אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נשקול לתבוע דירקטורים אישית אם חוב הדואר כלפינו לא יובטח" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

"נשקול לתבוע דירקטורים אישית אם חוב הדואר כלפינו לא יובטח"

מחזיקי איגרות חוב של הדואר דורשים להבטיח את תשלומן כחלק מתוכנית ההבראה בחברה. התוכנית, שעיקריה סוכמו בשבוע שעבר, אמורה לספק איתנות לדואר, אך אינה מתייחסת למחזיקי האג"ח

28.09.2014, 07:01 | אופיר דור

מחזיקי האג"ח בדואר העבירו לפני החג מכתב חריף לחברי דירקטוריון החברה, ובו איימו להגיש נגדם תביעות אישיות אם לא יבטיחו את תשלום החוב כלפיהם במסגרת תוכנית ההבראה הצפויה להיחתם בחברה, כך נודע ל"כלכליסט". חוב הדואר כלפי מחזיקי האג"ח הוא 310 מיליון שקל מתוך 400 מיליון שקל שגייסה החברה באמצעות הנפקת אג"ח ב־2010.

קראו עוד בכלכליסט

מאז 2012 משיב הדואר את החזר האג"ח ב־20 תשלומים חצי שנתיים של כ־25 מיליון שקל. לפי חוות דעת של חברת הייעוץ MNS, שהזמינו מחזיקי האג"ח, יגיע הדואר לחדלות פירעון כבר באפריל הקרוב ולא יוכל לעמוד בתשלום חובותיו. מחזיקי האג"ח דרשו לקבל ערבויות לתשלום החוב מצד הדואר, אך נענו בשלילה על ידי הדירקטוריון, בראשות חזי צאיג.

במכתב שהפנו המחזיקים לחברי הדירקטוריון הם טוענים כי הדירקטוריון העדיף את האינטרס של בעל השליטה בדואר, האוצר, על פני טובת החברה כשלא העניק להם ביטחונות. האוצר השתמש בלחץ שהפעילו המחזיקים לקידום תוכנית ההבראה מול עובדי הדואר וההסתדרות.

אייל גבאי, צילום: עמית שעל אייל גבאי | צילום: עמית שעל אייל גבאי, צילום: עמית שעל

"קשה להשתחרר מן הרושם כי עד כה שימש הדירקטוריון כידם הארוכה של בעלי השליטה ואינו מפעיל את סמכויותיו באופן עצמאי מתוך טובת החברה ונושיה", כותבים עורכי הדין ארנון שגב ואלון קזיוף ממשרד ארנון שגב ושות' בשם נאמן האג"ח דן אבנון, מנכ"ל משותף בהרמטיק נאמנות.

תוכנית ההבראה, שאמורה לכלול קיצוץ של 1,200 משרות בדואר, צפויה לספק יציבות פיננסית לחברה, אך יישומה עלול לארוך זמן. גורמים בחברה אמרו כי לאחר החתימה על התוכנית הם לא שוללים שעבוד נכסים למען מחזיקי האג"ח ואף תשלום מוקדם של החוב.

בתחילת החודש מינה בית המשפט את אייל גבאי למשקיף מטעמו למשך 45 יום, כדי שיוודא כי הדואר לא נוקט צעדים חד־צדדיים שעלולים לפגוע במחזיקי האג"ח. במכתב מאיימים המחזיקים לשוב ולפנות לבית המשפט, כדי שיחקור את אחריות הדירקטורים למצב הפיננסי של החברה.

"במעשיכם ובחדלונכם אתם דוחקים את הנאמן ואת מחזיקי האג"ח לעתור לסעדים חריפים יותר, לרבות בחינת האפשרות לבקש מבית המשפט להורות על מינוי חוקר שיבחן את אחריותכם למצב הקשה שבו שרוי הדואר", כותבים המחזיקים.

עקרונות תוכנית ההבראה סוכמו בשבוע שעבר בין משרד האוצר וההסתדרות, אולם שר התקשורת גלעד ארדן מעכב את החתימה על התוכנית. ארדן דורש להכניס שינויים בסיכומים ולצמצם את מספר ימי חלוקת הדואר מחמישה לשלושה בלבד, ולא לשניים כפי שרוצה האוצר.

מהדואר לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות