמטכ"ל לעשות כשהורה לסיים את תקציב האימונים של צה"ל כבר במחצית הראשונה של השנה. רצה הגורל ובסמוך לאחר מועד סיום התקציבים והאימונים פרצה מלחמה, והשאלה העקרונית — כיצד יעלה על הדעת שהצבא סיים את מכסת התקציבים והאימונים שלו כבר במאי, כלל לא עלתה.

את התרגיל הזה בדיוק מתכננים במערכת הביטחון גם לשנה הבאה. ככה זה כשנותנים לך מיליארדי שקלים מבלי לדרוש שום דבר בתמורה — מהתייעלות ועד תוכנית פעילות שנתית שיש לכל חברה בינונית במשק ואפילו קטנה. וכל עוד לא משנים את השיטה, התוצאה תהיה אותה התוצאה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
מישהו מדבר על נושא הפנסיה של אנשי הקבע?
כמה מתקציב הבטחון הולך על פנסיה תקציבית? כמה הולך על נגדים וקצינים זוטרים מיותרים? כבר שנים מדברים על זה שאת החגיגה הזאת צריך לעצור כי אין סיבה שאנשי קבע יפרשו בגיל 40 ויקבלו פנסיה תקציבית בעוד כל יתר העובדים במשק צריכים לחסוך שקל אחרי שקל בשביל קרן הפנסיה שלהם. מה הבעיה? הרבה בכירים בממשלה הם יוצאי צה"ל והם לא ינסרו את ענף עליו הם יושבים. תקציב הבטחון פשוט חונק את המדינה.
דדו  |  28.09.14
12.
שר שיכון שלא עושה כלום לדיור,קק״ל מושחתת,תקציבים עצומים לבטחון וחינוך.
ומדובר במשמרת של נתניהו 6 שנים שמעדיף ציורי פצצות מגוחכות באו״ם על חזון כלכלי. אז מצאנו שעיר לעזאזל לפיד כשנתניהו שבחוסר אחריות כלכלי מוסיף 12 מיליארד!! לבטחון עם הצהרות מטומטמות להפליא כלכה זה בטחון.. כל שר זקוק לגיבוי ראש הממשלה.לבוגי חסר האחריות יש, ללפיד אין. נתניהו הוא הבעיה.כבר 6 שנים. פנו אליו.
יש ראש ממשלה שלא מתפקד.  |  28.09.14
לכל התגובות